چطور گل‌مژه چشم را درمان کنم؟

بهداشت و سلامت

گل‌مژه التهاب شدید غده چربی در پایین مژه به علت عفونت باکتریایی است و به صورت یک توده متورم، حساس، دردناک و قرمزرنگ خود را نشان می‌دهد. گل‌مژه بیماری شایعی است که می‌تواند افراد را در سنین مختلف گرفتار کند. تماس دست آلوده با چشم و التهاب لبه پلک از عوامل مهمی هستند که باعث بروز گل‌مژه می‌شوند. البته این التهاب بدون دخالت فرد تا حدود یک هفته دوام دارد و بعد از آن خودبه‌خود از بین می‌رود اما با چند روش ساده که در اینجا مطرح کرده‌ایم می‌توان به این روند سرعت بخشید.

۱- تمیز کردن گل‌مژه 

گل‌مژه ممکن است به صورت اتفاقی و بی‌دلیل رخ دهد اما گاهی به دلیل برخورد با جسم خارجی یا آلودگی هوا این اتفاق می‌افتد.  اول از همه شما قسمتی که متورم شده را ضد عفونی کنید. برای این کار یک گوش‌پاک‌کن را با آب گرم مرطوب کنید و به آن نقطه بمالید. دقت کنید که به سطح چشم برخورد نکند. همچنین شما می‌توانید با استفاده از قطره مخصوص ضد عفونی کردن محیط چشم این کار را بهتر انجام دهید.  دقت کنید دستتان حتما باید تمیز باشد.

 

۲- درد قسمت متورم را کاهش دهید. 

گل‌مژه در حالت عادی دردناک نیست اما بسیار حساس است و گاهی به علت مالیدن چشم سوزش زیادی دارد. برای کاهش این درد می‌توانید به سادگی دستمال تمیزی را با آب گرم مرطوب کنید؛ حدود ده دقیقه بر روی چشم خود قرار دهید. این کار را چند بار در طی روز انجام دهید و هربار مطمئن شوید که دستمال تمیز و گرم است.  در حین این کار گل‌مژه کوچک‌تر و حساسیتش کمتر می‌شود و همچنین علائم عفونت نیز از بین می‌رود.

 

۳- به آن دست نزنید! 

به هیچ وجه با دستان خود سعی نکنید آن را همانند یک جوش در بیاورید و یا آن را فشار دهید تا چرک و عفونتش خارج شود. این کار نتیجه عکس خواهد داشت چرا که دست شما ممکن است آلوده بوده و عفونت گل‌مژه را تشدید کند و یا باعث پخش شدن چرک آن در محیط اطراف چشم شود. 

 

۴- استفاده از کرم ضد باکتری 

از داروخانه و یا فروشگاه‌های وسائل بهداشتی می‌توانید کرم‌های ضد باکتری خریداری کنید. اگر نمی‌دانید کدام کرم مناسب این کار است می‌توانید از مسئول داروخانه سوال بپرسید. دقت کنید کرم را با استفاده از گوش پاک‌کن به قسمت ملتهب بمالید و به هیچ وجه از دست خود استفاده نکنید. همچنین مراقب باشید که کرم به سطح چشم برخورد نکند. 

- این کار روند باکتری‌زدایی را بهبود می‌بخشد. 

- دقت کنید که استفاده بیش از حد از این نوع کرم‌ها می‌تواند باعث ایجاد بی‌حسی در آن قسمت شود. سعی کنید به مقدار کم و به صورت روزانه آن را استفاده کنید. 

- اگر مقداری کرم به سطح چشم شما برخورد کرد سعی کنید با کمی آب ولرم چشم خود را شست‌و‌شو دهید.

 

۵- استفاده از داروهای طبیعی و موثر 

بدیهتا داروهای گیاهی زیادی وجود دارد که با خاصیت باکتری‌زدایی می‌تواند روند درمان را بهبود ببخشند. دقت کنید استفاده از داروهای گیاهی معمولا به صورت تجربی تجویز می‌شود و بعضا تاثیر این نوع داروها اثبات پزشکی ندارد. اگر شما در لحظه استفاده از این داروها احساس سوزش کردید فورا استفاده از آن را کنار بگذارید. 

- استفاده از سیب‌زمینی:  سعی کنید سیب زمینی با مخلوط‌کن بسیار ریز و له کنید به طوری که به صورت خمیر دربیاید. با استفاده از این خمیر سطح متورم شده را بپوشانید و با این کار آن قسمت را باکتری‌زدایی کنید. 

- استفاده از برگ آلوئورا: برگ این گیاه را از وسط برش دهید و قسمت داخلی برگ را بر روی قسمت ملتهب گل‌مژه قرار دهید. 

- استفاده از تخم گشنیز:  تخم گشنیز را به مدت یک ساعت بجوشانید و اجازه دهید تا خنک شود. یک گوش‌پاک‌کن بردارید و با آب تخم گشنیز آن را مرطوب کنید و به قسمت متورم گل‌مژه بمالید. 

 

۶- در صورت طولانی شدن دوره درمان به پزشک مراجعه کنید. 

اگر بیش از یک هفته گذشت و گل‌مژه شما کماکان بهبود نیافته بود حتما به پزشک مراجعه کنید چراکه ممکن است دلیل این التهاب اختلال دیگری غیر از عفونت سطحی پوستی باشد. دقت کنید دکتر می‌تواند موارد زیر را برای درمان در نظر بگیرد: 

- دکتر می‌تواند به شما داروهای خوراکی آنتی بیوتیک دهد و  در صورت وجود عفونت شدید آن را به سرعت درمان کند.

- ممکن است در صورت وضعیت بسیار وخیم برای شما آمپول تجویز کند. 

دقت کنید شما نباید بیش از یک هفته صبر کنید چراکه این مدت زمان بیشترین مقداری است که گل‌مژه در حالت عادی می‌تواند به صورت خودبه‌خود و با رعایت نکات بهداشتی درمان شود. پس فورا بعد از یک هفته به پزشک مراجعه کنید.

 

۷- با رعایت موارد زیر سعی کنید از بازگشت گل‌مژه جلوگیری کنید. 

- سعی کنید تا چند وقت پس از رفع گل‌مژه با رعایت نکات ذکر شده در مورد شست‌و‌شوی چشم آن را مرتبا باکتری‌زدایی کنید.

 

- قبل از مالیدن چشم سعی کنید دستان خود را حتما با صابون ترجیحا آنتی باکتریال بشویید.

 

- قبل از استفاده از لنز تماسی آن را به خوبی تمیز کنید و  دقت کنید در حین استفاده از آن نکات بهداشتی مربوطه را رعایت می‌کنید. در مدت زمانی که در حال درمان گل‌مژه هستید نیز می‌توانید موقتا از عینک استفاده کنید.

 

- در هنگام آرایش دقت کنید چشمتان عفونت نکند. به طور مثال قبل از آنکه به بستر بروید حتما آرایش خود را پاک کنید و یا از تماس مواد آرایشی با سطح چشم جلوگیری کنید. همچنین ضروری است وسائل آرایشی خود را  در اختیار کسی قرار ندهید و از وسائل شخصی دیگران استفاده نکنید.  دقت کنید در حین درمان گل‌مژه خصوصا برای پنهان کردن  قسمت متورم شده از مواد آرایشی استفاده نکنید.

 

کلمات کلیدی
درمان
بیماری‌های چشم
برگرفته ازWikihow.com

آیا مطلب بالا از نظر شما مفید بود ؟

اگر دوست دارید، نظر خودتون رو درباره این مطلب بنویسید