چطور بیماری دیابت یک و دو را تشخیص دهم؟

بهداشت و سلامت

دیابت یا بیماری قند (یا Diabetes Mellitus) یک اختلال سوخت و سازی (متابولیک) در بدن است. در این بیماری توانایی تولید هورمون انسولین در بدن از بین می‌رود و یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. نقش اصلی انسولین پایین آوردن قند خون توسط سازوکارهای مختلف است. گفتنی است در هر ده ثانیه یک نفر در دنیا جان خود را به دلیل دیابت از دست می‌دهد. اگر شما نشانه‌های دیابت را بشناسید می‌توانید بهتر آن را کنترل کنید. در اینجا به روش‌های ساده و عملی برای تشخیص دیابت اشاره شده است.

 

۱- دیابت نوع یک که زمانی به دیابت نوجوانی یا وابسته به انسولین معروف بود بیماری مزمنی است که غالباً در کودکان دیده می شود.

هنگامی که پانکراس نمی تواند به اندازه کافی انسولین تولید کند یا اصلاً قادر به تولید آن نیست ما به دیابت نوع یک مبتلا می شویم. بنابراین گلوکز که منبع اصلی تامین انرژی در بدن است به دلیل کمبود انسولین نمی تواند به منبع انرژی مورد نیاز بدن تبدیل شود و نتیجه آن است که مقدار گلوکز در جریان خون بیشتر می شود و به بدن آسیب می رساند. دیابت معمولاً در اثر عوامل ژنتیکی و در تماس با ویروس های خاصی اتفاق می افتد که سبب می شود بزرگسالان نیز به این بیماری مبتلا شوند.

 

۲- خستگی مفرط، تکرر ادرار، تشنگی و گرسنگی شدید، عصبانیت

کاهش وزن سریع و نامتعارف و تاری دید از نشانه های دیابت نوع یک محسوب می شوند. این علایم ظرف چند هفته یا چند ماه ظاهر می شوند و ممکن است در ابتدا آنها را با علایم آنفلوانزا اشتباه بگیریم. این نوع دیابت در کودکان ممکن است به شکل شب اداری به صورت اتفاقی و بدون دلیل ظاهر شود.

 

۳-  برای تشخیص دیابت نوع یک یا مرحله پیش از ابتلا به دیابت از آزمایش هموگلوبین ای وان سی(Hb A1C) استفاده می شود.

در این آزمایش پس از گرفتن نمونه خون آن را به آزمایش می فرستند و در آزمایشگاه میزان قند خون در هموگلوبین در دو یا سه ماه گذشته اندازه گیری می شود.عدد 5.7 یا کمتر نشان می دهد که سطح قند خون در حد نرمال می باشد. چنانچه عدد بدست آمده در نمونه خون بزرگسلان بین 5.7 و 6.4 درصد باشد نشانه وجود علائم پیش از ابتلا به این بیماری است و اگر بیمار در سنین نوجوانی یا کودکی باشد این عدد به بالاتر از رقم 7.4 درصد می رسد که باز هم نشان می دهد که آنها در وضعیت پیش از ابتلا به بیماری قرار دارند. در صورتی که به کم خونی یا کم خونی داسی شکل مبتلا هستید پزشک معالج شما باید از آزمایش تشخیصی دیگری استفاده کند.

 

۴-  آزمایش قند خون پلاسما در حالت ناشتا (FPG) به علت دقت بالا و هزینه های کمتر بیشتر از بقیه مورد استفاده قرار می گیرد.

در این آزمایش سطح گلوکز موجود در خون بیمار اندازه گیری می شود و بیمار باید به مدت حداقل هشت ساعت قبل از انجام آزمایش از خوردن غذا و مایعات به استثنای آب خودداری کند. اگر میزان گلوکز خون کمتر از 100 میلی گرم در هر سی لیتر باشد وضعیت بیمار نرمال است و دیابت ندارد، عدد بین 100 و 125 نشانه وجود علائم پیش از ابتلا به دیابت است و عدد بالاتر از 126 نشان می دهد که فرد به این بیماری مبتلا شده است.

 

۵-  تست رندوم گلوکز پلاسما کمترین دقت را دارد اما همچنان در تشخیص دیابت موثر می باشد.

در این آزمایش بدون در نظر گرفتن میزان و زمان مصرف غذا نمونه خون بیمار گرفته می شود و اگر میزان گلوکز موجود در خون بیشتر از 200 میلی گرم در هر دی سی لیتر باشد بیمار احتمالاً دیابت نوع یک دارد.

 توضیحات بیشتر در خصوص تشخیص بیماری دیابت نوع یک

 

۶- تشخیص دیابت نوع دو

دیابت نوع دو که به نام دیابت بزرگسالی نیز شناخته می شود معمولاً در میان افرادی که بیشتر از چهل سال دارند شایع می باشد. هنگامی که بدن در برابر اثرات انسولین یا تولید آن مقاومت نشان می دهد یا کبد، چربی ها و سلول های ماهیچه بدن نمی توانند از انسولین به درستی استفاده کنند، دیابت نوع دو اتفاق می افتد. در این هنگام فشار بیشتری به پانکراس وارد می شود تا انسولین بیشتری تولید کند اما با گذشت زمان پانکراس توانایی خود را از دست می دهد و میزان گلوکز در خون بیشتر می شود. قبل از ابتلاء فرد به دیابت نوع دو مرحله پیش از دیابت اتفاق می افتد که با ورزش، مراقبه و رژیم های غذایی می توان تا حدی آن را کنترل کرد. مهمترین عامل ابتلا به دیابت نوع دو اضافه وزن می باشد اما سبک زندگی، سابقه خانوادگی، نژاد و سن نیز می توانند ما را به این بیماری مبتلا کنند.

 

۷-  علایم ابتلاء به دیابت نوع دو مانند نوع یک خیلی زود ظاهر نمی شوند

از برخی از علایم مشترک میان دیابت نوع یک و دو می توان به خستگی شدید، گرسنگی و تشنگی مفرط، تکرر ادار، کاهش وزن نامتعارف و تاری در دید اشاره کرد. علایم خاص دیابت نوع دو شامل دهان خشک، سردرد، بهبود کند زخم در بدن، عفونت، کاهش وزن نامعمول، بی حسی و سوزن شدن دست و پا می باشند.

 

۸- برای انجام آزمایش تحمل گلوکز خوراکی ( OGTT) به دو ساعت زمان نیاز داریم.

ابتدا نمونه خون بیمار قبل از آزمایش گرفته می شود سپس بیمار مایع شیرینی می نوشد و پس از دو ساعت نمونه خون دوباره گرفته و سطح قند خون اندازه گیری می شود. عدد کمتر از 140 میلی گرم در هر دی سی لیتر از وضعیت نرمال بیمار حکایت می کند. عدد بین 140 و 199 نشان دهنده مرحله پیش از ابتلاست و عدد 200 یا بالاتر از احتمال ابتلاء به این بیماری خبر می دهد.

 

۹- در آزمایش هموگلوبین ای وان سی (Hb A1C) نمونه خون بیمار به آزمایشگاه فرستاده می شود تا میزان قند خون بیمار طی چند ماه گذشته اندازه گیری شود.

اگر عدد بدست آمده 5.7 درصد یا کمتر باشد سطح قند خون نرمال می باشد، اگر این عدد بین 5.7 تا 6.4 درصد باشد فرد در مرحله پیش از بیماری قرار دارد و چنانچه سطح قند خون از 6.5 درصد بیشتر باشد فرد به این بیماری مبتلاء شده است. به علت تداخل بیماری کم خونی و کم خونی داسی شکل با دیابت احتمالاً پزشک معالج شما آزمایش دیگری را جایگزین کند.

 

۱۰- دیابت بارداری تنها در زنان باردار دیده می شود

در هنگام رشد جنین در بدن مادر تولید برخی هورمون ها در بدن افزایش پیدا می کند. یکی از این هورمون ها انسولین می باشد بنابراین پانکراس شروع به تولید انسولین بیشتر می کند و سطح قند خون مادر به آرامی بالا می رود که قابل کنترل می باشد. چنانچه میزان قند خون بیشتر از حد معمول باشد مادر به دیابت بارداری مبتلا می شود. در صورت باداری باید از هفته بیست و چهارم تا بیست و هشتم آزمایش دهید. دیابت بارداری با تولد نوزاد درمان می شود اما ممکن است بعدها به دیابت نوع دو تغییر کند.

 

۱۱-  دیابت بارداری علامت مشخصی ندارد

اما اگر قبل از بارداری به دیابت مبتلا شده اید پس خطر در کمین شماست. به همین خاطر می توانید قبل از باداری آزمایش غربالگری را برای تشخیص اینکه در مرحله پیش از دیابت قرار دارید یا خیر انجام دهید.

 

۱۲-  در آزمایش گلوکز در بارداری (GCT) بیمار باید شربت گلولز را نوشیده و یک ساعت منتظر بماند

پس از یک ساعت نمونه خون گرفته و میزان قند خون اندازه گیری می شود. عدد 130-140 نشان دهنده سطح نرمال قند خون است در حالیکه عدد بالاتر نشان می دهد که شما در خطر ابتلاء به دیابت بارداری قرار دارید که لزوماً به معنای ابتلاء به بیماری نیست.

 

۱۳-  در آزمایش تحمل گلوکز (GTT) بیمار باید شب قبل از آزمایش ناشتا باشد

صبح روز بعد ابتدا سطح قند خون بیمار اندازه گیری می شود و سپس بیمار شربت گلوکز که حاوی درصد بیشتری از گلوکز می باشد را مصرف می کند. هر سه ساعت یکبار میزان قند خون کنترل می شود اگر در تعداد دفعات اندازه گیری عدد 130-140 دوبار دیده شود به این معنی است که بیمار به دیابت بارداری مبتلاء شده است.

کلمات کلیدی
دیابت
تشخیص بیماری
برگرفته ازwikihow.com

آیا مطلب بالا از نظر شما مفید بود ؟

اگر دوست دارید، نظر خودتون رو درباره این مطلب بنویسید