چطور داستانم احساس داشته باشد؟

تحصیل و آموزش

گاهی آن احساسی که نویسنده خودش در حین نوشتن یک متن احساس می‌کند را خواننده در هنگام خواندن همان متن حس نمی‌کند. در اینجا به چند روش ساده و عملی برای انکه احساسات خود را بهتر وارد متن کنید و تاثیر عمیق‌تری بر روی خواننده خود بگذارید عنوان کرده‌ایم.

 

1-  برای این کار باید ابتدا هیجانات موجود در داستان را شناسایی کنید.

شما به عنوان نویسنده داستان  دوست دارید خوانندگان کتاب شما چه احساساتی را در طول خواندن تجربه کنند و آیا احساسات آنها در پایان کتاب همانی است که شما می خواهید؟

 

2- به زمانی فکر کنید که شما و شخصیت های داستان شما احساسات مشابهی داشته اید.

شاید نتوانید دقیقاً با همان احساساتی دست و پنجه نرم کنید که شخصیت های شما در داستان تجربه می کنند اما دست کم شما قبلاً احساس شادی، غم، خشم و ترس را تجربه کرده اید. 

 

3-  شخصیت های شما در مقابل این هیجانات چطور واکنش نشان می دهند؟

برای اینکه بتوانید واکنش شخصیت های داستان را بدرستی پیش بینی کنید باید به این فکر کنید که آنها به چه نوع تیپ شخصیتی تعلق دارند. در صورتی که نمی توانید واکنش آنها را تجسم کنید خود را جای آنها در همان موقعیت بگذارید و از خود سوال کنید که آیا شما هم در این موقعیت دست به چنین کار می زدید اگر پاسخ شما "نه" باشد دست کم این کار تمرینی به شما ایده های بهتری برای پیشبرد داستان می دهد. 

 

4-  صراحت لهجه رمز موفقیت شماست.

اگر تنها در یک جمله ساده بنویسید "سم خوشحال بود" خوانندگان شما چیز خاصی را احساس نمی کنند اما اگر به دلیل خوشحالی سم اشاره کنید خوانندگان را در موقعیت احساسی بهتری قرار می دهید. با نوشتن در مورد چهره سم، کاری که انجام می دهد و اگر سم در حال صحبت است از چه چیزی و چطور صحبت می کند جزئیات را طوری به داستان خود اضافه کنید که خوانندگان شما خود را در آن موقعیت تجسم کنند و خود از نزدیک سم را مشاهده کنند تا بتوانند کاملاً احساسات او را درک کنند.  

 

5- محل وقوع داستان را توصیف کنید. 

توصیف محل وقوع داستان، عناصر موجود در محیط و حتی توصیف شخصیت های درگیر به خواننده کمک می کند تا احساسات مشابهی را تجربه کند. شما و خوانندگان داستان تمام اتفاقات را از دید شخصیت اصلی داستان می بینید پس وضعیت احساسی شخصیت اصلی تحت تاثیر نوع نگاه و توجه وی به محیط اطراف شکل می گیرد. برای نشان دادن غم و شادی حتما نباید از یک اتاق زیبا یا یک روز دلگیر و بارانی استفاده کنید چرا که یک شخصیت کاملاً شاد اصلاً توجهی به هوای دلگیر ندارد و برعکس یک شخصیت بدبخت هیچوقت راحتی و زیبایی اتاق اطرافش را در نظر نمی گیرد.  

 

کلمات کلیدی
داستان‌نویسی
برگرفته ازwikihow.com

آیا مطلب بالا از نظر شما مفید بود ؟

اگر دوست دارید، نظر خودتون رو درباره این مطلب بنویسید