چطور فیلسوفانه فکر کنم؟

تحصیل و آموزشآیین و فلسفه

تفکر فیلسوفانه زیربنای خودشناسی و هستی‌شناسی است. اینکه شما فلسفه زندگی خود را بیابید و برای دو مفهوم "دنیا" و "زندگی" تفاوت قائل شوید به شما کمک خواهد کرد تا زودتر خود را بشناسید و شان خود در هستی را بیابید. در این مقاله در مورد این موضوع صحبت شده و به روش‌هایی اشاره شده است که به شما کمک می کند فلسفه زندگی خود را بیابید.

1-   این موضوع را بپذیرید که به سفری دراز مدت پا گذاشته اید:

فلسفه انسان در درک اولیه و روشن وی از زندگی و حیات و ارتباط آن با تمام مسائل زندگی خلاصه می شود. شکل گیری فلسفه و توسعه آن نیازمند خودآگاهی، اشتیاق به یادگیری و توانایی در یادگیری است. در این مسیر تازه شما می توانید به رشد فردی خود بپردازید که موجب بلوغ فکری شما و همان فلسفه در معنای کلی می شود.

 

2-   مطالعه و یادگیری

با خواندن مطالبی که موردعلاقه شماست به یادگیری و تفسیر عقاید و دغدغه فلاسفه دیگر بپردازید. در حین یادگیری ارتباط میان عقاید و موضوعات را پیدا کنید تا بتوانید از این طریق درک درستی از روابط یا استدلال میان آنها بدست آورید.   

 

3-   اندیشه های فلسفی در مورد موضوعاتی چون ارزش شناسی، هستی شناسی، زیبایی شناختی، معرفت شناسی، علم اخلاق، منطق، متافیزیک و تئوری های سیاسی گفتگو می کنند.

از آنجایی که موضوعات فسلفی همه به هم مرتبط هستند شما باید علایق تان را دنبال و چند موضوع مختلف را به شکل آزادانه انتخاب کنید.  بعد از اینکه موضوع موردنظر خود را انتخاب کردید در مورد زمینه تاریخی موضوعات موردنظر و عقاید فیلسوفان بزرگ در این حوزه  اطلاعات بیشتری کسب کنید. در مرحله بعد سعی کنید به درک درستی از سوالات و مفاهیم کلیدی برسید. درک بیشتر اصول پایه انواع دیگر فلسفه را در دستور کار خود قرار بدهید. شما نمی توانید در هر چیزی تخصص لازم را بدست بیاورید اما می توانید از اصول اولیه دیگر عقاید فلسفی کمی آگاهی پیدا کنید. برای اینکه فلسفه خود را در زندگی ایجاد کنید بهتر است از چهارچوب فکری اولیه فیلسوف دیگری استفاده کنید تا مجبور نباشید از صفر شروع کنید. مثلاً افلاطون از متدهای شفاهی و اجتماعی سقراط برای ایجاد فلسفه مخصوص به خود استفاده کرد.

 

4-   افکار خود را بسط داده و آنها را رشد دهید.  

چهارچوبی که شکل داده اید نقطه عطف شماست. تجربه های زندگی را در عمل بکار بگیرید و ببینید کدام یک از آنها پاسخگوی نیازهای شماست. سپس آنها را بررسی و مطابق با چهارچوب فلسفی خود پالایش کنید. با گذشت زمان متوجه می شوید که فلسفه در حل مشکلات و کیفیت تصمیماتی که گرفته اید تاثیر زیادی گذاشته است. تفکر انتقادی داشته باشید و سعی کنید نتایج تفکرات فلسفی خود را به ایده های اولیه خود بسط دهید تا بتوانید از آنها دفاع کنید و آنها را در آینده دنبال کنید. 

 

5-   صبور باشید و اجازه دهید افکارتان با گذشت زمان شکوفا شوند

اگر زمان دارید چهارچوب فلسفه رشدیافته تان را بررسی کنید و سعی کنید مشکلات را شناسایی و برای آنها راه حل ارائه کنید. مهم نیست افکارتان چقدر شکل از هم گسیخته ای دارند دفتر یادداشتی تهیه و آنها را یادداشت کنید و سعی کنید جواب مناسبی برای سوالات زیر پیدا کنید. 

-       هدف از سفر شما به دنیای فلسفه چیست؟ آیا می خواهید آن را به تمام بخش های جامعه یا تنها یک بخش اعمال کنید؟ نقش شما در شکل گیری این فلسفه چیست؟ آیا دیگران هیچ نقشی در شکل گیری این فلسفه دارند؟ آیا می توانید از پایه و اساس این فلسفه با دیگران صحبت کنید؟ آیا می خواهید کتاب یا مقاله ای در مورد این فلسفه بنویسید.

 

6-   با افرادی که به فلسفه علاقه مندند صحبت کنید.

آنها ممکن است به خطاهایی اشاره کنند که از چشم شما دور مانده باشد و برای مسائل موجود نیز راه کارهای متفاوتی به شما بدهند. عضویت در گروه های فلسفی جایی که شما بتوانید آزادانه افکار خود را با دیگران به اشتراک بگذارید به رشد فلسفه شما کمک می کند. به دانشکده نزدیک محل زندگی خود بروید و عقاید خود را با اساتید فلسفه در میان بگذارید.

 

7-   بدنبال تجربیات تازه باشید

تجربیات جدید به شما کمک می کنند تا از زوایای مختلف به مسائل نگاه کنید. روشنفکر باشید و انتقادات را بپذیرید تا رشد کنید. همیشه یک مداد و دفترچه یادداشت داشته باشید تا هنگام تراوش عقایدتان آنها را بنویسید. 

 

8-   به خواندن مطالب فلسفی ادامه بدهید.

خواندن مطالب فلسفی باعث می شود تا با سبک، تلاش ها، یافته ها و اشتباهات فلاسفه قبلی آشنایی بیشتری پیدا کرده و در نتیجه فلسفه خاص خود را خلق کنید. از این طریق متوجه می شوید آیا در مسیر کوشش های فلاسفه قبلی هستید یا نه.

 

9-   اطلاعات خود را بروزرسانی کنید.

هر از گاهی روزنامه بخوانید تا بتوانید تئوری را در عمل بکار بگیرید. مثلا از خبرهای واقعی استفاده کنید که می توانند بر بیشتر طبقات جامعه تاثیرگذار باشند و سپس از نقش خود سوال کنید. در مرحله بعد پاسخ این سوال را با فلسفه خود تطبیق دهید تا ببینید آیا به درک بیشتری نائل می شوید یا نه.

 

10-    حتی اگر به عنوان فیسلوف فعالیت نمی کنید خود را در این جایگاه تصور کنید.

کار در حوزه فلسفه یا مشاغل مشابه در یک موسسه شما را مطمئن می سازد که زمان کافی را به رشد فسلفه خود اختصاص می دهید اما اگر تنها به صورت نیمه وقت در این حوزه فعالیت می کنید باید زمان کافی را برای بهبود وضعیت فلسفه موردنظر خود در نظر بگیرید.

 

11-   تا می توانید به افکار خود بها بدهید حتی اگر در حال تجربه چیزی غیرمعمول هستید که شما را تا حدی از عقایدی که دارید دور می کنند

 در این شرایط دوباره به یادداشت هایی مراجعه کنید که در مورد فلسفه موردنظرتان نوشته اید یا حتی شروع به خواندن کتاب های الهام بخشی کنید که قبلا خواندید. این کار کمک زیادی به شما می کند.

 

 

کلمات کلیدی
فلسفه
برگرفته ازwikihow.com

آیا مطلب بالا از نظر شما مفید بود ؟

اگر دوست دارید، نظر خودتون رو درباره این مطلب بنویسید