چطور بفهمم درد کتف یا قفسه سینه به دلیل مشکل قلبی است؟

بهداشت و سلامت

درد در کتف چپ، می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. از یک درد عضلانی ساده تا نشانه اصلی وجود یک حمله قبلی کشنده! همگی از دلایل وجود درد در ناحیه کتف چپ هستند. همچنین درد مفصل، مشکلات فشار خون، مشکلات پوستی و ... نیز می‌تواند از دلایل وجود چنین دردی باشد. برای آنکه این درد کتف را به حمله قلبی نسبت دهیم باید چند فاکتور مهم را مورد ارزیابی قرار داده و ریسک چنین سنجیدنی را بپذیریم. در اینجا به چند راه ساده و کاربردی برای تشخیص آنکه این درد از قلب ناشی شده یا خیر اشاره کرده‌ایم.

 

۱- به شدت درد توجه کنید. 

اصولا میزان این درد به قدری است که فرد احساس ناراحتی شدید دارد و یا به گونه‌ایست که حس می‌کند کسی در حال فشار دادن قفسه سینه اوست. دقت کنید غالبا این درد در اطراف قلب یا در مفصل بازو و یا در فک به وجود می‌آید. این مورد یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های دردی است که از نشانه‌های وجود حمله قبلی در آینده نزدیک است. 

 

۲- به نشانه‌های دیگر دقت کنید. 

این نشانه یک حالت سندروم دارد که در کنار آن، موارد دیگر نیز اتفاق می‌افتند.  اگر فرد موارد زیر را تجربه می‌کند فورا به پزشک مراجعه کنید: 

- احساس تهوع 

- احساس سرگیجه 

- احساس خواب آلودگی 

- داشتن عرق سرد 

-  داشتن تنگی نفس

 

۳- در شرایط بحرانی با ۱۱۵ تماس بگیرید. 

دقت کنید در خصوص حمله‌های قلبی زمان نقش مهمی را ایفا می‌کند و حتی ثانیه‌ها می‌توانند به ارزش جان انسان تمام شوند. 

- نکته مهم آنکه در زمانی که منتظر آمبولانس هستید و یا در راه رسیدن به بیمارستان، به فرد آسپرین دهید (حدود ۱۹۰ میلی‌گرم) چرا که ماده موجود در آسپرین (استیل سالسیلیک اسید) تا حدی از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند. 

- همچنین می‌توانید تا قبل از رسیدن به بیمارستان از نیتروگلیسیرین (قرص زیرزبانی) استفاده کنید. 

 

۴- در صورت نگرانی به پزشک مراجعه کنید. 

اگر شما این درد را تجربه می‌کنید و نگران هستید به پزشک مراجعه کنید تا او آزمایشات لازم را انجام دهد. گرفتن نوار قلب از مراحل متداول این نوع از بررسی است و در نهایت نتیجه به شما اعلام می‌شود که آیا شما وضعیت مناسبی دارید یا خیر.

 

۵- به مدت زمان درد دقت کنید. 

اگر در طی بازه‌های بسیار کوتاه مثل چند ثانیه قفسه شما درد دارد، وضعیت شما نمی‌تواند مشکوک به حمله قلبی باشد. اصولا دردهایی که بیش از یک دقیقه هستند امکان رخ دادن حمله قلبی را نشان می‌دهند. همچنین اگر درد در قفسه سینه را در فواصل مشخصی تجربه کردید سعی کنید زمان دقیق آنها را بر روی کاغذ نوشته به طوریکه بتوانید به پزشک خود نشان دهید.  دقت کنید که دردهای دنباله‌دار می‌تواند نیاز فوری بررسی پزشکی داشته باشد. 

- اگر در هنگام تنفس درد قفسه سینه را تجربه می‌کنید امکان دارد دلیلی بر وجود دژنراتیو ستون فقرات باشد. دژنراتیو به معنی تغییر آسیب شناختی پس‌رونده در یاخته یا اجزای یاخته یا بافت که در نتیجه ممکن است کارکرد یاخته یا بافت مختل شود یا کاملا از کار بی‌افتد، می‌باشد. 

- اگر پس از فعالیت زیاد یا خاصی این اتفاق رخ داده دقت کنید که آیا کتف یا قفسه سینه شما آسیب دیده است یا خیر. سعی کنید خود را آرام کنید و بعد از استراحت بدن خود را بررسی کنید که آیا صدمه فیزیکی دیده‌اید یا خیر. ممکن این آسیب در روزهای قبل اتفاق افتاده باشد و اکنون نشانه‌های خود را بروز می‌دهد.

 

۶- دقت کنید که آیا درد شما در قفسه سینه آنژین قلبی است یا خیر؟

آنژین صدری یا آنژین قلبی (به انگلیسی و از ریشه لاتین Angina pectoris) که به آن "چِست پین" هم گفته می‌شود به وضعیتی گویند که بیمار دچار درد قفسه سینه شده باشد که منشأ درد مشکل در شریان‌های کرونر باشد. دلیل ظهور آنژین صدری فقدان اکسیژن کافی در ماهیچه‌های قلبی‌است. این درد بیشتر در ناحیه میان‌سینه چپ و با قابلیت انتشار (بیشتر در نوع ناپایدار) به بازوی چپ (گاه هردو بازو) فک و بخش میانه دو شانه نیز دارد. 

- البته این درد معمولا در بازوی چپ رخ نمی‌دهد اما بهرحال این امکان هست که در کتف یا بازو مقداری درد را ایجاد کند. 

- این درد معمولا به واسطه استرس به وجود می‌آید. 

- دقت کنید اگر شما دریافتید که این یک آنژین قلبی است فورا به پزشک مراجعه کنید. هرچند که این مورد از نشانه‌های رخ دادن یک حمله قلبی نیست اما حتما باید مورد بررسی پزشک قرار گیرد.

 

7- درد خود را تحلیل کنید. 

- دقت کنید اگر این درد ناشی از آسیب‌های گردنی است. سعی کنید برای پی بردن به این موضوع گردن خود را به سمت چپ یا راست بچرخانید. بدانید که اگر در حین چرخاندن سر، دردی در مهره‌های کمر نیز احساس کردید به احتمال خیلی زیاد به دلیل اختلال در عملکرد مهره‌های کمرتان می‌باشد. بیش از ۹۰ درصد افراد بالای ۶۰ سال این علائم را دارند.  

- دقت کنید اگر درد به هنگام حرکت شانه اتفاق می‌افتد. اگر در حین حرکت شانه این درد را بیشتر حس می‌کنید احتمالا شما از آرتریت شانه رنج می‌برید. از نشانه‌های عمومی این بیاری محدود شدن حرکات شانه می‌باشد. از آنجا که این غضروف است که در حال از بین رفتن می‌باشد فاصله بین دو استخوان کاهش یافته و در  به هنگام حرکت، این دو استخوان به هم سائیده شده و ایجاد درد می‌کنند. 

- اگر نمی‌توانید بازوی خود را حرکت دهید احتمالا یک اختلال عصبی را تجربه می‌کنید.  شبکه بازویی از به هم پیوستن شاخه‌های پیشین اعصاب نخاعی گردنی  و اولین عصب نخاعی سینه‌ای  ایجاد می‌گردد. شبکه بازویی حاوی رشته‌های عصبی مختلف جهت انتشار در پوست، عروق، مفاصل، استخوانها و ماهیچه‌های اندام فوقانی است. اختلال در این شبکه عصبی بازویی مانع از عملکرد صحیح در بازوها می‌شود.

- فشار خون و نبض خود را اندازه‌گیری کنید. ممکن است به علت استعمال دخانیات شما دچار اختلالات عروقی شده‌اید. آرتریواسکلروز (به انگلیسی: Arteriosclerosis)، یک اصطلاح کلی برای ضخیم‌شدن و سفتی دیوارهٔ سرخ‌رگ است. بعبارت دیگر هنگامی‌که عروق و رگ‌ها حالت ارتجاعی خود را ازدست می‌دهند و گاهی قطر عروق تغییر می‌کند این بیماری در شریان‌های متوسط و بزرگ ایجادمی‌شود. شایع‌ترین نوع آن، آترواسکلروز یا تصلب شرایین می‌باشد.

- دقت کنید اگر که شما مواردی را تجربه می‌کنید که نشانه‌ای از بروز سکته قلبی نیست، هرچند نه خیلی فوری!  اما سعی کنید در اسرع وقت به دکتر مراجعه کنید. 

 

اخطارها: 

- درد ناشی از وجود مشکل شدید قبلی که منجر به سکته می‌شود به صورت ناگهانی رخ می‌دهد و پیوسته است. ممکن است در هر دو کتف راست و چپ این درد را احساس کنید اما غالبا این درد در ناحیه بازوی چپ می‌باشد. 

- درد در ناحیه فک نیز می‌تواند در هر دو سمت راست یا چپ فک رخ دهد. اما در هر صورت درد در ناحیه سمت چپ محتمل‌تر است. 

- درد ناشی از وجود مشکل قلبی همچنین ایجاد فشار و سنگینی بسیار زیادی می‌کند به طوری که فرد احساس وجود چیزی همانند سرب در قفسه سینه خود می‌کند. 

- همچنین لازم به ذکر است که بسیاری از انواع حملات قلبی سنگین که منجر به فوت شخص می‌شوند نیز ممکن است بدون هیچگونه علائم اولیه رخ دهند. 

 

کلمات کلیدی
تشخیص بیماری
قلب
پیشگیری از بیماری
برگرفته ازWikihow.com

آیا مطلب بالا از نظر شما مفید بود ؟

 • 29 اسفند 1400

  آبان

  سلام من 21 سالمه و چند سالی هست که از ناحیه ی قلب احساس ناراحتی دارم یعنی دقیقا از 14 یا 15 سالگی ولی به دلیل اینکه خیلی خفیف بودن و در بیشتر مواقع در عصبانیت بودند زیاد برام جدی نبود ولی الان یه مدت همش احساس سنگینی میکنم سمت چپ سینم بعضی اوقات حس میکنم یه سنگ چند کیلویی روی قلبم قرار داره یا اینکه انگار یکی داره قلبمو تو مشتش فشار میده یا هم انگاری که سیخی توش فرو میشه و در چنین مواقعی کاملا بی حال و بی حس و احساس خستگی میکنم در صورتی که اصلا کار سنگینی انجام نمیدم و اینکه در چنین مواقعی ای دست چپم به شدت بی حس و سنگین میشه و از مچ چپم تا جایی که حس میکنم قلبمه تیر میکشه(لطفا جوابمو بدید که اینا دردای جدی ای هستن یا فقط یه حالتیه که موقع استرس یا عصبانیت به وجود میان و جدی نیستن؟؟؟)

 • 20 دی 1400

  یوسفی

  سلام من ۴۱ سالمه چند روزی هست که تنگی نفس رو خوب حس میکردم تا اینکه روز گذشته به واسطه فعالیت سنگین و ورزشی که انجام دادم دقیقا یک ساعت بعد درد شدیدی در ناحیه کتف سمت چپ و بازو چپ و گوشه سمت چپ قفسه سینه احساس کردم که از درد حالت تهوع داشتم این درد انقدر زیاد بود حتی نتونستم بخوابم و احساس میکردم دستم و سمت چپم داره بی حس میشه و بعضی اوقات دست راستم رودرگیر میکنه و هنوز درد تقریبا با همون شدت وجود داره

 • 30 فروردین 1400

  مهسی

  سلام من 16 سالمه بعد پست کنف سمته چپم درد خیلی خفیف هست بعد ضربان قلبم احساس میکنم اومد پایین اگه میشه کمکم کنید خیلی نگزانم

 • 30 اسفند 1399

  سینا

  سلام من 16سالمه. امروز دردی در ناحیه. پشت کتف احساس میکنم وقتی حرکت میکنم درد میکند. و دردشم آنچنان زیاد نیست ولی نگرانم کرده. به راحتی میتوانم بازم رو تکون بدم فقط کمی احساس درد میکنم و حتی در جلو قفسه سینم سمت چپ(درون قفسه سینه )درد میکند نه خود استخوان قفسه سینه. کاملا راحت هم میتوانم نفس عمیق و باز دم عمیق (درد ندارم). میخواستم بدونم. نگرانی وجود دارد ؟

 • 19 اسفند 1399

  زهرا

  سلام من ۲۶ سالمه ی ساله ک درد زیر کتف چپ و راستم احساس میکنم طوری ک درد مربوط به خوداستخوان کتف نیس وحالت انقباضی تو شونه هام دارم ک به دستو پاهامم منتقل میشه .گاهی احساس سوزش و درد تو قفسه سینه و قلبم احساس میکنم.احساس سرما هم زیاد دارم.ممکن هس ک مشکل از قلبم باشه

 • 8 اسفند 1399

  سیب

  سلام من ۱۴ سالمه و قفسه سینم و کتف چپم بعضی وقتا دردمیکنه و تیر میکشه طوری که اشکم در میاد بعد حدودا ۱۰ ۲۰ دیقه بعد درد از بین میره ولی بعدش سر گیجه و حالت تهوع میگیرم و سرد و گرمم میشه ینی مشکل قلبی دارم ؟

 • 8 اسفند 1399

  خانم رحمانی

  سلام شوهرم دوماه پیش حمله قلبی داشتن الان چند وقتی هست که کتف سمت چپ درد شدید داره دست سمت چپ هم بی حس می شود احتمال داره از قلب باشه خیلی هم عصبی میشه

 • 13 بهمن 1399

  Matina

  سلام من یک دختر16ساله هستم چند روزی است ک دردشدیدی در ققسه سینه سمت چپ قلب وکتف وپشت قفسه سینم دارم و تکون ک میخورم دردش زیادترهم میشود وزمانی ک نفس عمیق میکشم دردش بیشترمیشود وبین10الی20دقیقه هم طول میکشد و سینم وقتی ک نفس عمیق میکشم خس خس میکند قبل ازاین موضوع هم سابقه درد داشتم ولی انقدرزیادنبود ایاحمله قلبی است؟؟

 • 6 دی 1399

  محدثه

  سلام من یه دختر ۱۴ ساله هستم دو ماهی هستش که سمت چپ قفسه ی سینه درد می‌کنه حتی دچار نفس تنگی هم شدم کتف سمت چپم هم درد میگیره بعضی وقت ها احساس میکنم یه سنگ بزرگ روی قفسه ی سینم هستش احساس خستگی بی دلیل میکنم وقتی هم که استرس دارم بشدت درد میگیره و احساس تهوع بهم دست میده لطفاً بگین میشه مشکل قلبی باشه

  مقاله کده : من پیشنهاد میکنم که شما حتما به پزشک متخصص داخلی مراجعه بفرمایید.
 • 13 مهر 1399

  Asalb

  سلام من دختر۱۸یاله ای هستم که نزدیک یک ساله که کتف چپم وقلبم باهم ۱هفته دردمیگیره وتقریبایکماه بعددرددوباره شروع میشه وجدیداداره دردم بیشترمیشه وتازگی احساس گرفتگی درقبلم دارم که وقتی نفس میکشم یامیخندنم یادربعضی مواقع وقتی حرکت میکنم بیشترمیشه ممکنه بیماری قلبی باشه؟

 • 14 اردیبهشت 1399

  سعید

  سلام من ۳۹سالمه چند روزه که هر دو کتفم درد شدیدی داره ومیریزه تو دست چپم و گردنم تیر میکشه علتش چیه و درمانش

 • 28 اسفند 1398

  حامد

  سلام من 17 سالمه امروز صبح پدرموبه شوخی منو با فریاد خودش از خواب بلند کرد و من با حراس از خواب بلند شدم و احساس درد شدیدی در جلوی کتف چپم کردم که با نفس کشیدن بیشتر و کمتر میشد یکم دوباره خوابیدم و متوجه شدم وقتی خوابیده هستم این درد بیشتر میشود وقتی هم نفسم را کاملا خالی میکنم درد میگیرد هنگامی که نفسم را پر هم میکنم درد میگیرد ولی در این بین درد خیلی کمی احساس میشود تا ماه پیش ورزش حرفه ای میکردم ولی الان یک ماهه بدن سازی میروم هیچ مشکلی هم در تکان دادن و بلند کردن اشیائ با دستم ندارم فقط هنگام تنفس و خوابیدن خیلی خیلی ممنون میشوم اگه کمکم کنید

  مقاله کده : با سلام لبته این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی و افزایش سطح اگاهی خواننده نسبت به مشکل به وجود اومده است اما مسئله ای که مطرح کردین به نظر مشکل جدی نمیاد. پیشنهاد ما این هست که اگر این مشکل بیشتر از یک ماه شد با پزشک متخصص صحبت کنید.
 • 28 دی 1398

  علی

  سلام ۱۷سالمه و چند روز پیش زیر نوک سینه ام بشدت تیر میکشید به حدی که بیدار شدم و تا حدودنیم ساعت هم طول کشید و با نفس کشیدن و دراز کشیدن بدتر میشد تا امروز یه درد خفیف داشتم که دقت نمیکردم حس نمیشد و تنگی نفس خفیف گرفتم که الان میبینم کتف چپ هم احساس ناراحتی داره و با فعالیت حس میشه میخاستم ببینم که پیش چه متخصصی برم و ایا مشکل از قلبه؟

  مقاله کده : با عرض سلام و خسته نباشید. روند پیگیری مسائل مربوط به خدمات درمانی اینگونه هست که شما به پزشک عمومی مراجعه میکنین و اگر با تجویز دارو و انجام آزمایش و .... و رعایت دستورات پزشک عمومی به نتیجه مطلوب و درمان و بهبودی کامل نرسیدین و یا بهتر نشدین، پزشک عمومی بسته به نوع بیماری به شما یک پزشک متخصص معرفی می‌کند.
 • 15 دی 1398

  حمزه

  با سلام.. مدت چهار روزه قسمت چپ کمرم بعد از مهره های کمر موازی با زیر بغل تا سینه چپ حس ساییدگی و سوختگی میکنم و بسبار شبیه گرفتگی عضلانی میباشد.. هنگام مراجعه به سه پزشک عمومی احتمال بیماری زونا رو دادن اما هیچگونه علائمی در بدنم موجود نیست.. قابل ذکر که این درد به پهنای یک وجب بصورت نوار از قسمت چپ کمر موازی با زیر بغل تا سینه چپ ادامه دارد در ضمن به پزشک مراجعه کردم و نوار قلب هم گرفتم که مشکلی در این راستا نبود... لطفا راهنمایی کنید.. با تشکر

  مقاله کده : با عرض سلام و خسته نباشید. این مقاله صرفا جهت آموزش و راهنمایی برای "تشخیص بیماری" گرداوری شده و جنبه درمانی بر عهده پزشک متخصص هست. شما به عنوان مرجعه کننده به پزشک حق دارید پرونده پزشکی خودتون رو به پزشک دیگری نشون بدین و البته حق دارین پس از مراجعه به چند پزشک عمومی به پزشک متخصص مراجعه کنین.
 • 7 مهر 1398

  م

  سلام وقتتون بخیر من تمام این عوارض رو دارم یعنی سرگیجه سردرد تنگی نفس درد کتف چپ ولی تا الان به سه یا چهار پزشک مراجعه کردم ولی میگن درد قلبی نیس اگه درد قلبی نیس پس چرا دردهای من بر طرف نمیشه دکتر گوارش هم رفتم ولی باز خوب نشدم واقعا خسته کنندس همش باید این درد رو تحمل کرد

  مقاله کده : با عرض سلام و خسته نباشید. این مقاله صرفا جهت آموزشی داره و برای تشخیص نهایی و درمان لطفا به پزشک متخصص مراجعه کنین.
 • 4 مهر 1398

  سارا

  خیلی کامل و عالی بود ممنون

 • 23 شهریور 1398

  مدینه

  سلام من بین دوسینه ام درد داره وبعضی وقتها پشت دو کتف بین مهرها ی گردنم سوزش دارند علت چی پیش چندتا دکتر داخلی هم رفتم نتیجه نگرفتم ممنون میشم راهنمایم کنید باسپاس

  مقاله کده : با عرض سلام و خسته نباشید. این مقاله صرفا جهت آموزشی داره و لطفا برای تشخیص و درمان نهایی به پزشک متخصص مراجعه کنین.
 • 19 مرداد 1398

  ندا

  سلام پدرم چند وقته زیر کتف سمت راستش درد داره، بحدی که نمیتونه بخوابه از درد، دکتر فقط مسکن داد، باید چیکار کنیم، قبلا سکته قلبی داشته، کیسه صفراشم برداشته. ممنون میشم جواب بدید، اگه باید به پزشک مراجعه کنه بفرمایید چه تخصصی باید داشته باشه، چون ما داخلی رفتیم و عمومی که نتیجه ای نداشت. تشکر

  مقاله کده : با عرض سلام و خسته نباشید. ببینین روند پیگیری مسائل مربوط به خدمات درمانی اینگونه هست که شما به پزشک عمومی مراجعه میکنین و اگر با تجویز و رعایت دستورات پزشک عمومی به نتیجه مطلوب و درمان و بهبودی کامل نرسیدین و یا بهتر نشدین میتونین درخواست کنین که پرونده پزشکی رو ز پزشک دریافت کنین و به پزشک متخصص مراجعه کنین. در این مورد طبیعتا پزشک قلب و عروق مناسب تشخیص و مشاوره هست.
 • 13 خرداد 1398

  حجت

  سلام.دو یا سه سال است که از درد گردن و مخصوصاپشت کتف چپ درد میکشم.عکس گردنم رو هم گرفتم ولی دکتر میگوید چیزی نیست.لطفا راهنمایی یا تجربه در اختیارم بگذارید.با سپاس

 • 27 اردیبهشت 1398

  فائزه

  سلام پشت کتف چپم خیلی درد میکنه مخصوصا موقعی که استرس دارم یا ناراحتم یا موقع آشپزی احساس میکنم که نفسم بند اومده و سرگیجه دارم و نمیتونم سرپا وایسم گاهی وقتا قلبم به شدت تیر میکشه که مجبور میشم نفسم رو حبس کنم که تیر نکشه شایدم مشکل از معدم باشه آخه دوبار تا الان خونریزی کرده گاهی وقتا کتف راستمم درد میکنه گاهی هم بین دوتا کتفم یه مدته همش سردرد و سرگیجه دارم شاید بخاطر کم خوابی باشه بنظرتونخواستم بدونم امکان داره مشکل قلب داشته باشم؟؟؟ ۲۳سالم هست

 • 8 اردیبهشت 1398

  وحید

  سلام. شانه چپ من حدود ۲ ماه است که درد میکنه وقتی تکیه میدم یا خوابیده ام درد نمیکنه فقط وقتی چهارزانو مینشینم از کنار گردن و از سر شانه مثل یه نوار تا آرنج یا مچ دست درد میکنه که تحملم تموم میشه هیچگونه ضربه هم نخورده .میشه راهنماییم کنید ممنون

 • 3 اردیبهشت 1398

  صادق

  سلام.من هجده سالمه. شانه م معمولا درد میکنه سمتچپ قسمت قلبم زیاد تیر میکشه ولی در همون حال سمت راستمم قسمت قفسه سینه درد میگیره و تیر میکشه. شکمم هم زیر جناغ درد میکنه پایین زیربغلمم همین طور. البته اینم بگم که طریقه نشستنمم بده و قوز دارم کم کم میگیرم. حدود چهار ماه هم هست که ریفلاکس معده دارم طوری که روزی صد بار بیشتر هم برمیگردونم مث نشخوار کننده ها. اگه میشه بگید از قلبه از معدمه یا از ستون فقرات. البته اینم بگم حالت تهوع همیشه دارم و سرگیجه هم زیاد دارم و در صورت تحرک چشام سفیدی میبینه و میفتم

  مقاله کده : این مقاله صرفا جنبه آموزشی داره و برای درمان و یا تشخیص بیماری بهتر هست به پزشک مراجعه کنین.
 • 25 فروردین 1398

  دریا

  من در مواقعی این درد شانه چپم‌شروع میشه و انگار داره میسوزه زمانی هست که کار میکنم بااینکه تکیه میدم درد شروع میشه کارسنگینی هم نیست چرم کار میکنم .. میشه راهنماییم کنین

 • 24 فروردین 1398

  زهرا

  همسر من شبا موقع خواب در قسمت چپ كتفش و حتي دستش احساس درد شديد داره.طي روز مشكلي نداره و فقط موقع خواب اين دردا شدت ميگيره.علتش چي ميتونه باشه.ميشه راهنماييم كنين

 • 25 اسفند 1397

  عطیه

  سلام ممنون عالی بود ببخشید من گاهی اوقات پشت شانه هام درد می کنه و و گاهی اوقات وسط قفسه ی سینه ام و پایین قفسه ی سینه ام تیر می کشه و گاهی اوقات وقتی می خوابم تنگی نفس می گیرم و بعضی اوقات استرس می گیرم ودر همین موقع حالت تهوع لطفا راهنماییم کنید

  مقاله کده : پیشنهاد میشه حتما به پزشک مراجعه کنین.
 • 13 بهمن 1397

  حسن

  سلام باتشکرازمواردمطرح شده مدت چندسالی است کتف سمت چپ من دردمیکند گاهی نفس هم کم میآورم به سمت چپ پشت وبقل من هم میزندروی سینه چپ هم بصورت نقطه ای سوزش میگیردبه چندمتخصص قلب دراستان خودمان وتهران رفتم می فرمایند قلب نیست البته بعدازتست ورزش واکو کلافه شدم لطفاراهنمایی بفرمایید البته ارتروزگردن دارم

 • 3 بهمن 1397

  اعتضاد

  سلام منم مثه این دوستمون ک نوشتن چندسال درگیر درد هستن.من چندماهه دکترم رفتم میگن از معدته یه عالمه قرص رفلاکس و تهو و..ک مربوط ب معده میشه بهم دادن اما بدتر شدم ک بهتر نشدم.ممنون از اطلاعا تتون

 • 16 دی 1397

  سعيدحنيفى

  سلام ممنون از اطلاعات مفيدتون خواهش ميكنم اگر متخصص خيلى خوبى سراغ داريد اطلاع بديد الان بالاى ٢سال هست كه درگير اين درد هستم واقعا نميدونم چيكار كنم درد. از سمت چپ گردن شروع شده يه كتف بعد بازوى دست چپم تير ميكشه از پشت بازوى چپ بسمت ساعد و مچ گرفتگى مقطعى يا لحضه اى ادامه داره جورى كه ساعت مچى هم اذيت ميكنه پشت قلب زير كتفم هم گرفتگى شديد مثل قلنج شده هزار تا دكتر رفتم ماساژ رفتم خوب نشدم كلا سمت چپم فك،كتف وگردن ،پشت قلب ،قفسه سينهو دنده هام رو درسمت چپ در گير كرده

 • 11 دی 1397

  مينا

  اگه درد تنها در ناحيه شانه ولي بصورت ممتد(بيشتر از يك دقيقه) بود باز هم نگران كنندس؟؟

  مقاله کده : اگر این اتفاق به طور مداوم تکرار میشه، بهتر هست به دکتر مراجعه کنید.
 • 10 آذر 1397

  ارسلانی

  ممنون

 • 5 آذر 1397

  محسن

  متن بسیار کامل و آموزنده ای بود متشگرم

 • 11 مهر 1397

  Abbas

  بسیار مفید وکامل بود اگه ممکنه بفرمایید چطور بفهمیم بیمار عرق سرد کرده یا طبیعی

اگر دوست دارید، نظر خودتون رو درباره این مطلب بنویسید