چطور تاول بزرگ پوستی را درمان کنم؟

بهداشت و سلامت

تاول مانند یک ورم بر روی سطح پوست است که پر از مایع می‌باشد. می‌تواند بر اثر سوختگی یا اصطحکاک و سایش شدید بر روی هر نقطه از بدن خصوصا دست‌ها و پاها به وجود بیاید. اگرچه درمان مشخص و دقیقی برای رفع تاول پوستی نیست اما می‌توان با در پیش گرفتن راهکارهایی بسیار ساده آن را برطرف کرد.

1- قسمت را بشوئید. 

قسمتی که تاول زده و ورم کرده است را با آب ولرم و صابون بشوئید.  

 

۲- دقت کنید اگر اندازه تاول کوچک است. 

در این موارد که اندازه ورم و حباب به وجود آمده بزرگ نیست اجازه دهید چند روزی هوا بخورد. این تاول بعد از یک یا دو روز بهبود میابد و نیازی به درمان و مراقب خاصی نیست.  اگر بر روی دستتان به وجود آمده، سعی کنید از دستکش استفاده نکنید و اگر بر روی سطح پوست پای شماست سعی کنید از کفش‌هایی استفاده کنید که موجب پوشانیدن سطح تاول نمی‌شوند.

 

۳- سطح روی آن را در بیرون از منزل بپوشانید. 

دقت کنید که در حالت عادی سعی کنید قسمت ملتهب پوست هوا بخورد اما وقتی در بیرون از منزل هستید و احتمال دارد با چیزهای نوک تیز و همچنین محیط‌های آلوده در ارتباط باشد، سعی کنید  روی آن را بپوشانید. 

 

۴- دقت کنید اگر تاول شما بزرگ است.

به طور مثال برخی تاول‌ها که معمولا بعد از سوختگی به وجود می‌آیند بزرگ هستند و بسیار در معرض برخورد و ترکیدن و نیز عفونت هستند! در این مورد ابتدا آن را ضد عفونی کنید.  برای این کار کافیست آن را با آب گرم و صابون بشوئید یا می‌توانید مقداری نمک را در آب حل کرده و با محلول آب نمک قسمت تاول زده را شست و شو  دهید. 

 

۵- تاول را بر طرف کنید. 

البته بهتر است که چند روزی صبر کنید تا تاول خودبه‌خود بر طرف شود اما اگر شما  فعالیتی در طی روز دارید که احتمال ترکیدن تاول در حین انجام آن هست و بدیهتا بیشتر در معرض عفونت قرار می‌گیرد می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید: 

- یک سوزن یا چاقو بردارید و آن را حرارت دهید تا میکروب‌زدایی شود. همچنین می‌توانید با الکل بهداشتی آن را ضد عفونی کنید.

- با سوزن به سطح ورم‌کرده ضربه زنید تا مایع درون آن تخلیه شود.

- با دستمال یا پنبه مایع آن را خالی کنید و با آب سطح آن را بشوئید. 

 

۶- سعی نکنید پوست باقی مانده را بردارید. 

دقت کنید اگر مقدار پوست باقی‌مانده زیاد است و بستر بجا مانده از تاول، سطح زیادی از پوست شما را قرمز کرده است سعی کنید با قیچی که قبلا حرارت داده ايد آن را برطرف کنید. دقت کنید با استفاده از موچین که نوک‌های تیزی دارد این کار را انجام ندهید چرا که پوست زیر تاول بسیار حساس است و ممکن است خیلی زود زخم شود. 

 

۷-  کرم ویتامین E  استفاده کنید. 

ابتدا سعی کنید سطح مربوطه را با آب‌نمک شست‌و شو دهید. همچنین می‌توانید با آب گرم  و صابون نیز آن قسمت را تمیز کنید. بعد از آنکه سطح را با دستمال تمیز خشک کردید می‌توانید کرم ویتامین E را بر روی آن بمالید تا از سوزش و عوارض بعدی جلوگیری کند. 

 

۸-  دور زخم بجا مانده را ببندید. 

سعی کنید از داروخانه همراه با باند مخصوص بستن زخم، یک "گاز-وازلینه" یا به اصطلاح " گاز" نیز بگیرید و اول آن را بر روی زخم که با کِرِم پوشانیده شده قرار دهید و بعد بر روی آن  باند بکشید.

 

۹- در صورت لزوم به پزشک مراجعه کنید. 

مراحل گفته شده می‌تواند بسیار ساده و کارآمد باشد اما اگر هرکدام از موارد زیر را مشاهده کردید فورا به پزشک مراجعه کنید: 

- اگر قسمت بجا مانده بسیار قرمز بود و خارش شدید و التهاب پوستی بیشتر شد. 

- اگر چرک زردرنگ از حباب خارج شد به هنگامی که شما به آن سوزن وارد کردید. 

- اگر در قسمت‌های اطراف آن احساس گرمای بیش از حد معمول کردید. 

- لکه‌های قرمز رنگ در اطراف قسمت مربوطه بیشتر شد. 

- اگر تب شدید داشتید. 

- اگر اسهال یا استفراغ داشتید و یا اشک زیادی از چشمتان می‌آمد.

- اگر زخمی که قبلا داشتید دچار تغییر رنگ شد. 

 

اخطار: اگر چیزی شبیه جوش یا تاول در اطراف چشمتان به وجود آمده است به آن دست نزنید چراکه آن یک "گل‌مژه" است و می‌توانید آن را با روش‌های صحیح درمان گل‌مژه برطرف کنید. 

 

کلمات کلیدی
درمان
بیماری‌های پوستی
برگرفته ازWikihow.com

آیا مطلب بالا از نظر شما مفید بود ؟

اگر دوست دارید، نظر خودتون رو درباره این مطلب بنویسید