چطور استقامت جسمی خود را بالا ببریم؟

بهداشت و سلامت

اصولا استقامت داشتن به معنای توانایی فکری و جسمی انجام فعالیت‌هایی است که نیاز به طاقت زیادی دارند. بدین ترتیب شما نه تنها باید به سلامت جسم خود اهمیت دهید که باید توان روحی خود را نیز به منظور افزایش استقامت جسمی، بالا ببرید. در اینجا به تعدادی راه حل اساسی برای بالا بردن صبر و استقامت جسمی اشاره کرده‌ایم.

 

1- به سلامت تغذیه خود دقت کنید و سعی کنید آن را متعادل کنید. 

وعده‌های غذایی اصولا برای افزایش انرژی و کارامدی بدن شما می‌باشند. نکته بسیار مهمی که در تغذیه باید به آن دقت کنید، انرژی مورد نیاز برای هضم غذایی است که شما در هر وعده صرف می‌کنید.  وعده‌های غذایی کم‌چرب، سبزیجات و میوه‌جات تازه، درحالیکه انرژی کمی برای هضم لازم دارند، اما برای سلامتی و افزایش استقامت شما بسیار مفید هستند.  پزشکان توصیه می‌کنند تنظیم وعده‌های غذایی در خصوص میزان استفاده از سبزیجات و میوه‌جات و نیز تعداد مشخصی که در طی روز هر فرد غذا میل می‌کند، بسیار مهم می‌باشد. این تاثیر در بلند مدت خود را نشان می‌دهد.

 

2- به قدر کافی بنوشید. 

در خصوص آب، می‌توان به تنظیم دمای بدن، جلوگیری از به وجودآمدن سنگ کلیه و خیلی مزایایی دیگر اشاره کرد. اما یکی از موارد مهم، در خصوص آشامیدن کافی آب، افزایش تحمل و رفع خستگی است. توصیه می‌شود از چند ساعت قبل از ورزش، هر از چندگاهی مقداری آب بنوشید (ترجیحا در هر وعده 500 میلی‌لیتر). اگر شما برای استقامت و آمادگی جسمانی تلاش می‌کنید نیاز به آب بیشتری دارید. 

- بجای استفاده از نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌توانید از نوشیدنی‌های کافئین دار در چند ساعت قبل از شروع تمرین بهره ببرید. دقت کنید که نوشیدنی‌های انرژی‌زا در طولانی مدت استقامت شما را کاهش می‌دهند. 

 

3- تمرینات فیزیکی مستمر داشته باشید. 

تمرینات آمادگی جسمانی اصولا به دو دسته هوازی و غیرهوازی رده‌بندی می‌شوند. تمرینات هوازی مثل دویدن، رقص، نرمش طولانی مدت و ورزش‌های سبک و تمرینات غیر هوازی یا چربی سوزی که غالبا شامل تمرینات سنگین بدنسازی است. برای آنکه تمرینات مستمر داشته باشید از فعالیت‌هایی شروع کنید که به آنها علاقه‌مند هستید. شاید شما از فضای سالن‌های بدنسازی خوشتان نیاید و علاقه بیشتری به دوچرخه سواری نشان دهید؛ در چنین شرایطی بهتر است خود را مجبور به انجام کاری که دوست ندارید نکنید. 

 

4- سبک زندگی خود را تغییر دهید. 

اگر هر روز با ماشین به فروشگاه‌های محلی برای خرید می‌روید بهتر است از چنین فرصت‌هایی استفاده کرده و کمی پیاده روی کنید. 

 

5- سعی کنید رویکرد بلند مدت به تمرینات خود داشته باشید. 

قرار نیست از روز اول شما روزانه 2 ساعت تمرین کنید! بهتر است در ابتدا از روزی ربع ساعت و یا  سه ساعت در کل هفته شروع کنید. بعلاوه می‌توانید نتایج ارزیابی خود را  بر اساس میزان فعالیت خود در نظر بگیرید. به طور مثال می‌توانید از ابتدا هفته‌ای 2 کیلومتر بدوید و هر هفته این مقدار را افزایش دهید. 

 

6- برای بالا بردن آمادگی ذهنی نیز راه‌کارهای اساسی زیادی وجود دارد اما بهتر است از تمرکز زیاد بر روی هدف خود شروع کنید. 

تمرکز روی هدف به شما کمک می‌کند که انرژی خود را برای موضوعات پیش پا افتاده هدر ندهید. همچنین به شما کمک می‌کند انگیزه خود را همیشه بازسازی کنید. سعی کنید هر روز لحظه‌ای که به هدف خود رسیده‌اید را تصور کنید و انگیزه خود را برای زندگی افزایش دهید.

 

7- برای بالابردن بهره ذهنی مشکلات خود را لیست کنید و آنها را تجزیه کنید. 

وقتی به مشکلات خود به عنوان یک سیل یا دریا نگاه می‌کنید خیلی راحت روحیه خود را از دست خواهید داد. ابتدا مشکلات خود را به مشکلات جزئی تر تبدیل کنید و بعد در مورد آنها برنامه ریزی کنید. 

 

8- برنامه‌ریزی داشته باشید. 

سعی کنید اول هر هفته و اول هر روز برنامه مناسبی را بنویسید و طبق آن پیش بروید. اندک زمانی هم برای تغییراتی بگذارید که بواسطه شرایطی به وجود می‌آیند که قابل پیش‌بینی نبودند. برنامه ریزی کردن پیش از انجام کار، به شدت به تمرکز شما کمک خواهد کرد و به ذهن شما آرامشی نسبی خوبی می‌دهد تا کار را بهتر و با خیال راحت‌تر آغاز کنید. 

 

9- از خوراکی‌های محرک استفاده نکنید. 

نوشیدنی‌های انرژی‌ها برای زمان‌هایی که شما در کوتاه مدت به انرژی زیادی احتیاج دارید می‌توانند مفید باشند اما در بلند مدت چنین نیست و تنها به آمادگی جسمی و ذهنی شما آسیب می‌زنند. 

 

10- احساسات خود را ابراز کنید. 

سعی کنید از احساس درمانی استفاده کنید تا احساسات خود را جریان دهید و همیشه احساسات خوشایند و ناخوشایند خود را با دوستانی قابل اعتماد در میان بگذارید. 

 

11-  استراحت‌های خود را در میان بازه‌های زمانی کاری و مطالعه به طور مرتب و مستمر انجام دهید. 

در محیط‌های کاری به هر طریق سعی کنید کمی با خود خلوت کنید و کمی ذهن خود را مرتب کنید. استراحت‌ درست در زمانی بسیار ضروری است که وقت کافی برایش وجود ندارد!

کلمات کلیدی
زندگی فردی
رژیم غذایی
برگرفته ازwikihow.com

آیا مطلب بالا از نظر شما مفید بود ؟

اگر دوست دارید، نظر خودتون رو درباره این مطلب بنویسید