چطور خودم را باور کنم؟

آیین و فلسفه

خودباوری و ایمان داشتن به توانایی فردی مرز بسیاری باریکی با شکست دارد چراکه گاهی کم اعتماد به نفس و خودباوری شما را از موفقیت باز می‌دارد و از طرفی اگر آدمی مرز توانمندی‌ها و توانایی‌های خود را نداند از انجام کاری که شایسته انجامش است باز خواهد ماند. در این میان اما می‌تواند با آزمون و خطا و یا از طریق دانش‌اندوزی از حالات مثبت و منفی و شناخت کافی به این مرز پی برد. در اینجا سعی شده تا به چند رشو مفید و کاربردی برای نزدیک شدن به شرایط خودباوری و خوداگاهی اشاره شود.

  

1- لیستی از موفقیت های خود در گذشته تهیه کنید

با تهیه لیستی از موفقیت های خود در گذشته می توانید یکبار دیگر خودباوری را در خود ایجاد کنید، این لیست می تواند شامل موفقیت های کوچک مانند ترتیب دادن یک مهمانی برای اعضای خانواده و یا دوستانتان باشد. پس از یادداشت کردن این موفقیت ها ستونی دومی را ایجاد کنید که مهارت هایتان را در طول مسیر موفقیت پوشش دهد. در ستون سوم این لیست نیز مهارتهایی را یادداشت کنید که موردعلاقه شخص شماست.

 

2- با افرادی که به شما علاقه دارند گفتگو کنید

اگر بعضی وقت ها نمی توانید به توانایی های خود اعتماد کنید با اعضای خانواده و دوستانتان صحبت کنید و از آنها سوال کنید که چه مهارت هایی را در وجود شما می بینند. آنها براحتی می توانند لیستی از مهارت های شما تهیه کنند. 

 

3- علایق خود را در اولویت قرار دهید

همیشه به دنبال جلب رضایت بقیه نباشید. فعالیت هایی را دنبال کنید که به آنها علاقه و ایمان دارید. شور و اشتیاقی که از این کار بوجود می آید باعث می شود جدی تر شده و موفقیت های بیشتری را بدست آورید.

 

4- واقع گرایی را مبنای کار خود قرار دهید

برای رسیدن به موفقیت همیشه باید واقع گرا باشید یعنی اهداف شما باید با مهارت های شما همخوانی داشته باشند تا به موفقیت تبدیل شوند. اگر می خواهید به دلیل مهارت در کار با حیوانات دستیار دامپزشک شوید ابتدا در یک برنامه مربوط به این کار شرکت کنید و سپس برای رسیدن به شغل موردنظر دوباره اهداف کوچک اما قابل دستیابی دیگری را در نظر بگیرید که در بلندمدت شما را به مقصد نهایی نزدیک کنند. 

 

5- در پایان هر روز کمی تامل کنید

اندیشیدن یکی از مولفه های مهم در پیشرفت شماست. در حقیقت اگر در پایان هر روز به تمام فعالیت ها و تجارب خود در طول روز فکر کنید می توانید از اشتباهات احتمالی جلوگیری کنید. 

 

6- پشتکار داشته باشید

هنگامی که دست به انجام کاری می زنیم شاید به دلیل اینکه احتمال شکست وجود دارد بخواهیم دست از تلاش بکشیم اما باید بدانید این امر زمانی که برای اولین بار دست به انجام کاری می زنیم کاملاً طبیعی است. بنابراین بدون اینکه خود را شماتت کنید و نگران نتیجه کار باشید فقط به فکر کسب تجربه باشید.

 

7- با مردم در ارتباط باشید

گاهی اوقات متوجه می شوید دیگران برای دریافت کمک شما را انتخاب می کنند اما شما در زمان بروز مشکل کمتر می توانید به آنها تکیه کنید. کمک کردن به دیگران نباید باعث شود که شما خودتان را فراموش کنید. اگر کمک به دیگران باعث شود خودتان را نادیده بگیرید باید اثرات جانبی آن را در نظر بگیرید.

 

8- مثبت باشید

سعی کنید در مورد افکار و رفتار خود مثبت باشید. با شناسایی نقاط مثبت خود سعی کنید به جنگ افکار منفی بروید و آنها را از ذهن خود دور کنید. مثلاً اگر فکر منفی مانند "ریاضیات من زیاد خوب نیست" به سراغتان آمد سعی کنید این جمله را تکرار کنید "ریاضیات کمی پیچیدگی دارد اما من بیشتر تلاش می کنم تا ریاضیاتم را بهتر کنم". 

 

9- راهکاریی را برای حرکت رو به جلو پیدا کنید

اگر بعضی وقت ها تصور می کنید نمی توانید مسیر خود را پیدا کنید یک نفس عمیق بکشید و از توجه به نکات منفی که می توانند نکات مثبت را از ذهن شما دور کنند دست بردارید. در این موارد باید تغییری در موقعیت مکانی یا فعالیت های روزمره خود بوجود بیاورید. اگر متوجه شدید که احساس نامیدی بیشتر از حد معمول طول کشیده است می توانید با یک مشاور یا روان درمان مشورت کنید. 

 

10- کارهای خود را به روز بعد موکول نکنید

به تعویق انداختن کارها باعث شکست شما می شود. اگر در زمان مناسب کاری را انجام ندهید دچار کمبود زمان می شوید و مجبور می شوید با سرعت بیشتری کار کنید در این صورت کیفیت کار شما پایین می آید و نتیجه موردنظر بدست نمی آید. پس تلاش کنید کارها را زودتر از زمان مقرر به پایان برسانید تا بتوانید کیفیت آنها را بیشتر کنید. 

 

11-  به نقاط مثبت توجه کنید

روانشناسان معتقدند که ما با توجه بیشتر به نقاط منفی خود نقاط مثبت را نادیده می گیریم. برای جلوگیری از این کار باید خودآگاهی خود را نسبت به افکار مثبت بیشتر کنید. اگر می بینید نمی توانید در برابر افکار منفی مقاومت کنید پس نیاز به ایجاد تغییر دارید.

 

۱۲- دنبال انجام وظایف دشوارتر باشید

اگر همیشه دنبال کارهای آسان باشید شاید فکر کنید که از پس انجام کارهای سخت بر نمی آیید. پس با قبول مسئولیت های سنگین خود را به چالش بکشید، شما حتی می توانید وظایف مشکل را به قسمت های کوچک تر تقسیم کنید.

 

۱۳- نظرات خود را بیان کنید

سعی کنید خود را در موقعیت های مختلف درگیر کنید این کار نشان می دهد که شما می توانید کنترل شرایط را بدست گرفته و نیازهای خود را بیان کنید. همچنین وقتی نظرات خود را با دیگران در میان می گذارید با کسانی آشنا می شوید که مثل شما فکر و عمل می کنند. در اثر این کار اعتماد به نفس شما بیشتر می شود

 

۱۴-  به دیگران کمک کنید

با کمک کردن به دیگران بیشتر با توانایی ها و ظرفیت های خود آشنا می شویم و احساس بهتری پیدا خواهیم کرد. کمک کردن از روی اختیار و مهربانی حس موفقیت و پیروزی به ما می دهد و از طرفی اعتماد به نفس را نیز تقویت می کند.

 

۱۵- به ظاهر خود توجه کنید

با اهمیت به بهداشت شخصی مانند حمام کردن، کوتاه کردن یا سوهان کشیدن ناخن ها، مسواک کردن و تراشیدن ریش ها می توانید ظاهر خود را مرتب کنید و به این ترتیب با افزایش اعتماد به نفس شما خودباوری شما هم بیشتر می شود.

 

۱۶-  با خوردن غذاهای سالم قوای جسمانی خود را تقویت کنید

غذایی که می خورید بر سلامت جسمی و احساسی شما تاثیر می گذارد خوردن یک وعده غذای سالم به جای یک بسته چیپس یا شیشه سودا احساس بهتری به شما می دهد.

 

۱۷-  ورزش روزانه را فراموش نکنید

مطالعات علمی نشان می دهد که 30 دقیقه ورزش در روز می تواند به کم شدن میزان استرس افراد و افزایش سطح اعتماد به نفس آنها منجر شود.

 

۱۸-  خوب بخوابید

بی خوابی باعث می شود احساس منفی گرایی در شما تقویت شود بنابراین سعی کنید هر شب به اندازه کافی بخوابید. کم خوابی و احساسات منفی بعد از آن خودباوری را از شما دور می کند.

 

۱۹- هر روز مراقبه کنید

زمانی را در روز به مراقبه اختصاص دهید برای این کار فعالیت هایی مانند یوگا، نفس کشیدن عمیق، رایحه درمانی و دیگر تکنیک های آرامش بخش پیشنهاد می گردد. به دنبال چیزی باشید که متناسب با شرایط فعلی شما باشد و سپس آن را به فعالیت های روزانه خود اضافه کنید.

 

۲۰-  محیط اطراف خود را مرتب کنید

از آنجا که محیط اطراف شما مستقیماً احساسات شما را تحت تاثیر قرار می دهد بنابراین بهتر است همیشه آن را تمیز نگه دارید و آن را با چیزهایی تزئین کنید که انگیزه بیشتری به شما می دهند.

 

کلمات کلیدی
خودآگاهی
خودشناسی
برگرفته ازwikihow.com

آیا مطلب بالا از نظر شما مفید بود ؟

اگر دوست دارید، نظر خودتون رو درباره این مطلب بنویسید