چطور به فرد مبتلا به آلزایمر کمک کنم؟

بهداشت و سلامت

طبق آخرین آمار در حدود ۴۰۰ هزار بیمار آلزایمر در ایران زندگی می‌کنند و شما شاید همانند یک خالق عشق، از فردی که آلزایمر دارد و دوستش دارید مراقبت می‌کنید. صبر، کنترل خشم، نفرت و خستگی و بی‌خوابی از احساساتی است که احتمالا شما تجربه کرده باشید. در اینجا به چند روش عملی و ساده برای سهولت روند مراقبت از بیمار تحت مراقبت شما اشاره کرده‌ایم.

 

1- در مورد آلزایمر اطلاعات بیشتری کسب کنید:

اگر تصور می کنید یکی از افراد خانواده شما به بیماری آلزایمر مبتلا شده در مورد نشانه های بیماری ،علائم اولیه شناسایی بیماری و نقش خود به عنوان پرستار اطلاعات موردنیاز را جمع آوری کنید. هرچه بیشتر در مورد آلزایمر بدانید بهتر می توانید راه مبارزه با آن را یاد بگیرید.  

 

2-  میزان خطرات موجود در خانه را بررسی کنید:

حتی اگر فرد مبتلا به آلزایمر در مراحل اولیه بیماری قرار دارد هیچوقت آنها را بدون دور کردن ابزارهای خطرآفرین در خانه تنها نگذارید. برای این کار باید گوشه و کنار خانه را کاملاً جستجو کنید تا هر گونه وسایل خطرناک که ممکن است فرد مبتلا به آلزایمر با استفاده از آنها به خود، دیگران یا خانه آسیب بزند را دور کنید.

 

3-  آزادی بیشتری به آنها بدهید:

از بیماران مبتلا به آلزایمر بخواهید تا استقلال خود را حفظ کنند و وظایف روزانه خود را شخصاً به عهده بگیرند. این کار به آنها کمک می کند تا تمرکز بیشتری داشته باشند، همه چیز را به خاطر بسپارند و نظم و ترتیب خود را حفظ کنند.

 

4-  اجازه دهید بیماران مبتلا به آلزایمر احساسات خود را نشان دهند:

زندگی با بیماران مبتلا به آلزایمر چندان آسان نیست و شما باید در هر ساعت منتظر عکس العمل های احساسی آنها باشید. شما باید به آنها اجازه دهید بدون هیچ توضیحی احساسات خود را بیان کنند و حس ناامیدی را به فعالیت تبدیل کنند. این قبیل احساسات اغلب احساساتی چون ترس، تکذیب، خشم، اضطراب و افسردگی هستند. از آنها بخواهید احساسات خود را در دفتر یادداشت روزانه بنویسند. این کار به آنها کمک می کند تا احساسات خود را بهتر بشناسند.

 

5- برنامه ریزی برای آینده

هنگامیکه بیمار در مراحل اولیه بیماری قرار دارد با او در مورد آینده و اینکه آنها چطور دوست دارند مورد مراقبت قرار بگیرند، کجا دوست دارند بنشینند و هزینه های مراقبت از کجا تامین می شود صحبت کنید. این امر به مراتب کار را برای هر دو بیمار و فرد مراقبت کننده آسانتر می کند و مراقبت کننده می داند که چطور باید از بیمار مراقبت کند.

 

6- افزایش فعالیت های روزمره

فعالیت های روزمره نه تنها برای افراد سالم مفید است بلکه حتی بیماران مبتلا به آلزایمر را نیز سرگرم می کند. این فعالیت ها باعث می شود تا افراد مبتلا به آلزایمر استقلال بیشتری را تجربه کنند و باعث کاهش اضطراب آنها می شود.  

 

7- مراقبت از خود را در درجه اول اولویت قرار دهید. 

برای اینکه بهتر بتوانید در خدمت فرد بیمار باشید باید از خود به خوبی مراقبت کنید در غیر اینصورت توان و انرژی لازم را برای مراقبت از بیمار را نخواهید داشت. آلزایمر بیماری است که با گذشت زمان شدت آن بیشتر می شود بنابراین باید ظرفیت های شما نیز به نسبت بیشتر شود. غالباً فرد مراقبت کننده می گوید نمی تواند به تنهایی از بیمار مراقبت کند یا نیاز به یک روز مرخصی دارد. پس اگر می خواهید مفید و موثر باشید باید خود را شارژ کنید. در صورت نیاز می توانید از گروه های محلی، جامعه پزشکی، خدمات آنلاین و خانواده کمک بگیرید.

 

8- از پرسیدن سوالهایی که پاسخ آنها به "بلی یا خیر" ختم می شوند خودداری کنید.

به جای پرسیدن سوالهایی که جواب آنها بله یا خیر است سوالهایی بپرسید که فرد مبتلا به آلزایمر مجبور شود به پاسخ ها فکر کند و تعامل درستی میان شما برقرار شود. به جای اینکه از آنها بپرسید "برای ناهار سوپ می خواهید"؟ از آنها سوال کنید زمان درست کردن ناهار فرا رسیده، برای ناهار چه غذایی را ترجیح می دهی"؟

 

9- گفته های خود را به شکل های مختلف بیان کنید

برخی اوقات برای اینکه فرد مقابل  گفته های ما را درک کند مجبور هستیم چند بار گفته های خود را تکرار کنیم. هنگامی که متوجه می شوید که بیمار نمی تواند براحتی صحبت های شما را درک کند سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و بعد از حمامی داغ دوباره به شکلی دیگر گفته های خود را تکرار کنید.

 

10- اگر فرد مبتلا به آلزایمر هیچ چیز را فراموش نمی کند از آنها سوال نکنید:

مراقبت از بیماران مبتلا به آلزایمر اگر همیشه مجبور باشید همه چیز را تکرار کنید ناامید کننده به نظر می رسد. اگر متوجه شدید که مکالمات بین شما همیشه به صورت خسته کننده ای تکرار می شوند باید بدانید که فرد بیمار احساسات ناخوشایندی را تجربه می کند. آنها دوست ندارند چیزی را فراموش کنند پس صبور باشید و از آنها نپرسید که آیا مکالمات قبلی را به یاد می آورند یا خیر؟ پس دست از سوال کردن بردارید و به سادگی به او بگویید "ما قبلاً این نکته را در تقویم یادداشت کردیم".

 

11- با افراد مبتلا به آلزایمر مانند کودکان صحبت نکنید:

حتی اگر مجبور هستید چندین بار یک نکته را تکرار کنید یا با سرعت کمتری حرف بزنید مانند همیشه با آنها صبحت کنید و لحن کلام خود را اصلاً تغییر ندهید. در غیر اینصورت به احساسات فرد مبتلا به آلزایمر لطمه زده یا آنها را عصبانی خواهید کرد.

 

12- از افراد مبتلا به آلزایمر بخواهید احساسات خود را بروز دهند.

یکی از علائم اولیه زوال عقل از دست دادن حافظه است که می تواند اثرات بدی بر روی بیمار بگذارد و خشم و ناراحتی را برای وی به همراه داشته باشد. آنها با صحبت در مورد احساسات خود مانند ترس، امیدواری و نومیدی می توانند خشم و عصبانیت را از خود دور کنند.

 

13- آنها را به یک سفر کوتاه مدت ببرید.

البته قبل از این کار با پزشک معالج فرد مبتلا به آلزایمر مشورت کنید.

 

14- با تیم پزشکی فرد مبتلا به آلزایمر همکاری کنید.

معمولاً افراد مبتلا به آلزایمر از خدمات تیم پزشکی استفاده می کنند که کار مدیریت دارویی و نیازهای روانی آنها را برعهده دارد. آنها مطابق با نیازهای روزمره بیمار خدمات لازم را ارایه می کنند. با همکاری با این تیم پزشکی می توانید در جهت رفع نیازهای بیمار حرکت کنید. 

 

15- خانواده و دوستان را دعوت کنید.

ممکن است فرد مبتلا به آلزایمر تصور کند دیگر مانند قبل برای دیگران مهم نیست به همین منظور باید از اعضای خانواده و دوستان بخواهید به ملاقات فرد مبتلا به آلزایمر آمده و در زندگی وی نقش موثرتری داشته باشند. این امر باعث می شود بیمار کمتر احساس تنهایی کند.

 

16- هر گونه تغییر در رفتار و احساس وی را گزارش کنید.

با مشاهده هر گونه تغییر در رفتار و احساس فرد مبتلا به آلزایمر با مدیر تیم پزشکی مشورت کنید. تیم پزشکی با توجه به تغییرات موجود ممکن است برنامه درمانی جدیدی را پیاده کند.

 

17- اگر از فرد مبتلا به آلزایمر در خانه نگهداری می شود تمام قسمت های خانه به وی کمک می کنند تا همه چیز را به خاطر بیاورد اما آسایشگاه یا کلینیک نگهداری افراد مبتلا به آلزایمر برعکس باعث فراموشی آنها می شود بنابراین با آوردن برخی از وسایل وی به آسایشگاه می توانید خانه را برای وی تداعی کنید.  

 

کلمات کلیدی
آلزایمر
مراقبت از بیمار
برگرفته ازwikihow.com

آیا مطلب بالا از نظر شما مفید بود ؟

اگر دوست دارید، نظر خودتون رو درباره این مطلب بنویسید