چطور زوال عقلی رو تشخیص بدم؟

بهداشت و سلامت

بیماری زوال عقل یا Dementia در بین افراد مسن بسیار شایع است و تشخیص آن بدون آزمایش‌های پزشکی دقیق کار سختی است. اگر در اطراف شما کسی نشانه‌های بیماری را دارد بهتر است برای جلوگیری از پیشروی بیماری به پزشک خود مراجعه کنید. در اینجا به چند روش ساده برای بررسی احتمال وجود زوال عقل اشاره شده است.

 

۱- به پزشک مراجعه کنید.

طبق تعریف انجمن آلزایمر برای تشخیص زوال عقل قبل از انجام آزمایشات خانگی که در بخش های دیگر این مقاله به آن اشاره می کنیم ابتدا باید به پزشک مراجعه کنید.

 

2-  آماده کردن سابقه پزشکی 

داروهای مصرفی، بیماری ها و تاریخچه خانوادگی مانند مشکلات ژنتیکی ممکن است شما را در خطر ابتلاء به زوال عقل قرار دهد، به همین دلیل شما باید اطلاعات مربوط به مصرف الکل، دارو و رژیم غذایی خود را در اختیار پزشک معالج خود دهید و بسته داروهایی را که مصرف می کنید به دکتر نشان دهید. بعلاوه هرگونه تغییر رفتاری در موقعیتهای اجتماعی و عادت های غذایی را نیز به پزشک خود اطلاع دهید.

 

3- انجام آزمایشات جسمانی

از آنجایی که زوال عقل به کاهش جریان خون در مغز مربوط می شود بنابراین آزمایشاتی که برای یافتن نشانه های این بیماری صورت می گیرد شامل گرفتن نبض بیمار، فشار خون، بررسی دمای بدن بیمار، حفظ تعادل و حرکات چشمی وی می باشد.

 

4- انجام آزمایشات شناختی

سوالات متداولی که معمولاً برای تشخیص بیماری زوال عقل از بیمار پرسیده می شوند به شرح زیر هستند: 1) گفتن روز، ماه و سال جاری، 2) کشیدن ساعت هشت و بیست دقیقه 3) شمردن به عقب از 100 تا 70.

 

5- انجام آزمایشات در آزمایشگاه در صورت نیاز

اگر پزشک معالج شما آزمایش نمونه خون را برای شما ننویسد آزمایشاتی مانند بررسی هورمون تیروئید یا ویتامین B12 می تواند دامنه تشخیص وی را محدودتر کند و زودتر به علائم تشخیصی زوال عقل برساند.

 

6- گرفتن اسکن مغزی

اگر شما دارای علائم ابتلاء به بیماری زوال عقل باشید که دلیل مشخصی نداشته باشد پزشک معالج شما آزمایشاتی مانند سی تی اسکن، ام آر آی و EEG (آزمایش اسکن و براورد اطلاعات مغز انسان) را پیشنهاد می دهد.

 

7- انجام آزمایشات ژنتیک

حتی اگر با انجام این آزمایش، ژنی دیده شود که به بیماری زوال عقل مربوط می گردد باز هم نمی توان با اطمینان تشخیص داد که بیمار به این بیماری مبتلا شده است اما این آزمایش در تشخیص بیماری مذکور مثمرثمر می باشد.

 

8-   انجام آزمون کوتاه وضعیت ذهنی

 : Minimental state examination) MMSE آزمونی است برای ارزیابی کیفیت هوشیاری با تشخیص و غربالگری دمانس که حداکثر نمرات آن ۳۰ می‌باشد) این آزمایش ده دقیقه ای را تنها زمانی استفاده کنید که به دکتر دسترسی ندارید یا قصد دارید افراد خانواده را ترغیب کنید تا به پزشک معالجه کنند.

 

9-  نحوه انجام آزمایش تشخیص بیماری زوال عقل در خانه

فردی که نشانه های ابتلاء به بیماری زوال عقل را در خود دارد باید به دقت به دستورالعمل های مربوط به آزمون توجه کند. در طول این آزمون نباید هیچ تقویمی در کنار بیمار باشد. برای هر سوال 10 ثانیه زمان کافی است. برای سوالات مربوطه به نقاشی، نوشتن یا هجی کردن زمان محاسبه شده 30- 60 ثانیه است. سپس امتیاز هر یک از بخش ها باید ثبت و در پایان مجموع آنها محاسبه شود. اگر بیمار نمره 23 یا کمتر از آن را در آزمون فوق کسب کند یعنی به بیماری آلزایمر یا بیماری دیگری مبتلا شده است.

 

10- انجام آزمایش زمان - محور 

در این آزمون به هر سوال درست یک امتیاز تعلق می گیرد. این سوالات به ترتیب در مورد سال جاری، فصل جاری، ماه جاری، تاریخ امروز و روزهای هفته هستند.

 

11-انجام آزمایش مکان- محور 

یکی دیگر از آزمایشاتی که برای تشخیص بیماری زوال عقل انجام می شود تعیین موقعیت کنونی بیمار است. بیمار با دادن پاسخ درست به هر سوال یک امتیاز می گیرد. این سوالات شامل کشور، ایالت یا استان و شهری که فرد در آن زندگی می کند، آدرس  و نام ساختمان محل سکونت و طبقه یا اتاق محل زندگی یا بیمارستان می باشد.

 

12-آزمایش تکرار کلمات

در این آزمون سه شیء ساده مانند میز، ماشین و خانه را با کمی مکث در بین هر کدام از کلمات تکرار کنید و سپس از بیمار بخواهید آنها را تکرار کند. همچنین در مراحل بعدی آزمون از بیمار بخواهید کلمات فوق را به خاطر بسپارد.

 

13- آزمایش بررسی میزان توجه بیمار

از بیمار بخواهید کلمه بی معنی خاصی را از آخر به اول هجی کند اگر بیمار بتواند در عرض 30 ثانیه این کار را انجام دهد 30 امتیاز و در صورت عدم موفقیت هیچ نمره ای به وی تعلق نمی گیرد.

 

14-آزمون یادآوری کلمات

از بیمار بخواهید سه کلمه ای که در ابتدای آزمون به او دادید را تکرار کند. به هر کلمه درست یک امتیاز بدهید.

 

15-آزمون زبان (دو نمره)

به یک مداد اشاره کنید و از بیمار بپرسید که به این کلمه چه می گویند؟ و این روند را در مورد کلمه ساعت مچی هم تکرار کنید. به هر پاسخ درست یک امتیاز بدهید.

 

16-آزمون تکرار عبارت ها

از فرد بیمار بخواهید سه عبارت نه اگر" " ، و ها " " و اماها!" " را تکرار کند و در صورت موفقیت در هر سوال به وی یک امتیاز بدهید.

 

17-آزمون مرکب سه مرحله ای (سه امتیاز)

از آزمون دهنده بخواهید یک برگه کاغذ را در دست راست بگیرد، سپس آن را تا کرده و بر روی زمین قرار دهد. به هر مرحله یک امتیاز تعلق می گیرد.

 

18-آزمون نوشتاری

بر روی یک برگه کاغذ عبارت "چشمت را ببند" را بنویسید و به دست آزمون دهنده داده و از وی بخواهید عمل شما را تکرار کند. اگر بیمار بتواند در عرض 10 ثانیه این کار را انجام دهد یک امتیاز به وی تعلق می گیرد.

 

19- آزمون نوشتن جمله (یک امتیاز) 

از آزمون دهنده بخواهید یک جمله کامل بنویسید اگر این جمله دارای فعل و فاعل و معنی دار باشد به وی یک امتیاز بدهید. در این آزمون غلط های املایی اهمیت ندارند.

 

20- آزمون کپی برداری از اشکال هندسی (یک امتیاز)

 بر روی یک برگه کاغذ یک پنج ضلعی رسم کنید و سپس پنج ضلعی دیگری را بر روی یکی از اضلاع پنج ضلعی قبلی رسم کنید. از آزمون دهنده بخواهید طرح شما را بر روی کاغذ خود رسم کند و در صورت  موفقیت و رسم هر دو پنج ضلعی به وی یک امتیاز دهید.

 

21- بررسی نتایج آزمون

اگر نتایج آزمون های گرفته شده عدد 23 یا کمتر باشد توصیه می شود به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که اطلاعات پزشکی ندارید بیمار را در جریان کامل نتایج آزمون قرار ندهید. اگر امتیاز آزمون 24 یا بیشتر باشد باز هم باید به علائم این بیماری توجه کنید و آزمون دیگری را به نام  MoCA را برای تعیین اختلال شناختی در بیمار انجام دهید

 

کلمات کلیدی
Dementia
تشخیص بیماری
آلزایمر
برگرفته ازwikihow.com

آیا مطلب بالا از نظر شما مفید بود ؟

اگر دوست دارید، نظر خودتون رو درباره این مطلب بنویسید