چطور خودآموخته باشم؟

زندگی شخصیتحصیل و آموزش

هر کسی می‌تواند خودسازی و خودآموزی کند و نه فقط از دنیای بیرون خود که از دنیای درون خود بسیار بیاموزد. این امر بستگی به علاقه شما به پژوهش و تحقیق دارد که هر مرحله از تحصیل را پشت سر بگذارید. در اینجا به صورت مرحله به مرحله برای آنکه بتوانید خودآموزشی کنید به مورادی اشاره شده است.

 

۱- کنجکاو باشید

یک ذهن کنجکاو همواره به دنبال بهتر کردن وضعیت دانسته‌ها و توانایی خود است. بدانید که در مورد پرسش پیرامون دنیای اطرافتان هیچ محدودیتی وجود ندارد اما: 

- دقت کنید که هرآنچه فردی که از او سوال می‌پرسید کمتر بداند، زودتر از پرسش شما عصبانی می‌شود و هرچه  دانسته‌های او بیشتر باشد در پاسخ دادن صبورتر است. 

- افرادی که بیشتر از سایرین می‌دانند اصولا بیشتر  سوال می‌پرسند، همواره سوالاتی برای شما به وجود می‌آید که برای دیگران مسخره هستند اما  دقت کنید که این شما نیستید که شایسته  نکوهش هستید!   

این کنجکاوی لزوما شامل جستجو در طبیعت یا خواندن کتبی که  در حیطه تخصصی شما باشد نیست، داشتن یک نگاه عالی‌تر به مطالب عنوان شده سر کلاس درس، به چالش کشیدن دانسته‌های استاد و معلم خود،  بازی با روش‌های مساله و الگوهای تکراری زندگی ایده‌های خوبی برای پرورش خود می‌باشد. به طور مثال شما می‌توانید در مورد مسیری که هر روز به سر کار می‌روید کنجکاو شوید و راه‌های دیگر را امتحان کنید، می‌توانید در خصوص بدیهی‌ترین چیزها از عادات لباس‌پوشیدن و غذا خوردن تا صحبت کردن و اندیشیدن و ... کنجکاو باشید و سوال بپرسید. این تمرینی بسیار  ارزشمند برای خودآموختگی است. 

 

۲- اگر ایده‌ای در نگاه اول مسخره نباشد، ارزش فکر کردن و پیگیری ندارد! "آلبرت آینشاین"

تلاش کنید تا از دایره امن خود خارج شوید و دانسته‌ها خود را به چالش بکشید و نوع نگاه دیگران را هرچقدر که سطحی باشند (در نگاه شما!) درک کنید. این کار در ابتدا موجب آزار شماست اما بعدها باعث پرورش روحتان خواهد شد. 

- اگر همیشه هنگام غذا خوردن فیلم‌های کمدی نگاه میکردید از امروز مستند و یا فیلم‌های تاریخی ببینید. 

- اگر همیشه کتاب‌های کمیک میخوانید و قوه‌ی تخیل خود را تقویت کرده‌اید اکنون سعی کنید کتاب‌های رومانتیک بخوانید و روابط انسان‌ها را تحلیل کنید. 

- اگر همیشه به مراسم‌ها و مهمانی‌ها می‌رفتید و با دوستان خود تفریح خاصی را داشتید امروز سعی کنید موزه یا نمایشگاه‌های هنری و ... را تجربه کنید. 

 

۳- خود را به چالش بکشید. 

آنچه که شما را وادار می‌کند  داشته‌ها، توانمندی‌ها و دانسته‌های خود را به چالش بکشید میزان کنجکاوی شما برای شناخت دنیای بیرونتان و البته درونیتان است. زیر سوال بردن "خود" و عقاید و عقیده برای بسیاری از افراد حتی ممکن نیست! و برای تعدادی کمی از افراد میسر اما بسیار سخت می‌باشد. این تلاش شما برای داشتن نگاهی فراتر از نگاه کنونیتان به مرور باعث افزایش قدرت تخیل شما برای درک کردن عقاید مخالف و رفتارهای غیر منطقی اطرافیانتان می‌شود و شما می‌توانید به مرور هرچیزی را با رویکرد‌های مختلف ببینید. به این نوع نگاه "تئوری ذهنی" نیز گفته می‌شود. یکی از معمول ترین روش‌های برخورداری از چنین توانمندی ارزشمندی به چالش کشیدن خود با خواندن کتبی از عقاید مخالف است. 

 

۴-  سعی کنیدبه زبان دیگری غیر از زبان مادری تسلط داشته باشید. 

این توانایی به شما در درک  دنیای اطرافتان بسیار کمک می‌کند، می‌توانید با عقاید ملل مختلف و فرهنگ سایر مردمان از سایر سرزمین‌ها آشنا شوید و بیش از گذشته خود را به چالش بکشید. خواندن کتابی به زبانی دیگر و درک آن، اگر بیشتر از یک سفر به آن سرزمین نباشد! کمتر از آن نیست.

 

۵- دانش خود را بالاتر از محدوده‌ی دانشگاهی یا مدرسه‌ای خود ببرید.

محدوده‌ی دانشی که در دبیرستان یا دانشگاه به آن اشراف پیدا می‌کنید قطعا در زندگی کاری و تخصصی شما نقش بسزایی دارد اما آنچه شما را از جهل مرکب و نداستن ندانسته‌ها! دور می‌کند این است که سری به علم روز دنیا در همان حیطه بزنید و جزئیات آن را بدانید. به طور مثال وقتی علم مکانیک در فیزیک را فراگرفتید سعی کنید  آزمایش‌های آن و کتب دیگری غیر از کتب درسی و مرجع را نیز مطالعه کنید، از زندگی بزرگان آن علم گرفته تا تاریخ علوم و فلسفه علم همگی به یادگیری و ایجاد ارتباط بهتر میان دانسته‌های ذهنیتان کمک میکنند. 

 

۶- هر روز مطالعه کنید. 

سعی کنید ادبیات ملل مختلف را مطالعه کنید و ذهن خود نسبت به سایر فرهنگ‌ها رها کنید. یکی از موثرترین راه‌های ایجاد "تئوری ذهن" در خود این است که روزانه حتما به مطالعه رمان بپردازید. این کار باعث می‌شود از یک سو ذهن خود را پرورش دهید و  ورزیده کنید و از سوی دیگر به یک پدیده با رویکردهای مختلف بنگرید. 

- یکی از بهترین روش‌های برای خودآموختگی و فرار از جهل مرکب این است که شما زندگی نوابغ و خودآموخته‌ها را مطالعه کنید. نیوتن، لایب‌نیتس، آینشتاین تا ادیسون و گاس و میرزاخانی همگی جزو نوابغ بزرگ تاریخ هستند که در هر بستری از تاریخ توانستند در نهایت محدودیت به بزرگانی مثال‌زدنی تبدیل شوند. 

 

۷- جسارت داشته باشید اما اولویت‌های خود را مشخص کنید. 

شما هیچکس را نخواهید شناخت که شعاع دیدش تا نوک بینی‌اش باشد اما مرزهای  آگاهی را شکسته باشد! این انگیزه دائمی به خود شما برمیگردد که تا چه حد برای رسیدن به جایگاه‌ والای خود تلاش می‌کنید. این شما هستید که شکست و پیروزی را رقم خواهید زد و این نظم و اولویت‌بندی شما برای تفریح یا علم ‌آموزی است که شما را به چالش خواهد کشید. 

 

۸- آموزش جمعی داشته باشید. 

راههای زیادی وجود دارد که شما می‌توانید اندوخته‌های خود را افزایش دهید اما یکی از بارزترین ویژگی‌های ادمی اجتماعی بودن اوست. سعی کنید حداقل با یکی از دوستان خود برنامه مطالعه و بارش‌فکری داشته باشید. 

 - روش بحث کردن صحیح را فرابگیرید و سعی کنید با افرادی که اگاهی بیشتری از شما دارند مباحثه کنید تا چیزی را فراگیرید و دانسته‌های خود را به چالش بکشید. 

- اگر محصل نیستید سعی کنید در کلاسی علمی و یا سمینارها و یا کارگاه‌های آموزشی که مورد علاقه‌تان است شرکت کنید و هیچگاه دست از یادگیری نکشید. اگر برایتان مقدور نیست می‌توانید همچنین از برنامه‌ها و دوره‌های آموزشی در فضای مجازی استفاده کنید. 

- سعی کنید به عنوان یک شنونده آزاد در کلاس‌ها و دوره‌ها شرکت کنید و این بدین معناست که شما نه برای امتحان که برای افزایش سطح سواد خود به این کلاس‌ها رجوع میکنید  و این خود موفقیتی بزرگ برای کسب علم است. 

- در سمینارها و کنفرانس‌ها علمی که مورد علاقه شماست نیز شرکت کنید و سعی کنید چیزهایی که فراگرفته‌اید را با افراد دیگر در میان بگذارید. تالارهای گفتمان و شبکه‌های اجتماعی می‌توانند بسیار موثر باشند. 

 

۹- پای صحبت بزرگسالان مسلک خود بنشینید! 

با صرف کمتری زمان ممکن می‌توانید بیشترین دانسته‌ها را از عمیق‌ترین تجربیات حتی بی‌ارزش‌ترین آدمها را بدست‌آورید کمااینکه می‌توانید با کهن‌سالانی خردمند و فرهیخته گفتگو کنید و  علم مضاعف بدست‌آورید! اگر خیال می‌کنید که همچون یک چای سرد! صحبت‌های افراد پیر اطرافتان خسته کننده و ملالت‌آور است بدانید که این صحبت‌ها نتایج ده‌ها سال زندگی در دنیایی غیر مدرن است که با پرسیدن سوال‌های درست می‌توانید حقایق بزرگی را پرده‌برداری کنید و درهای عمیقی از دانش را برای خود ابتدا بیابید و بعد آن را باز کنید. 

 

۱۰- دوره‌های آموزشی آنلاین رایگان 

سعی کنید دوره‌های آموزشی کامل و بسیار متمرکز را شروع کنید که البته بیشتر این دوره‌ها با هزینه‌های بسیار اندک در دسترس عموم هستند. 

 

۱۱- به رفتار و عادات انسان‌های خودساخته دقت کنید 

آنچه را که در این افراد خوب می‌یابید را فراگیرید و در زندگی خود اعمال کنید. دقت کنید فقط و فقط "رفتار" این افراد را به عنوان الگو انتخاب کنید و شخصیت و سایر رفتارهای آنها را کنار بگذارید، چراکه گاها آدم‌ها در انتخاب الگو دچار اشتباه می‌شوند و با دیدن یک ویژگی خوب و منحصر به فرد یک شخص ناخودآگاه تمام حالات آن فرد را جذب خود می‌کنند و به عبارتی شخصیت‌زده می‌شوند!

 

۱۲- یک استاد لایق انتخاب کنید

به دنبال فردی باشید که گفتارش و رفتارش  مطابق هم هستند و همواره برای خودسازی و خودآموزی تلاش کرده است. در ایران هستند روحانیونی که سالها به دنبال استاد بوده‌اند و پس از مدت‌ها به استاد لایقی رسیده‌اند و یا  دانشمندانی که سالها درجا زده‌اند و پس از رسیدن به استاد و راهنمایی خاص توانسته‌اند استعداد خود را در زمینه خاصی شکوفا کنند. یک استاد نه تنها در حیطه زندگی که در حیطه جهان‌شناسی می‌تواند بسیار به شما کمک کند تا خودسازی عمیقی و وسیعی داشته‌باشید.  به دنبال کسی باشید که احساس میکنید می‌تواند الهام بخش زندگی و راهنمای شما باشد و دقت کنید که شخصیت او را در نظر بگیرید و نه شخص او را!

 

۱۳- با معنویت آشنا شوید 

اینکه خود را با معنویت و مذهب پرورش دهید مسیر ارزشمندی است تا شما بتوانید دریچه‌ وسیعی از ادراک را به روی خود باز کنید.  با این کار شما نه تنها پس‌زمینه دنیای مادی کنونی را درک خواهید کرد که با احساس مردمان معنوی آشنا خواهید شد. اینکه شما با معنویت زندگی کنید موضوع دیگریست اما، آنچه در اینجا مورد تاکید است بالا بردن میزان درک شما از افرادی است که با معنویت زندگی می‌کنند و دانسته‌های نهفته در مذهب که می‌تواند برای هر کسی ارزشمند باشد. 

 

۱۴- از اشتباهات خود درس بگیرید و خود را ببخشید. 

زندگی در آرامش و حقیقت بینی بزرگ‌ترین موهبتی است که هر کسی در هرجای دنیا می‌تواند آن را داشته باشد. موهبتی که هر کس می‌تواند آن را داشته باشد و بسته به عملکرد خود و به میزانی که با خود صادق است از  آن بهره ببرد. 

 

۱۵- دانسته‌های خود را به دیگران انتقال دهید. 

- انسان‌سازی مقدمه خودسازی است؟ و یا خودسازی مقدمه انسان‌سازی؟ آیا دانشمندی که ۲۰ سال پژوهش کرده نباشد دانسته‌های خود را در اختیار کس دیگری بگذارد؟ و بهتر است که صبر کند تا بعد از ۴۰ سال پژوهش به دیگران علم ارزشمندتری را ارائه دهد؟ 

- آنچه که شما به دیگران به عنوان علم و داده‌های علمی ارائه می‌دهید امروزه به راحتی ممکن است در فضای اینترنت در دسترس همگان باشد! بدانید که عصر امروز عصر اطلاعات است! پس سعی  کنید  در زمان کسب علم بیشتر به درک عمیق برسید تا در آینده به استادی تبدیل شوید که درکی از دانش دارد که هیچ هوش مصنوعی انسان‌ساخته‌ای نتواند چنان دانشی را ارائه دهد. 

- وقتی شما  یکی از دانسته‌های خود را در اختیار دیگران قرار می‌دهید در واقع این شما هستید که به درک عمیق‌تری از آن خواهید رسید و این روش همچنین بهترین روش ممکن برای تکرار چیزهایی است که ممکن است آنها را فراموش کنید. 

----

روش: 

 - یک قائده کلی و ساده برای تشخیص خوب و مفید از بد و به درد نخور در ذهن خود داشته باشید. 

- به چیز زنده و غیر زنده‌ای بر روی کره زمین به ان میزان که شایسته آن است احترام بگذارید. 

- سعی کنید در زندگی واقع‌گرا و خودساخته باشید تا با لذت‌های سطحی عمر خود را هدر دهید. 

- برای بهتر کردن ذهن منطقی خود از معماهای ریاضی استفاده کنید مثل سودوکو! 

- سعی کنید هر چند ماهی یکبار روزنامه یا مجله‌ای که می‌خوانید را عوض کنید و به سراغ سایر روزنامه‌ها و نشریات بروید. 

- محدودیت‌های خود را متوقف کنید. اگر تا کنون به خود حق فکر کردن به چیزی را نمی‌دادید به هر دلیلی امروز  شروع به شک کردن در مورد ساده‌ترین اصول زندگی کنید! 

 

کلمات کلیدی
توانایی فردی
خودآموزی
برگرفته ازwikihow.com

آیا مطلب بالا از نظر شما مفید بود ؟

اگر دوست دارید، نظر خودتون رو درباره این مطلب بنویسید