چطور به توهین، جواب بدم؟

جامعه و ارتباط

وقتی شما بدانید که چطور در مقابل آزار و اذیت دیگران به درستی رفتار کنید؛ شرایط احساسی پیچیده را بهتر کنترل می‌کنید. می‌توانید با درک متقابل و با اعتماد به نفس بیشتری در جامعه رفتار کنید. متاسفانه در هر محیطی چه کوچک و چه بزرگ هستند کسانی که به علل مختلف از آزار دیگران لذت می‌برند. ما در اینجا به شما راه‌کارهایی را نشان خواهیم داد که بتوانید بهتر موقعیت خود و محیط پیرامون خود را درک کنید تا بهتر واکنش نشان دهید.

1- در ابتدا سعی کنید در مورد این موضوع فکر کنید:

آیا وقتی کسی به شما توهینی می‌کند آیا از توانمندی و ارزش شما کم می‌شود؟  آیا پس از آنکه به شما توهین شد و شما را کوچک شماردند، دیگر سواد قبل را ندارید؟! دیگر دانش پیش از آن لحظه را ندارید؟ آیا وقتی به شما فحشی داده شد آن فحش به واقعیت تبدیل می‌شوند؟!

چیزی که در مرحله نخست باید بدان آگاه باشید این است که هیچ‌کدام از ارزش‌های اخلاقی صحیح به شما این نکته را القا نخواهد کرد که باید در مقابل فکر و صحبت دیگران ایستادگی کنید و همه را متقاعد کنید که شما انسان خوبی هستید. جمله ای هست که می‌گوید: "اگر همه شما را تایید کردند بدانید یک جای کار مشکل دارد!" 

 

2- سعی کنید خشم، ناراحتی و یا احساس شرمندگی خود را کنترل کنید. 

اگر خشم و یا ناراحتی را بروز دهید فرد سادیسمی که شما را آزار داده بیشتر خوشحال می‌شود. بسیاری از افرادی که مشکلات خودکم بینی دارند و یا تحقیر شده‌اند از ناراحتی دیگران لذت می‌برند و درست زمانی که به چنین افعالی دست‌می‌زنند  تلاش می‌کنند تا نشان دهند که کارشان از روی عمد نبوده است!  در هر صورت چه از روی عمد و چه غیر عمد شما به هیچ‌وجه نباید نشان دهید که ناراحت شده‌اید؛ این کار به شما اعتماد به نفسی را می‌دهد که بتوانید بر ناراحتی پیش آمده غلبه کنید و در شرایطی مشابه بتوانید بهتر تصمیم بگیرید. 

 

3- تلاش کنید درک کنید که انگیزه اصلی فرد سادیسمی چیست؟ 

معمولا اساس حسادت و خودکم‌بینی افراد در جامعه باعث می‌شود که دیگران را مورد آزار و اذیت قرار دهند. افرادی که در کودکی به قدر کافی به ‌آنها محبت نشده و هیچ‌گاه تصمیم به خودسازی نگرفته‌اند معمولا از مقایسه کردن داشته‌های دیگران با خود رنج می‌برند. خیلی وقت‌ها نیز وقتی فردی نمی‌تواند به شما نزدیک شود و یا شما را دوست خود بداند سعی می‌کند علاقه‌اش به داشتن شما را انکار کند. مثلا وقتی پسری دختری را دوست دارد اما می‌داند نمی‌تواند او را داشته باشد سعی در آزار دادن او می‌کند. 

 

4- یک برنامه خوب برای پاسخ دادن به نیش و کنایه دیگران داشته باشید. 

 - در خصوص  شبکه‌های اجتماعی باید بدانید که ما در عصری زندگی می‌کنیم که توهین کردن به یک نفر در واقع توهین به هزاران نفر است.  اگر در  صفحه‌ای از شبکه‌های اجتماعی به شما توهین شد می‌توانید آن را بولد کرده و به دیگر مشترکان آن صفحه نشان دهید تا آن را حذف کنند. 

- اگر در مدرسه و یا دانشگاه به شما توهین شد می‌توانید موضوع را علنی کنید و به دیگران شخصیت واقعی فرد سادیسمی را نشان دهید. 

- اگر در محیط کار چنین اتفاقی افتاد و مکررا تکرار شد می‌توانید موضوع را با مدیریت در میان بگذارید. 

 

5- مشخص کنید که آیا آزار و اذیت فرد سادیسمی قانونی است یا خیر. 

به طور مثال اگر در محیط کار و یا آپارتمان محل زندگی شما فردی به شما سوء نیت جنسی داشت می‌توانید قضیه را از طریق قانون پیگیری کنید. باید بدانید وقتی که شما به مدرسه یا محیط کار می‌روید این حق شماست که در آنجا احساس امنیت داشته باشید. اگر شما به درستی از قانون استفاده نکنید زمانی می‌رسد که شما نیز به علت تحقیر شدن و آزار دیدن، به یک فرد سادیسمی تبدیل شوید و دیگران عملکرد شما را با قانون پاسخ می‌دهند. پس برای آنکه حق دیگران را در آینده پیمال نکنید اکنون حق خود را بگیرید. 

 

6- این را بدانید که پاسخ هر کس را نمی‌توان مثل خودش داد!

معمولا افرادی که روحیه سادیسمی دارند به لودگی و  بی‌ارزش بودن خود آگاهند و خوشحال می‌شوند که دیگران نیز مثل آنها عصبی شوند و یا لوده باشند. فرض کنید دوست و یا همکاری دارید که همیشه با شوخی‌های رکیک با شما صحبت می‌کند. اگر شما هم مثل رفتار کنید چیزی از او کم نمی‌شود اما شما خود را کوچک کرده اید و مثل او با لودگی رفتار کرده‌اید.  در حالات دیگر نیز چنین امری ممکن است اما باید بدانید که هیچگاه برای برخورد تند خود را کوچک نکنید. می‌توانید با جدیت و احترام به طرف مقابل بفهمانید که چنین روندی به برخوردهای شدیدتر منتهی می‌شود اما توهین نکنید.  آیا تابحال دیده‌اید کسی در هنگام فحش دادن و فریاد زدن و حتی پس از آن احساس خوشی و سرزندگی داشته باشد؟!

 

7- نحوه برخورد خود را تصحیح کنید. 

خیلی وقت‌ها فرد متجاوز شما را اینگونه شناخته که برایتان مهم نیست که آیا اذیتتان می‌کند یا خیر! سعی کنید با جدیت و آرامش به او پاسخ دهید. عصبانی نباشید اما دقیق به او بفهمانید که کار او شما را آزار می‌دهد. 

 

8- به فرد سادیسمی بی محلی کنید. 

می‌توانید با رفتار خشک و بی اعتنایی به صحبت کردن‌های او به او نشان دهید که برای رفتار او احترام قائل نیستید. 

 

9- اگر یکی از دوستان نزدیک شما رفتار و یا شوخی ساده‌ای دارد که شما را آزار می‌دهد می‌توانید با شوخ طبعی به او نشان دهید که شما را ناراحت کرده است و این کار او، برای شما خوشایند نیست. 

 

10- آزار و اذیت جنسی و سوءنیت را فورا گزارش دهید. 

دیر یا زود، ماندن در شرکتی که در آن مدیر و یا فرد بالادستتان شما را آزار جنسی می‌دهد سخت می‌شود و شما مجبور به ترک آن می‌شوید. پیش از آنکه چنین زمانی فرا برسد می‌توانید رفتار او را گزارش دهید.

 

11-  با کسی که شما را آزار می‌دهد صحبت کنید. 

گاهی وقت‌ها فردی واقعا از روی عمد و سادیسم شما را آزار نداده. بهتر است در چنین شرایطی دوستانه با او صحبت کنید و به او نشان دهید و بفهمانید که از دستش ناراحت هستید.  این‌کار نه تنها باعث می‌شود که او متوجه اشتباهش شود بلکه در شما نیز احساس بهتری به وجود می‌آورد و در دل خود دیگر احساس کینه نمی‌کنید. 

 

12- در خصوص آزار دیگران با دوستان واقعی خود مثل پدر و مادرتان صحبت کنید. 

می‌توانید از خواهر، برادر و یا حتی استاد خود هم کمک بگیرید و کمی برای او صحبت کنید. این کار نه تنها راه‌کارهای جدیدی را به شما معرفی می‌کند که احساس بهتری را به همراه خواهد داشت. 

 

کلمات کلیدی
انتقاد
آرامش
مشکلات رفتاری
افسردگی
ارتباط موثر
برگرفته ازwikihow

آیا مطلب بالا از نظر شما مفید بود ؟

اگر دوست دارید، نظر خودتون رو درباره این مطلب بنویسید