چطور قدبلند شوم؟

بهداشت و سلامت

رشد اندام‌های بدن و هیکل هر فرد و در نتیجه قد او به ژنتیک و ویژگی‌های ذاتی او بستگی دارد که قبال تغییر نیست اما در این بین رفتارها و عواملی وجود دارد که تا حدی می‌تواند در روند رشد فرد تاثیرگذار باشند. به طور مثال تغذیه یا انواع ورزش که ممکن است در رشد و نمو بدن دخیل باشند. در اینجا به روش‌های عملی ساده‌ای اشاره کرده‌ایم که قد شما بالاترین حد ممکن به لحاظ ژنتیکی باشد.

1-   ژن در خانواده نقش تعیین کننده ای در بلندی قد افراد دارد

با این حال داشتن پدر و مادری بلند یا کوتاه قد چندان تعیین کننده نیست و تا زمانیکه شما از نظر فیزیکی به رشد کامل دست پیدا نکنید و به بیست و چندسالگی نرسید نمی توان گفت آیا شما بلند یا کوتاه قد خواهید شد. شما می توانید برای تعیین قد خود، قد پدر و مادر خود را بر حسب اینچ یا سانتیمتر محاسبه و با هم جمع کنید. سپس در صورت دختر بودن عدد 5 اینچ یا 13 سانتیمتر را از آن کم کرده و اگر پسر هستید همان را به عدد قد پدر و مادر خود اضافه و بر دو تقسیم کنید.

 

2-   عوامل محیطی در تعیین قد افراد نقش مهمی دارند.

با اینکه شما در تعیین قد خود بسیار محدود هستید اما می توانید با انجام تنها چند گام مطمئن شوید که قد شما تحت تاثیر عوامل محیطی کوتاه نمی شود مثلاً مصرف الکل و مواد مخدر همچنین سوء تغذیه در دوران نوجوانی می تواند از رشد قد شما جلوگیری کند. با اینکه مطالعات نشان می دهند که کافئین در کوتاه قدی افراد نقشی ندارد اما کافئین خواب خوب و منظم را مختل می کند در صورتیکه خواب شبانه کودکان و نوجوانان باید در حدود نه ساعت باشد. با اینکه به گفته شاخص جهانی تناسب قد و وزن (((BMI))) مصرف سیگار در دوران کودکی چندان در تعیین قد تاثیرگذار نیست اما تحقیقات ثابت می کنند که کودکان سیگاری یا در معرض دود سیگار کوتاهتر از بقیه هستند. باید به این نکته توجه کنید که استروئید مانع رشد استخوان در کودکان، کاهش حجم اسپرم، افزایش سایز سینه و فشار خون و حمله قلبی می شود.

 

3-   به اندازه کافی بخوابید

کودکان و نوجوانان باید هر شب بین 8.5 تا 11 ساعت بخوابند تا رشد فیزیکی در آنها با مشکل روبرو نشود. بدن ما در حالت خواب بافت های خود را ترمیم می کند و در این حالت رشد می کند. برای داشتن خواب بهتر باید قبل از خواب یک حمام گرم بگیرید یا یک فنجان چای بابونه بنوشید. هورمون رشد در انسان به طور طبیعی مخصوصاً در جریان خواب عمیق تولید می شود. شما می توانید با نظارت پزشک معالج خود از کرمها، قرص ها و یا آمپول های هورومون رشد استفاده کنید. در ضمن باید در هنگام خواب تا آنجا که می توانید صاف بخوابید. یکی از اشتباهات عموم مردم این است که فکر می کنند گذاشتن سر بر روی بالش موجب خواب راحت می شود در حالیکه استفاده از بالش تاثیر منفی در فرایند خواب دارد. تشک خواب هم باید سفت باشد و بتواند کاملاً وزن بدن را تحمل کند. تشک خواب ستون فقرات را صاف نگه می دارد و تضمین کننده خواب راحت است. 

 

4-   تغذیه

مصرف ویتامین ها و مواد معدنی موردنیاز بدن یکی از شروط رشد کامل جسمی شماست. موادی که موجب رشد بدن و دریافت انرژی موردنیاز برای رشد می شوند شامل کربوهیدرات ها، کلسیم موجود در لبنیات و سبزیجات سبزرنگ که خود موجب رشد استخوان و جلوگیری از پوکی استخوان می شوند، ویتامین D موجود در ماهی، قارچ و نور خورشید، پروتئین موجود در گوشت، پنیر، تخم مرغ، دانه ها، توفو و حبوبات هستند. بعلاوه برای جذب پروتئین بیشتر می توانید یک یا دو بار در هفته از پودر پروتئین استفاده کنید. زمان صرف غذا به صورت سه وعده کامل و میان وعده بین صبحانه و ناهار و ناهار و شام باید منظم باشد. برای اینکه انسولین موجود در جریان خون جای خود را به هورمون رشد بدهد بدن ما به 4-5 ساعت زمان نیاز دارد پس فاصله بین وعده های غذایی ما باید 4 تا 5 ساعت باشد. فاصله شام تا زمان خواب هم باید 3 تا 4 ساعت باشد. در دوران رشد کودک نباید برای آنها رژیم لاغری تجویز شود چرا که عدم مصرف کافی برخی از مواد غذایی مانع از رشد کودک می شود. چنانچه در پی کم کردن وزن کودک خود هستید باید مقدار شکر، چربی و کربوهیدرات مصرفی را کاهش دهید.

 

5- سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید

بعضی از بیماریها در دوران کودکی مانع رشد کودک می شوند. شما می توانید با افزایش سیستم ایمنی بدن کودک در دوران کودکی و مصرف مقدار زیادی ویتامین C موجود در پرتقال، گریپ فروت و لیمو و نیز استراحت کافی رشد فیزیکی کودک خود را بیشتر کنید. از مصرف غذاهای آماده و فراوری شده جلوگیری کنید و سعی کنید غذاهای تازه را جایگزین کنید. مصرف آجیل، ماهی، پنیر؛ شیر، غلات، سبزیجات و میوه ها به علاوه روزانه 6 تا 8 لیوان آب برای داشتن سیستم ایمنی سالم ضروری است.

 

6-   ورزش

اگر به دنبال افزایش قد هستید ورزش هایی مانند شنا، دوچرخه سواری، دویدن و یوگا در کنار غذای سالم و خواب کافی را فراموش نکنید.تمرین های کششی یکی از روش های موثر در افزایش قد شماست. بهتر است این تمرینات کششی ساعتی قبل از خواب و پس از بیدار شدن در هنگام صبح انجام گرفته و به تدریج سخت تر شوند.

 

7-  آرایش بدنی مناسب

برای داشتن حداکثر افزایش قد باید وضعیت بدن شما همواره در همه حالات مناسب باشد. اگر صاف بایستید نه تنها ستون فقرات شما صاف خواهد بود بلکه کمتر در معرض خطر پوکی استخوان که خود موجب خمیدگی فرد می شود قرار می گیرید.

 

8- افزایش اعتماد به نفس

افزایش اعتماد به نفس به داشتن قدبلند کمک می کند. برای افزایش اعتماد به نفس خود در کارهای گروهی شرکت کنید.

 

9- با پزشک متخصص مشورت کنید.

اگر افراد خانواده شما همه بلندقد هستند و قد شما از لحظه رسیدن به سن بلوغ و در طول آن یا در اواسط نوجوانی تغییر زیادی نکرده است یا رژیم غذایی سالمی دارید و از خواب کافی برخوردارید بهتر است به پزشک مراجعه کنید. درست که ترشح نامناسب هورومون رشد تاثیر زیادی در رشد فیزیکی شما ندارد اما باز هم آنها را در نظر بگیرید.  

کلمات کلیدی
تناسب اندام
برگرفته ازwikihow.com

آیا مطلب بالا از نظر شما مفید بود ؟

اگر دوست دارید، نظر خودتون رو درباره این مطلب بنویسید