چطور بفهمم کسی آلزایمر دارد؟

بهداشت و سلامت

آلزایمر یک بیماری بسیار فراگیر در سطح دنیا بوده که در حدود ۴۴ میلیون نفر را درگیر خود کرده است. از طرفی می‌دانیم که این بیماری تنها قابل پیشگیری است و هنوز درمان قطعی برای آن کشف نشده است. در اینجا به چند روش ساده برای تشخیص سریع و ساده این بیماری اشاره شده است؛ اگر شما شک دارید که کسی دچار مشکل آلزایمر شده می‌توانید از این روش‌های عملی و ساده بهره‌ببرید.

۱- از دست دادن حافظه

یکی از متداولترین علائم آلزایمر از دست دادن حافظه است که فعالیت های روزانه را با اختلال مواجه کرده و حواس فرد مبتلا را پرت می کند. معمولاً حافظه کوتاه مدت زودتر از حافظه بلندمدت دچار مشکل می شود و فرد مبتلا نمی تواند زمان، تاریخ، قرار ملاقات ها و محل قرار دادن چیزها را بخاطر بسپارد. برای اینکه متوجه شویم فردی به آلزایمر مبتلا شده است باید بعد از دادن اطلاعات جدید از آنها بخواهیم آنها را تکرار کنند.

 

2-  جا گذاشتن وسایل شخصی

افراد مبتلا به آلزایمر معمولاً وسایل شخصی خود را در مکان های غیرمعمول جا می گذارند و بسختی آن را به یاد می آوردند. این فراموشی ابتدا با آیتم هایی شروع می شود که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند و بعدها به آیتم های روزمره ای مثل تلفن همراه و کنترل تلویزیون تغییر پیدا می کند. هنگامی که فرد مبتلا از پیدا کردن آیتم های موردنیاز ناامید می شود خشمگین شده و دیگران را به دزدیدن آنها متهم می کند.

 

3-   ناتوانی در حل مشکلات

ناتوانی در پیگیری برنامه ها، حل مشکلات و کار با اعداد همه از علائم آلزایمر محسوب می شوند. ناتوانی در حل ساده ترین مسائل ریاضی و تهیه لیست از علائم ابتدایی ابتلاء به آلزایمر می باشد. اگر با این افراد در ماشین هستید از آنها بخواهید که به سمت خواربارفروشی محله یا داروخانه رانندگی کنند فراموشی آدرس ها نشان دهنده ابتلاء به آلزایمر است.

 

4-   حواس پرتی در بخاطر آوردن مکان و زمان

افراد مبتلا به آلزایمر دائماً به صفحه ساعت خود برای چک کردن زمان و تاریخ نگاه می کنند. آنها معمولاً به خاطر نمی آورند کجا هستند و در مورد زمان اشتباه می کنند و فراموش می کنند چطور به جایی که در آن هستند آمده اند.

 

5-   مشکلات گفتاری

افراد مبتلا به آلزایمر اغلب در حین صحبت با دیگران موضوع صحبت را فراموش می کنند. آنها معمولاً کلمات و عبارات متداول را بریده بریده تلفظ می کنند.

 

6-   مراجعه به پزشک

اگر فکر می کنید یکی از اعضای خانواده ممکن است به آلزایمر مبتلا شده باشد باید به سرعت برای گرفتن "آزمون کوتاه وضعیت ذهنی یا (MMS) به پزشک مراجعه کنید. این آزمون برای تشخیص بیماری زوال عقل کاربرد دارد که به تشخیص آلزایمر هم کمک می کند. این آزمایش آیتم هایی مانند تمرکز، حافظه، زبان، درک بصری، خلق و خو، افکار، محاسبات و برانگیختگی را کنترل می کند. گرفتن امتیاز زیر 24 از 30 از نواقص شناختی در این قبیل افراد خبر می دهد.

 

7-   قطع روابط اجتماعی

افراد مبتلا به آلزایمر اغلب علاقه خود را با سرگرمی ها؛ روابط، کار و فعالیت های اجتماعی از دست می دهند. شاید این امر به دلیل شرایط سختی باشد که در آن قرار دارند اما تغییر در وضعیت فکری این افراد باید در طول زمان ارزیابی شود.

 

8-   تغییر در خلق و خو

آلزایمر باعث می شود خلق و خو و در نتیجه روابط افراد مبتلا با دیگران تغییر پیدا کند. حواس پرتی، ترس، عصبانیت، افسردگی، اضطراب از علایم ابتلا به آلزایمر می باشند. افراد مبتلا معمولاً در برخورد با افراد جدید به مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم دچار می شوند.

 

9-   ناتوانی در تصمیم گیری

افراد مبتلا به آلزایمر اغلب نمی توانند به درستی نظر خود را مطرح کنند و در تصمیم گیری ناتوان هستند. آنها یا بیش از حد به دیگران اعتماد می کنند یا اصلاً به آنها اعتماد نمی کنند. عدم توجه به بهداشت فردی و ظاهر از دیگر علائم ابتلا به این بیماری است.

 

10-   علایم خفیف ابتلا به آلزایمر

آلزایمر در مراحل ابتدایی تغییرات شخصیتی و شناختی کمی را در خود دارد به طوری که نمی توان گفت آیا فرد به این بیماری مبتلاست یا خیر. برای اطمینان از این موضوع باید با انجام سی تی اسکن با مجوز پزشک از این موضوع مطمئن شوید.

 

11-  علائم آلزایمر در مراحل میانی

آلزایمر در مراحل میانی معمولاً طولانی تر از مراحل ابتدایی و نهایی است. میزان خشم و عصبانیت، رفتارهای عجیب و تغییر در ظاهر و عدم توجه به بهداشت نشانه این بیماری در مراحل میانی می باشد. مشکلات روده و مثانه از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه کنیم.

 

12-  مراحل نهایی ابتلا به آلزایمر

در این مرحله بیمار حتی نمی تواند ساده ترین اطلاعات شخصی مربوط به خود مانند نام خود را به خاطر بیاورد و قادر نیست با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کند. مشکلات در راه رفتن و بلع در این مرحله خود را نشان می دهند.

 

کلمات کلیدی
آلزایمر
تشخیص بیماری
برگرفته ازwikihow.com

آیا مطلب بالا از نظر شما مفید بود ؟

اگر دوست دارید، نظر خودتون رو درباره این مطلب بنویسید