چطور با خوردن شنبلیله دیابت را کنترل کنم؟

بهداشت و سلامت

خوردن شنبلیله بعد از غذا با کاهش قند خون می‌تواند به کنترل دیابت کمک چشمگیری کند. شنبلیله را می‌توان در هنگام پخت و پز به غذا اضافه کرد و یا همانند چای آن را دم کرد. در اینجا به موارد مصرف و استفاده بهتر از شنبلیله اشاره شده است.

 

1- با دکتر خود مشورت کنید. 

به دلیل اثر متقابل شنبلیه بر داروهایی که قبلاً پزشک معالج شما تجویز کرده باید قبل از آنکه این سبزی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید با وی مشورت کنید.

 

2- میزان استفاده را در نظر بگیرید.

میزان مصرف شنبلیله در روز باید 2.5 تا 15 گرم مطابق با وزن شما و دیگر فاکتورهای مربوطه طبق توصیه پزشک معالجتان باشد. 

 

3- اگر طعم آن را دوست ندارید! 

 شاید شما طعم دانه های شنبلیله را دوست نداشته باشید در این صورت پزشک شما کپسول های شنبلیله را برایتان تجویز می کند. بسته شنبلیله باید حاوی اطلاعات واقعی در مورد عوارض جانبی، میزان مصرف و محتویات این محصول باشد. بعلاوه اطلاعات شرکت سازنده مانند شماره تماس، آدرس ایمیل یا وب سایت نیز باید روی بسته درج گردد. اگر طعم شنبلیله را دوست ندارید می توانید آن را مانند چاشنی به غذای خود اضافه کنید. فراموش نکنید مقدار آن نباید از 15 گرم در روز بیشتر باشد.

 

4- با دم کردن چای شنبلیله به بهترین نتیجه ممکن می رسید.

در حقیقت مصرف شنبلیله با آب داغ نسبت به مصرف آن با ماست اثر بیشتری دارد.

 

5- در نظر داشته باشید تحقیقات علمی نشان دادند این روش موثر است.

با اینکه به نظر می رسد مصرف شنبلیله موجب کاهش سطح قند خون بعد از غذا می شود اما مطالعات کمی نشان می دهند که استفاده از شنبلیله در درمان دیابت موثر می باشد.

 

6- برای درمان دیابت استفاده از شنبلیله تنها راه کار ممکن نیست.

در حقیقت داشتن یک رژیم غذایی دقیق، کنترل مرتب سطح قند خون و ورزش منظم همه در درمان دیابت نقش حیاتی دارند.  

 

7- استفاده از شنبلیله در بزرگسالی هیچگاه مضر نیست. 

 استفاده از شنبلیله در دوران بزرگسالی طبق تجویز پزشک خطری را برای شما ایجاد نمی کند اما با مصرف شنبلیله با عوارض جانبی چون اسهال، گاز معده، دل درد، سرفه و خس خس سینه روبرو می شوید. نباید بیش از شش ماه به طور مداوم شنبلیله مصرف کنید.

 

8-  زنان باردار و کودکان نباید شنبلیله مصرف کنند.

بنابراین اگر حامله اید یا به فکر باردار شدن هستید نباید شنبلیله را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. کودکان با مصرف شنبلیله دچار ضعف می شوند بنابراین از دادن شنبلیله به آنها خودداری کنید.

 

  

کلمات کلیدی
دیابت
برگرفته ازwikihow.com

آیا مطلب بالا از نظر شما مفید بود ؟

اگر دوست دارید، نظر خودتون رو درباره این مطلب بنویسید