چطور با سرطان مبارزه کنم؟

بهداشت و سلامت

سرطان به مجموعه بیماری‌هایی گفته می‌شود که از تکثیر مهارنشدنی سلول‌ها پدید آمده و هنوز علت آن به طور دقیق مشخص نشده است. بسیار دردناک است مشخص شود کسی سرطان دارد، بسیاری از افراد دوست و یا فامیل نزدیک خود را به دلیل ابتلا به سرطان از دست داده‌اند. امروزه روش‌های درمانی جدید در پیرو تشخیص بهتر و سریع‌تر، آمار افراد کشته شده به دلیل سرطان را بسیار کاهش داده است. از متداول‌ترین راهکارهای اساسی درمان سرطان می‌توان به پرتودرمانی، ایمنی درمانی، شیمی‌درمانی و جراجی اشاره کرد. بغیر از این راهکارها عواملی وجود دارد که بسیار در روند درمان بیماری موثر هستند مانند رژیم مناسب غذایی، تحرک مناسب و رویکرد واقع‌گرایانه نسبت به شرایط و امیدمندی برای درمان. با رعایت دستورات پزشکی و تقویت قدرتی درونی خود می‌توانید شانس درمان چند برابر کنید.

 

1- نمونه برداری 

به کمک نمونه برداری به شکل جراحی تشخیصی (برداشت نمونه بافت با استفاده از یک سوزن بلند) می توانیم بعضی از سرطان ها را مثل سرطان پروستات، سینه و لنفوم تشخیص دهیم و از نوع و شدت آن با خبر شویم. پس از نمونه برداری احتمال کمی وجود دارد که عفونت بگیریم اما کبود شدن، احساس درد (برای چند روز) و خونریزی به مقدار کم از عوارض جانبی نمونه برداری محسوب می شوند.

 

2- گفتگو با پزشک معالج در مورد جراحی های درمانی و پیشگیرانه

سرطان سلول سنگفرشی در پوست کاملاً با برداشتن و جراحی درمان می شود اما باید بدانیم که بیشتر سرطان ها با برداشتن تکه سرطانی درمان نمی شوند. بهترین زمان برای برداشتن تومور سرطانی در همان مراحل اولیه و قبل از پخش شدن سلول های سرطانزا در تمام بدن است.

 

3- با پزشک معالج خود در مورد روش پرتو درمانی صحبت کنید

در این روش از اشعه پرانرژی ایکس برای کشتن یا ضعیف کردن سلول های سرطانی استفاد می شود. پرتو درمانی در درمان سرطان لنفوم، ریه و انواع مختلف سرطان پوست کاربرد دارد.

نابودی سلول های سرطانی در بعضی مواقع به سرعت صورت نمی گیرد بلکه ممکن است با گذشت روز ها و هفته ها پس از آغاز درمان تاثیر خود را ایجاد کند.  پرتو درمانی ممکن است به بافت های سالم بدن آسیب برساند و چون در این روش DNA بدن هم تغییر می کند احتمال تحریک سلول های سرطانزا وجود دارد. بنابراین در مورد معایب و مزایای این روش با پزشک معالج خود صحبت کنید.

 

4- با پزشک معالج خود در مورد شیمی درمانی صحبت کنید

برای درمان سرطان در روش شیمی درمانی از دارو استفاده می شود و به دلیل گردش دارو در جریان خون تاثیر شیمی درمانی را می توانیم در تمام بدن مشاهده کنیم. شیمی درمانی اغلب توده سرطانی را جمع و کوچک تر می کند یا حتی از پخش شدن آنها در قسمت های دیگر بدن جلوگیری می کند. با استفاده از دارو رسانی می توانیم این بیماری کشنده را کنترل و مدیریت کنیم. شیمی درمانی اغلب برای درمان سرطان ریه، خون، لوزالمعده و تخمدان توصیه می شود. این روش مانند روش قبلی به بافت های سالم بدن آسیب می رساند.

 

5- به جای شیمی درمانی به هدف درمانی فکر کنید

این روش شباهت زیادی به روش شیمی درمانی دارد با این تفاوت که عوارض جانبی کمتری را در خود دارد. از دارو رسانی هدفمند می توان به طور کلی در درمان بعضی از سرطان ها استفاده کرد، اما معمولاً این روش در کنار شیمی درمانی استاندارد، جراحی و پرتو درمانی اثر می کند. در این روش دارو مستقیماً به داخل سیاهرگ تزریق شده یا به صورت قرص مصرف می شود و نسبت به شیمی درمانی گرانتر می باشد.

 

6- در مورد ایمن درمانی اطلاعات کسب کنید

یکی از روش های نسبتاً جدید که می تواند شانس زنده ماندن در برابر سرطان را بیشتر کند ایمن درمانی می باشد. با افزایش ایمنی فرد مبتلاء، حمله به سلول های سرطانی و افزایش مقاومت بدن با مصرف پروتئین های خاص می توانیم از ایمن درمانی کمک بگیریم. آنتی بیوتیک های مونوکلونال پروتئین های سیستم ایمنی هستند که به قسمت های مشخصی از سلول های سرطانی حمله ور می شوند.

 

7- در مورد پیوند سلول بنیادین تحقیق کنید

سلول های بنیادین، سلول های خونی ضرورتاً نارسی هستند که در مغز استخوان و خون دیده می شوند.. برای جایگزینی سلول های مغز استخوان و خون که توسط سلول های سرطانی، شیمی درمانی و پرتو درمانی از بین رفته اند می توان از این روش استفاده نمود. پیوند سلول های بنیادین برای درمان سرطان لوسمی، لنفوم و استخوان کاربرد داشته و می توان آنها را از  مغز استخوان فرد اهداء کننده یا از بافت جنینی دریافت کرد و شامل هزینه های سنگین تری می باشد.

 

استفاده از دیگر استراتژیهای درمانی در درمان سرطان

8-  استراتژی تغذیه مناسب

بدن ما مخصوصاً سیستم ایمنی بدن آن به مصرف مقداری زیادی ویتامین، مواد معدنی، آمینو اسید، چربی های مفید و کالری کافی در طول روز نیاز دارد تا بتواند با بیماری سرطان و سایر بیماری ها مبارز کند. به همین دلیل رژیم غذایی ما باید حاوی مقدار زیادی میوه تازه و سبزیجات غنی از آنتی اکسیدان ها، توت های سیاه رنگ، انگور، کلم بروکلی و فلفل، گوشت بدون چربی، ماهی علاوه بر غلات کامل حاوی فیبر باشد. باید از مصرف شکر مخصوصاً شکر فراوری شده نیز خودداری کنیم.

 

9- انجام ورزش های منظم و پی در پی

یکی از راه های افزایش سیستم ایمنی بدن و ثابت نگه داشتن وزن انجام ورزش های قلبی- عروقی مثل پیاده روی، کوهنوردی، شنا، دوچرخه سواری و پرش بر روی ترامپولین است. بسته به نوع سرطانی که دارید و شدت آن  باید در مورد بعضی از تمرینات ورزشی با دکتر تومور شناس مشورت کنید.

 

10- خود را در حلقه حمایتی دیگران محصور کنید

یکی از ویژگی های مشترک مبتلایان به سرطان داشتن دوستان و خانواده ای است که همواره بتوان از حمایت احساسی، روحی و فیزیکی آنها برخوردار شد. چنانچه شرایط برخورداری از حمایت خانواده یا دوستان خود را ندارید می توانید از کمپین های مبارزه با سرطان در بیمارستان یا کلیسای محله خود کمک بگیرید.

 

11- افکار مثبت

حداقل تاثیر افکار مثبت در زندگی بهبود کیفیت زندگی در حین درمان سرطان و پس از آن است که ارزش زندگی را چند برابر می کند. با افکار مثبت فعالیت جسمانی فرد مبتلا بیشتر و روابط عاطفی وی با خانواده و دوستان تقویت می شود.

 

کاهش احتمال بازگشت سرطان

12.اهمیت چکاپ

برای اینکه از از بازگشت سلول های سرطانی یا حتی گسترش آنها در نقاط دیگر بدن مطلع شوید باید به طور منظم و دو بار در سال به پزشک معالج خود مراجعه کنید. آزمایش خون، سی تی اسکن، ام آی آر و اشعه ایکس از انواع چکاپ پزشکی به شمار می روند. 

13- مبارزه با استرس

استرس در بلندمدت سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند بنابراین با انجام تمریناتی مانند یوگا، تای چی، مراقبه، تکنیک تنفس صحیح و افکار مثبت استرس را از خود دور کنید. در باشگاه، کلیسا یا انجمن های محله عوض شوید و با نحوه انجام درست این تمرینات ورزشی آشنا شوید. بعضی از ناهنجاری های رفتاری مثل سیگار کشیدن، مصرف بیش از حد الکل و غذا هم باعث ابتلاء به سرطان می شود. 

 

14- وزن خود را کنترل کنید

افراد با مشکل اضافه وزن یا چاقی به بسیاری از بیماری ها مثل سرطان مری، پانکراس، روده، سینه، رحم، کلیه، تیروئید و مثانه مبتلا می شوند. بنابراین برای اینکه بتوانید در بلندمدت با بیماری سرطان مبارزه کنید یکی از راه های اساسی کنترل وزن بدنتان است که به دو عامل 1) کاهش میزان مصرف کالری روزانه و 2) انجام ورزش منظم روزانه بستگی دارد. برای کم کردن وزن باید گوشت بدون چربی، ماهی، غلات کامل، میوه به همراه مقداری زیادی آب مصرف کنید و از مصرف فست فود، غذاهای کنسرو شده، آب نبات، شکلات، سودا و پختنی ها خودداری کنید.

 

 

کلمات کلیدی
سرطان
برگرفته ازWikihow.com

آیا مطلب بالا از نظر شما مفید بود ؟

اگر دوست دارید، نظر خودتون رو درباره این مطلب بنویسید