چطور بیماری دیابت نوع یک را تشخیص دهم؟

بهداشت و سلامت

از هر ۲۰ ایرانی یک نفر به دیابت مبتلاست و نیمی از این تعداد نمی‌دانند که دیابت دارند. تشخیص بیماری دیابت به عنوان یک زنگ خطر! در هر سنی می‌تواند اتفاق بایفتد. شما با در پیش گرفتن یک رژیم غذایی ساده و سبک زندگی ساده می‌توانید از پیشرفت این بیماری در بدنتان جلوگیری کنید. در اینجا به راهکارهای عملی و ساده برای جلوگیری از پیشرفت این بیماری اشاره شده است.

 

۱- برای شروع برنامه درمانی با پزشک خود مشورت کنید.

دیابت از نوع یک یا نوجوانی بیماری مزمنی است که با وجود اسمی که بر روی آن گذاشته شده است می تواند در هر سنی شما را مبتلا کند. این نوع از دیابت حالتی خودایمنی دارد. با اینکه این بیماری ممکن است به طور ناگهانی و در اثر عفونت آشکار شود اما نشانه های بروز این بیماری معمولاً بعد از یک دوره بیماری ظاهر می شود. علایم زیر نشانه های ابتلاء به دیابت می باشند:

·      تشنگی مفرط و تکرر ادار

·      کم آب شدن بدن

·      احساس گرسنگی شدید و سیری ناپذیری

·      کاهش وزن بدون دلیل

·      تاری در دید بدون دلیل

·      ضعف و خستگی غیرمعمول

·      کج خلقی

·      تاخیر در التیام زخم ها

·      عفونت مکرر مانند عفونت دهان و دندان، عفونت پوست و واژن

·      حالت تهوع و استفراغ

·      دفع کتون در ادار در آزمایشات پزشکی وجود کتون در ادرار نشان‌دهنده‌ مصرف چربی‌ها برای تولید انرژی است.

 

۲- چنانچه به علایم جدی زیر در دیابت نوع یک و دو روبرو شدید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

ضعف سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری های عفونی

·      جریان ضعیف خون در چشم ها و کلیه

·      ابتلاء به سایر بیماری ها از جمله بیماری های عفونی

·      بی حسی و سوزن سوزن شدن دست و پا

·      تاخیر در بهبود زخم های عفونی خصوصاً در انگشتان پا

·      قانقاریا در انگشتان و کف پا (معمولاً بدون وجود درد جسمی)

 

۳- به دنبال علایم اولیه دیابت نوع یک باشید که در حال وخیم تر شدن هستند

پس از تشخیص بیماری در شما امکان دارد که برای مدت کوتاهی در بیمارستان بستری شوید. چنانچه گمان می کنید به دیابت مبتلا شده اید ولی به دکتر مراجعه نمی کنید شما در خطر کما قرار دارید. درست است که نمی توان دیابت نوع یک و دو را به طور کامل درمان کرد اما با تعهد به برنامه های درمانی و پیگیری آنها می توانید دوباره زندگی عادی خود را به شکل قبلی در پیش بگیرید.

 

۴- برای درک درست این بیماری قدم بردارید.

چنانچه در حال خواندن این مقاله هستید به این دلیل است که ساختار فکری شما در مسیر درست قرار دارد. متخصصین به شما کمک می کنند تا بتوانید با ابزارهای مختلف آشنا شده و سپس برای کنترل هر چه بهتر سطح گلوکز موجود در خون هماهنگی های غذایی لازم را ایجاد کنید.

 

۵-  داروهای خود را به صورت روزانه مصرف کنید.

بدن فرد مبتلا به دیابت نوع یک به انسولین نیاز دارد چرا که با عملکرد ضعیف غده پانکراس انسولین کافی در بدن تولید نمی شود. انسولین یک ترکیب شیمیایی است که برای پائین آمدن میزان گلوکز در جریان خون مورد استفاده قرار می گیرد. میزان دقیق انسولین مصرفی طبق رژیم فرد مبتلا، سطح فعالیت آنها، ویژگیهای ژنتیکی و سایز از یکی به دیگری متفاوت می باشد. به طور کلی انسولین در چندین نوع مختلف وجود دارد و هر یک از آنها برای هدفی خاص ساخته می شوند. انواع انسولین به شرح زیر هستند:

انسولین های سریع اثر  (Rapid-acting)
انسولین سریع اثر یا bolus معمولاً قبل از هر وعده غذایی تزریق می شود تا از افزایش گلوکز خون بعد از صرف غذا جلوگیری کند.
انسولین های کوتاه اثر (Short-acting) یا Basal نیز برای استفاده قبل از وعده های غذایی به صورت یک یا دو بار در روز تجویز می شوند. برای کنترل سطح گلوکز خون از این انسولین استفاده می شود.
انسولین با اثر متوسط (Intermediate-acting)
این نوع انسولین با انسولین سریع اثر ترکیب می شود و در هنگام توقف کار این انسولین، انسولین با اثر متوسط شروع به کار کرده و افزایش سطح قند خون را کنترل می کند.
انسولین طولانی اثر   (long-acting)
این انسولین از ترکیب دو انسولین bolus و basal ساخته می شود و می توان آن را قبل از صبحانه و شام تزریق کرد تا سطح گلوکز خون در طول روز و بعد از صرف غذا پایین نگه داشته شود.

 

۶- آشنایی با کار پمپ انسولین

پمپ انسولین دستگاهی است که به طور مداوم مقدار مشخصی از انسولین bolus را به بدن تزریق می کند تا از این طریق محدوده اثر انسولین basal را کنترل کند. سطح گلوکز خون در هنگام وعده های غذایی و با توجه به جدول آزمایشات نرمال در فرد مبتلا به دستگاه وارد می شود و از این طریق میزان bolus محاسبه می شود. بعلاوه نرخ کربوهیدرات نیز تنظیم شده و به عدد bolus اضافه می گردد. پمپ های انسولین بدون تیوب نیز به بازار آمده اند که تمام ویژگیهای پمپ انسولین را در خود دارند. این دستگاه برای مصرف سه روز از انسولین پر می شود و از یک پمپ و یک باتری تشکیل شده است که به آن Omnipod گفته می شود. این دستگاه بدون سیم بوده و از طریق مدیریت فردی دیابت (PDM) کنترل می شود.

 

۷-ورزش کنید

اگر به دیابت مبتلا هستید باید تناسب اندام خود را حفظ کنید زیرا ورزش کمک می کند تا سطح گلوکز بدن شما پایین نگه داشته شود. بعلاوه با ورزش نه تنها می توانید استقامت بدنی و انرژی خود را بیشتر کنید و بلکه حتی خلق و خوی بهتری نیز پیدا کنید. با این حال ورزش شدید اگر سطح قند خون شما پایین است عوارضی مانند سرگیجه، ضعیف و غش را در بر دارد.

 

۸- استرس خود را کم کنید

مهم نیست استرس شما جسمی یا ذهنی است در هر صورت استرس باعث نوسان سطح قند خون می شود. ورزش منظم، مراقبه، حذف کافئین از برنامه غذایی، خواب کافی و پرهیز از افراد یا محیط های استرس زا می توانند استرس را از شما دور کنند.

 

۹-  سعی کنید بیمار نشوید تا سطح قند خون شما ثابت باقی بماند

اگر دیابت دارید بیمار شدن نحوه مصرف داروها یا سبک غذایی و ورزش شما را تغییر دهید بنابرین با داشتن زندگی سالم، شاد و خالی از استرس بیماری را از خود دور کنید. اگر سرما خورده اید مایعات فراوان بنوشید و استراحت کنید. اگر بیماری شما جدی تر است به دکتر مراجعه کنید.

 

۱۰-  زنان باید برنامه درمانی خود را متناسب با قائدگی و یائسگی تغییر دهند

زنانی که به دیابت مبتلا هستند در هنگام پریود و یائسگی چالش های متفاوتی را تجربه می کنند. قند خون تعداد زیادی از زنان قبل از قائدگی بالا می رود به همین خاطر و برای جبران آن باید انسولین بیشتری مصرف کنند و عادات غذایی و ورزشی خود را تغییر دهند. از طرفی زنان پس از یائسگی دچار کم خوابی، کاهش وزن و بیماری های واژنی می شوند که به ترشح هورمون استرس منجر می شود و سرانجام سطح گلوکز را بالا می برد.

 

۱۱- به طور منظم به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

برای تنظیم برنامه تزریق انسولین کاملاً متناسب با شرایط بدنی و عادت های غذایی شما به کمی زمان نیاز دارید پس از این مرحله می توانید تعداد جلسات خود را با پزشک معالج تان به هر سه تا شش ماه یکبار کم کنید ولی ارتباط خوبی با وی برقرار کنید.

 

 

کلمات کلیدی
دیابت
تشخیص بیماری
برگرفته ازWikihow.com

آیا مطلب بالا از نظر شما مفید بود ؟

اگر دوست دارید، نظر خودتون رو درباره این مطلب بنویسید