چطور با کودکان درباره نجوم صحبت کنم؟

تحصیل و آموزش

نجوم قدیمی‌ترین شاخه علم فیزیک است. ماه‌گرفتگی، تغییرات ماه، شب پر ستاره و تشخیص مسیر با تکیه بر ستارگان، تغییر فصل‌ها و ... از جمله مواردی است که با توضیح صحیح و جذاب آن می‌توانید کودک خود را به نجوم و علم علاقه‌مند کنید. در اینجا به چند روش ساده و عملی در خصوص توضیح ساده و قابل درک برای کودکان اشاره شده است.

 

1-   علاقه خود را به ستاره شناسی بیشتر کنید.

برای اینکه بتوانید کودک خود را به ستاره شناسی علاقه مند کنید ابتدا باید در مورد موضوعاتی مانند سیارات، ماه و بعضی از صورت های فلکی دانش بیشتری را کسب کنید. منابع اطلاعاتی مانند کتابخانه محلی، کتابفروشی ها و حتی اینترنت می توانند به خوبی شما را در این مورد راهنمایی کنند.

 

2-    کودک خود را تشویق کنید تا دست به اکتشاف بزند و همه چیز را آزمایش کند.

با اینکه نمی توان همه چیز را در دسترس کودک قرار داد اما کودکان معمولاً با با روش تجربی و موشکافی دنیای اطراف خود را درک می کنند پس این فرصت را به آنها بدهید تا با بازی کردن با وسایل مختلف تحت نظارت شما خلاقیت را در خود شکوفا کنند. با وجودی که خرید تلسکوپ می توانند علاقه کودک را تحریک کند اما ابتدا با خریدن دوربین دو چشمی می توانید اشتیاق او را به یادگیری افزایش دهید و سپس برای وی تلکسوپ بخرید.

 

3-    کتاب هایی را در مورد ستاره شناسی خریداری کنید که زبان ساده ای داشته باشند. 

کتاب هایی تهیه کنید که از طریق تصاویر و با استفاده از یک زبان ساده ستاره شناسی را به شما و کودکتان آموزش دهند. شما می توانید یک کتاب مرجع در خانه داشته باشید و یک کتاب راهنما را به اکتشاف در بیرون خانه یا حیاط اختصاص دهید. 

 

4-    از نرم افزارهای ستاره شناسی مناسب استفاده کنید.

نرم افزارهای کامپیوتری با استفاده از تصاویر بصری و کنترل یادگیری کودک به شما کمک می کنند. آنها با ارائه نقشه ستارگان در شب های مختلف با طول و عرض جغرافیایی متفاوت شرایط یادگیری را آسانتر می کنند. به عنوان مثال برنامه ستاره شناسی Celestia به کاربر این امکان را می دهد تا در منظومه شمسی به گشت و گذار بپردازد. برای دانلود این برنامه می توانید به وب سایت  http://www.shatters.net/celestia/ مراجعه کنید. در این برنامه امکان تایپ مکان موردنظر و جستجوی آن در منظومه شمسی فراهم شده است. کاربر حتی می تواند تصاویر موجود را ذخیره کند.

 

5-    از سایت های اینترنتی ستاره شناسی و فضایی دیدن کنید.

شما حتی می توانید برای آموزش ستاره شناسی به کودتان به وب سایت های زیر نیز مراجعه کنید.

·      http://www.kidsastronomy.com

·      http://osr.org/en-us/articles/great-space-and-astronomy-lesson-plan-ideas

·      http://geology.com/teacher/astronomy-space.shtml

بعلاوه سازمان فضاشناسی ناسا هم با ساخت وب سایت آموزشی زیر به توضیح علم ستاره شناسی می پردازد: 

·      http://apod.nasa.gov/apod/astropix.html

 

6-    از رصدخانه ها دیدن کنید. درست است که برنامه های کامپیوتری می توانند صورت های فلکی را نمایش دهند اما شما در عوض می توانید به رصد خانه ای بروید که تصاویر شبیه سازی شده ای از آسمان در هنگام شب را در اختیار شما قرار می دهند و در ضمن متصدی مربوطه یا یک صدای ضبط شده اطلاعات زیادی را به شما می دهد. بعضی از دانشکده ها یا موزه ها دارای رصدخانه هایی هستند که در برنامه هایی در مورد تاریخ علم ستاره شناسی یا اکتشافات فضایی دارند.

 

7-    در همایش های علمی- تخیلی با موضوع علوم فضایی شرکت کنید

در این همایش ها نه تنها مهمانانی حضور دارند که به نوعی با ستاره شناسی و اکتشافات فضایی در ارتباط هستند بلکه معمولاً نمایشگاهی از هنرهای ستاره شناسی را ترتیب می دهند که می توانید لوازم هنری موردنظر خود را خریداری کنید.

 

8-    اتاق کودک خود را طبق موضوعات مربوط به ستاره شناسی تزئین کنید.

شما می توانید سقف اتاق کودک خود را با تصاویر سیارات، منظومه شمسی یا نمای آسمان در هنگام شب نقاشی کنید. دیوارهای اتاق کودک خود را نیز با پوسترها یا تصاویر اخترشناسی بپوشانید.

 

9-    ستاره شناسی را با استعدادهای خلاقانه در خود و کودتان هماهنگ کنید.

اگر کودک شما به موسیقی علاقه دارد می توانید با ساخت آهنگ در مورد مفاهیم ستاره شناسی یا ابزارهای متناسب با آن سرعت یادگیری کودک را بالا ببرید یا حتی می توانید با استفاده از کامپیوتر برنامه ای را در مورد ستاره شناسی تولید کنید.

 

10-با کودک خود به نظاره آسمان در شب بپردازید. 

 اگر به چادر زدن علاقه دارید می توانید با برداشتن لوازمی چون کتاب راهنمای ستاره شناسی، یک جفت دوربین دو چشمی یا تلسکوپ به همراه کودک خود به حیاط خانه تان بروید و به نظاره ستارگان، سیارات و صور فلکی بپردازید. به این نکته توجه کنید که هنگامی که ماه به قرص کامل نزدیک می شود نورانی تر می شود و شما دیگر نمی توانید ستاره های دورتر را به راحتی مشاهده کنید.

 

11-در یک باشگاه ستاره شناسی ثبت نام کنید.

یکی از بهترین روش های افزایش اطلاعات ستاره شناسی شما و فرزندتان پیوستن به باشگاه های ستاره شناسی است که با در اختیار گذاشتن فضای مربوطه اعضا می توانند به صورت منظم به مشاهده ستارگان بپردازند. بعلاوه شما می توانید در جشن هایی که این باشگاه ها به تنهایی یا با همکاری باشگاه های دیگر ترتیب می دهند نیز شرکت کنید. یکی دیگر از امکانات این باشگاه ها برقراری ارتباط با سیستم آموزشی مدارس برای علاقه مند کردن کودکان به ستاره شناسی است.

 

12-ستاره شناسی را به بخشی از زندگی روزانه خود تبدیل کنید. 

اگر ستاره شناسی به بخشی از زندگی کودک شما تبدیل شود او هرگز درس های فراگرفته شده را فراموش نمی کند. برای این کار می توانید با کودک خود به تماشای برنامه های فضاشناسی بنشینید و سپس در سر میز صبحانه یا شام در مورد آن با هم صحبت کنید.  

 

کلمات کلیدی
آموزش به کودک
برگرفته ازwikihow.com

آیا مطلب بالا از نظر شما مفید بود ؟

 • 13 آذر 1399

  محمد سعید

  سلام و ممنون از اینکه به فکر ستاره شناسی برای کودکان بودید و اطلاعات ارزشمندی رو در اختیار علاقمندا و مشتاقان گذاشتید ؛ خدا برکت به وجودتون بده

 • 4 اردیبهشت 1399

  تمنا

  نه خوب نبود نه خوب اصلا اصلا اصلا اصلا اصلا نبود بد بد بد????

  مقاله کده : با عرض سلام و خسته نباشید. بسیار از شما ممنون خواهیم شد اگر بیشتر توضیح بدین که چطور میتونیم این مقاله رو بهتر کنیم.

اگر دوست دارید، نظر خودتون رو درباره این مطلب بنویسید