چطور لباس‌هایم را اتو بزنم؟

زندگی شخصی

در اینجا به نحوه صحیح اتو زدن لباس‌ها و نیز نکاتی که به شما کمک می‌کند سریعتر و با دقت بیشتری اتو بزنید اشاره کرده‌ایم.

 

۱- آماده کردن وسائل اتو 

حتما پیش از آنکه اتو داغ شود وسائل لازم را فراهم کنیم. شما به یک میز اتو احتیاج دارید. همچنین در صورتی که میز اتو ندارید می‌توانید بجای آن از یک سطح صاف بر روی زمین بهره‌ببرید. برای این کار لازم است حتما یک پتوی مناسب و یک ملحفه بر روی آن را مرتب کنید و پیش از آنکه اتو داغ شود آن را آماده کنید.  همچنین شما به چند قطعه دستمال کهنه برای مراقبت کردن از قطعات داغ نیاز دارید.

 

2- لباس‌ها را بر اساس جنس دسته‌بندی کنید

بهتر هست که لباس‌ها با توجه به میزان حرارتی که برای اتو کشیدن لازم دارند مرتب کنید و بدیهتا آن دسته از لباس‌ها را که نیاز به حرارت کمتری دارند را در اولویت قرار دهید.  دسته‌بندی لباس‌ها معمولا شامل پشمی، لباس‌های چسبناک و ابریشم به عنوان لباس‌های حساس  و سایر لباس‌ها به طور مثال کتان و جین و ... به عنوان لباس‌های معمولی می‌شوند. سعی کنید برای اتو کشیدن لباس‌های ابریشمی به یک سمت اتو بکشید. همچنین برای لباس‌ها چسبناک و پشمی می‌توانید یک پارچه مرطوب را بین آهن اتو و پارچه پشمی یا چسبناک قرار دهید.

 

۳- دقت کنید اتو آماده باشد 

اتو را روشن کنید و کمی صبر کنید تا اتو داغ شود و آماده اتو کشیدن شود. دقت کنید که برای اینکار کافیست به چراغ قرمز اتو توجه کنید و اگر از نوع قدیمی اتو و بدون چراغ استفاده می‌کنید می‌توانید دستتان را کمی با دقت به اتو نزدیک کنید تا از داغ شدن اتو مطمئن شوید و مراقب باشید تا دستتان به قسمت فلزی و داغ اتو برخورد نکند. همچنین می‌توانید با پاشیدن چند قطره آب از داغ بودن اتو مطمئن شوید.

 

۴- دقت کنید اگر لباس از نوع چسبناک و یا پشمی است

برای این نوع از لباس‌ها همانطور که پیش از این گفته شد حتما باید یک پارچه مرطوب را بین قسمت داغ اتو و پارچه پشمی قرار دهید. همچنین اگر اطمینان ندارید که جنس لباس چیست می‌توانید به برچسب لباس که معمولا در لبه آستین و یقه لباس قرار دارد توجه کنید و نوع آن را متوجه شوید.

 

۵- در خصوص لباس‌های پنبه‌ای و پلی استر دقت کنید مرطوب باشند 

لباس‌های پلی استر و پنبه‌ای نسبت به لباس‌ها نازک چسبناک مقاومت بیشتری دارند اما با این حال دقت کنید که کمی مرطوب باشند و بعد آنها را اتو بزنید. برای اینکار کافی است کمی آب را بر روی آن بپاشید و یا اگر اتو محفظه آب مخصوص آبفشانک دارد آن را پر کنید و با استفاده از آبفشانک اتو آن را کمی مرطوب کنید.  دقت کنید که لباس شما خیس نباشد! و صرفا می‌باید کمی مرطوب باشد.

 

۶- لباس‌های نازک و حساس‌تر را پشت و رو کنید

برخی از لباس‌ها هستند که بیش از اندازه حساسند و نیاز هست در میان قسمت داغ اتو و لباس، تکه پارچه‌ای قرار دهید همچنین آن لباس را پشت و رو کنید تا قسمت روی لباس آسیب نبیند و اگر جنس لباس طوری بود که در مقابل حرارت حساس بود، قسمت زیری آن آسیب ببیند و نه روی آن.

 

۷- اتو کردن را از بالا به پایین شروع کنید 

 سعی کنید اتو کشیدن پیراهن را از یقه آغاز کنید. دقت کنید ابتدا یقه را از لبه به وسط، اتو بکشید و بعد طرف دیگر یقه را اتو بزنید. سپس سراغ آستین‌ها بروید و با توجه به خط اتو این کار را انجام دهید.

 

۸- اتو کردن شلوار

ابتدا دقت کنید که شلوار شما خط اتو دارد یا خیر. اگر خط اتو دارد طبق خط اتو آن را مرتب کنید و سپس اتو بکشید. دقت کنید در قسمت‌هایی که خط اتو وجود ندارد مدت زمام زیادی اتو را بر روی شلوار نگه ندارید. اگر خط اتو ندارد ابتدا به طور معمولی همه لباس را اتو بکشید و بعد در قسمت‌هایی که نیاز به خط اتو هست کمی اتو را نگه دارید و دقت کنید این زمان طولانی نشود.

 

۹- اتو کردن لباس یک‌تکه زنانه

اگر لباس زنانه شما آستین دارد آن را همانند پیراهن ابتدا از یقه اتو بزنید و بعد به سمت پایین حرکت کنید. برای قسمت پایینی لباس همانند دامن، سعی کنید ابتدا آن را اتو بکشید و سپس آن قسمت را پشت‌و رو کنید و دوباره اتو بزنید.   در خصوص این دسته از لباس‌ها بدانید که برای اتو کشیدن قسمت‌های اطراف دکمه‌ها به دقت بیشتری احتیاج هست و مراقب باشید که دکمه را اتو نکنید!

 

۱۰- ایمنی را رعایت کنید! 

- اتو را از دسترس کودکان خارج کنید و همچنین مراقب باشید که اتو هیچگاه روشن نماند و در هنگام اتو کشیدن در زمانی که کودکی در اطرافتان هست تمام تمرکز خود را به اتو کشیدن معطوف کنید.

 

- پیش  از آنکه اتو را جمع کنید حتما به مدت حداقل ده دقیقه آن را آزاد بگذارید و از برق بکشید تا حرارت از آن قسمت فلزی خارج شود. 

 

- هنگامی که اتو را خاموش می‌کنید حتما آن را از برق بکشید.  چرا که گاها پیش می‌آید که اتو با دکمه مخصوص مربوط به این کار، روشن یا خاموش نمی‌شود(اتصالی دارد یا کلید روشن‌خاموش از کار افتاده است).

 

- دقت کنید اگر دستتان سوخت! برای پیشگیری از به وجود آمدن تاول فورا آن را زیر آب سرد بگیرید و کمی به آن پماد سوختگی بزنید. هرگز از یخ، کره، روغن استفاده نکنید چراکه می‌تواند منجر به آسیب‌های پوستی شود.  برای برطرف کردن تاول نیز به اینجا مراجعه کنید.

 

- دقت کنید که هنگام خنک کردن اتو، قسمت داغ آن باید در مسیر جریان هوا قرار داشته‌باشد و بر روی لباس، آن را جا نگذارید!

 

 

کلمات کلیدی
زندگی مجردی
کارهای منزل
برگرفته ازWikihow.com

آیا مطلب بالا از نظر شما مفید بود ؟

اگر دوست دارید، نظر خودتون رو درباره این مطلب بنویسید