چطور کمی خلوت کنم؟

زندگی شخصیآیین و فلسفه

تنهائی برای افرادی که مسئولیت زیادی در منزل، محیط کار یا حتی مدرسه و دانشگاه دارند؛ می‌تواند مفید باشد. همچنین برای کسانی که در شهرهای شلوغ زندگی می‌کنند ساعاتی را با خودخلوت‌کردن می‌تواند به بازسازی روحیه و کمی آرام‌شدن کمک کند. ما در اینجا برای کسانی که نیاز به تنهائی دارند؛ راه‌کارهایی را نشان خواهیم داد تا از تنهائی بهتر بهره ببرند.

1- مکان مشخص و مناسبی را برای این کار تعیین کنید. 

جالب است بدانید که دیدن یک فیلم تکراری و یا خواندن کتابی تکراری چقدر می‌تواند به آرامش ذهن و دادن احساس امنیت به آن کمک کند. این امر در خصوص مکان‌های زندگی و جاهایی که انسان می‌تواند با خود خلوت کند نیز صادق است. سعی کنید جای مشخصی را برای تنها بودن و خلوت کردن انتخاب کنید. 

 

2- زمانی که نیاز به تنهائی داشتید اگر لازم شد بهانه‌ای بیاورید و از محیط شلوغ خارج شوید. 

دلیل سیگاری بودن بسیاری از افراد این است که برای خلوت کردن بهانه‌ی خوبی دارند.  اندکی از فشار کار یا آموزش خارج شدن نیز می‌تواند به آرامش و بازسازی ذهنی کمک کند. می‌توانید خستگی یا التهاب ذهنی و یا سردرد را بهانه کنید. 

 

3- احساس گناه نکنید اگر مدتی را تنها هستید. 

بسیاری از افراد که مسئولیت زیادی را در خانه تحمل می‌کنند همچنان که نیاز بیشتری نسبت به سایرین به تنهائی دارند اما نمی‌توانند خود را مجاب کنند تا کمی با خود خلوت کنند و زمانی را به خود و آرامش خود اختصاص دهند. خود را سرزنش نکنید که چرا خانواده و یا دوستانتان را رها کرده‌اید. این را بدانید که شما آنها را برای همیشه رها نکرده‌اید و البته ضروریست که بدانید اگر شما اندک زمانی را آرام باشید و ذهنتان را بازپروری کنید بعدها بهتر می‌توانید تصمیمات مهم بگیرید و مسئولیت خانواده یا محیط کار را بهتر بر عهده داشته باشید.   

 

4- به دیگران بفهمانید که شما زمانی را به تنهائی نیاز دارید و این تنهایی حق شماست. 

با اختصاص دادن زمانی مشخص در طی روز می‌توانید این را به دیگران نشان دهید که این تنهائی عادت و البته حق شماست.  همچنین می‌توانید به دیگران تنها شدن را توصیه کرده و برایشان توضیح دهید که این تنهایی چقدر برای شما اهمیت دارد. اگر در اتاقی دربسته به تنهایی و خلوت کردن با خودتان مشغولید پیش از آنکه دیگران از شما سوال بپرسند و موجب عصبانیتشان شوید برای آنها دلیل کارتان را توضیح دهید.

 

5- برای دیگران دلایل کافی بیاورید اما دلیل تراشی نکنید. 

اگر بتوانید با دلایل درست و نحوه صحیح، دیگران را متقاعد کنید که چه میزان برای شما تنهایی و خلوت کردن مفید است؛ آنها نیز در زمانی که شما نیستید بیشتر احساس مسئولیت می‌کنند و خود را در مسئولیت‌های شما سهیم می‌دانند. لازم نیست دلیل‌تراشی کنید و از ضعف یا خستگی خود صحبت کنید؛ بلکه کافیست روی این نکته اصرار کنید که تا چه میزان این خلوت کردن می‌تواند به شما انرژی دهد.

 

 6- سعی کنید این خلوت کردن و تنها بودن را به طور مستمر انجام دهید. 

 

7- با نگاه کردن به برنامه روزانه یا هفتگی، زمانی را که کمترین مسئولیت بر روی شماست را برای تنها شدن انتخاب کنید. 

 

8- اگر به هیچ وجه زمانی را برای خلوت کردن با خود و تنها شدن ندارید؛ از دوست و یا آشنا کمک بخواهید.

می‌توانید برای مدتی حتی اندک، مسئولیت خود را واگذار کنید. 

 

کلمات کلیدی
زندگی فردی
آرامش
برگرفته ازwikihow

آیا مطلب بالا از نظر شما مفید بود ؟

اگر دوست دارید، نظر خودتون رو درباره این مطلب بنویسید