چطور بفهمم ایدز دارم؟

بهداشت و سلامت

ایدز (AIDS) یا نشانگان اکتسابی کمبود ایمنی ( Acquired immune deficiency syndrome) در واقع یک سندروم است که باعث می‌شود گلبول‌های سفید که نقش اساسی در سیستم ایمنی بدن ایفا می‌کنند، را از بین ببرد. در مرحله اول (عفونت حاد) فرد ممکن است برای مدت کوتاهی بیماری شبه آنفلوآنزایی را تجربه کند. به همین دلیل معمولاً این بیماری تا یک دوره طولانی بدون هیچ علائمی دنبال می‌شود که به این مرحله از بیماری، دوره نهفتگی گفته می‌شود. سپس در دوره دوم هر چقدر که بیماری پیشرفت یابد، تداخل بیشتری با دستگاه ایمنی بدن پیدا می‌کند؛ بدن با ضعیف شدن و از دست‌دادن سیستم ایمنی خود، در برابر انواع بیماری‌ها حتی نوع بسیار ضعیفشان بی‌دفاع بوده و خیلی راحت دچار هر گونه بیماری می‌شود. بهترین راه برای آنکه شما متوجه وجود چنین ویروسی در بدن خود شوید انجام آزمایش‌ خون می‌باشد. در اینجا تعدادی از نشانه‌های عمومی و بارز وجود این ویروس در بدن را عنوان می‌کنیم.

1- دقت کنید اگر  بی‌دلیل از خستگی بسیار شدید رنج می‌برید و این خستگی هیچگاه از بین نمی‌رود

خستگی بی‌دلیل آن هم شدید به طوری که شما را مجبور به خوابیدن کند می‌تواند یکی از نشانه‌های ایدز باشد. بدیهی است خستگی شما خود به تنهایی نمی‌تواند از نشانه‌های وجود ویروس HIV در بدن شما باشد اما اگر این خستگی روز به روز افزایش یافته و نیز هیچ دلیلی برای آن نمی‌یابید می‌تواند نگران کننده باشد. اگر این علائم برای هفته‌ها و ماه‌ها ادامه دارد ضروری است که آن را جدی بگیرید.  

 

2-  اگر تب شدید دارید و یا به هنگام خواب در شب بسیار عرق می‌کنید

این علائم می‌توانند ناشی از سرماخوردگی یا سایر بیماری‌هایی با این نشانه‌ها باشند؛ اما اگر این مورد برای چند هفته ادامه پیدا کرد سایر نشانه‌های ایدز را بررسی کنید.  

 

3- زیر بغل، کشاله ران و گردن خود را معاینه کنید

این نقاط محل اصلی گره‌های لنفاوی هستند؛ اگر در این نقاط تورم غدد را احساس کردید و این التهاب چند هفته ادامه یافت و بیشتر شد آن را جدی بگیرید و فورا به پزشک مراجعه کنید. البته به خاطر داشته باشید که متورم بودن غدد در این نواحی می‌تواند دلایل دیگری چون آنفولانزا داشته باشد.  

 

4- به موارد مکرر تهوع، اسهال و یا استفراغ دقت کنید

بودن چنین نشانه‌هایی در بدن شما همچنین می‌تواند ناشی از بودن نوعی میکروب در دستگاه گوارش شما باشد؛ اما چنین نشانه‌هایی اگر ادامه پیدا کردند آن را جدی بگیرید.  

 

5- زخم‌های بی دلیل بر دهان و اندام تناسلی

اگر به همراه این نشانه، سایر نشانه‌های گفته شده در اینجا را نیز داشتید؛ آن را جدی بگیرید. زدن آفت در اطراف آلت تناسلی و اطراف دهان (خصوصا روی پوست لب) از نشانه‌های حضور ویروس HIV در بدن است.  

 

6-  سرفه‌های بسیار خشک را جدی بگیرید

این نشانه اصولا در زمانی خود را بروز می‌دهند که بیماری به مراحل پیشرفته‌تری رسیده باشد. چند سال بعد از اولین تکثیرِ این ویروس در بدن؛ این نشانه می‌تواند مورد بررسی قرار بگیرد.  

 

7- تغییر رنگ تکه‌ای پوست 

اصولا افرادی که در مرحله پیشرفته بیماری هستند قسمت‌هایی از پوست اندام بالایی بدنشان به صورت تکه تکه تغییر رنگ می‌دهد. در مورد این  نشانه می‌توان همچنین خاطرنشان کرد که گاها مشاهده شده که قسمت‌هایی از سطح پوست لایه لایه شده و نقاط قرمز یا برجستگی را توام به همراه دارد. این نشانه کماکان ممکن است از بابت یک سرماخوردگی ساده باشد اما اگر در کنار این نشانه، سایر نشانه‌هایی را که در اینجا عنوان کردیم داشتید ضروری است تا فورا به یک پزشک مراجعه کنید.  

 

8- دقت کنید اگر ذات الریه گرفته اید

این  نوع بیماری در بین کسانی که سیستم ایمنی خود را از دست می‌دهند بسیار شایع است؛ چرا که بدنی که دچار بیماری ایدز شده و سیستم ایمنی ندارد هیچ‌گونه دفاعی در برابر ساده‌ترین ویروس ها ندارد و از آنجا که میکروب از طریق هوا به سادگی وارد ریه می‌شود بسیار محتمل است که فرد؛ دچار ذات‌الریه شود.  

 

9- عفونت‌های سطح خارجی بدنتان به خصوص در دهان! را جدی بگیرید

حاملان ویروس ایدز وقتی وارد مرحله ثانوی بیماری می‌شوند اصولا علائم ظاهری شدیدی از خود نشان می‌دهند.  وجود عفونت‌های قارچی در سطح داخلی دهان و یا لب‌ها از نشانه‌های دوره ثانوی این بیماری است.  

 

10- نشانه‌های عفونت قارچی در ناخن‌ها 

بیمارانی که در دوره ثانوی بیماری قرار دارند اصولا تکه‌های برجسته زردرنگ یا قهوه‌ای و یا حتی بی‌رنگی را در ناخن‌هایشان مشاهده می‌کنند. ناخن مستعدترین ناحیه بدن برای جذب بیماری‌های قارچی است که معمولا به سادگی این عفونت‌ها را دفع می‌کند اما با وجود از کار افتادن سیستم دفاعی بدن ناشی از بیماری ایدز، می‌تواند محل خوبی برای ظهور عفونت‌ها قارچی باشد.  

 

11- کاهش ناگهانی وزن

این نشانه همچنین می‌تواند از نشانه‌های دوره اولیه بیماری ناشی از اسهال شدید باشد اما در هر صورت این مورد یکی از اصلی‌ترین نشانه‌های ایدز است.  

 

12- مشکلات از دست رفتن حافظه، افسردگی و سایر علائم عصبی در دوره ثانویه

در ادامه روند بیماری، فرد شاهد سایر اختلالات شناختی و ادراک نیز خواهد شد  

 

13- در نهایت آنکه انجام آزمایش بسیار ساده است؛ سعی کنید با واقعیت روبرو شوید!

در هر صورت اگر تعدادی از علائم این بیماری را دارید همچنان مقداری احتمال دارد که شما بیماری دیگری داشته باشید. آگاه باشید که چه جواب آزمایش شما مثبت باشد و چه منفی؛ نخست آنکه از وضعیت استرس و شک خارج می‌شوید. دوم آنکه در هر دو صورت شما تغییری اساسی در نحوه زندگی خود خواهید داشت.  

کلمات کلیدی
ایدز
تشخیص بیماری
برگرفته ازwikihow.com

آیا مطلب بالا از نظر شما مفید بود ؟

اگر دوست دارید، نظر خودتون رو درباره این مطلب بنویسید