چطور از شر پشه خلاص بشم؟

زندگی شخصیبهداشت و سلامت

حشرات مزاحم در سرتاسر دنیا باعث آزار انسان‌ها می‌شوند و محیط زندگی آنها را به محیطی ناآرام تبدیل می‌کنند. در اروپا و آمریکا و آسیا البته که بسیاری از انواع حشرات مزاحم هستند که گاها در هنگام خواب باعث ایجاد مزاحمت برای افراد می‌شوند. اما نوع بسیار آزار دهنده از انواع حشرات مزاحم همان پشه‌ها هستند. در اینجا به تعدادی از راهکارهایی که به شما کمک می‌کنند تا از شر پشه‌ها خلاص شوید و از بازگشت آن جلوگیری کنید را عنوان کرده‌ایم.

 

۱- ساختن یک تله دست‌ساز

یکی از ساده‌ترین و در عین حال موثرترین راههایی که می‌توانید برای از بین بردن پشه‌ها انجام دهید این است که یک تله دست‌ساز بسازید.  در ابتدا یک قوطی یا لیوان خالی را تا نیمه از سرکه سیب پر کنید. بعد از بستن درب قوطی (در صورتی که از لیوان استفاده میکنید میتوانید یک نایلون بر روی آن بکشید) سعی کنید با میخ یا پیچ چند سوراخ ریز به آن ایجاد کنید. این تله دست‌ساز را در محیط مسکونی یا جایی که قصد خوابیدن در آنجا را دارید قرار دهید. نحوه عملکرد این وسیله نیز بسیار ساده است چراکه وقتی پشه به واسطه بوی سرکه سیب وارد محفظه تله شما می‌شود به سختی می‌تواند که از آن خارج شود! لازم به ذکر است که می‌توانید مواد دیگری مانند پوره موز نیز بجای سرکه سیب در شیشه قرار دهید.

 

۲- استفاده از اسپری پشه کش 

در این خصوص حتما دقت کنید که اسپری مورد استفاده شما حتما مخصوص از بین بردن پشه‌ها باشد و نه سوسک‌ها و سایر حشرات مزاحم!

 

۳- مقداری روغن زیتون در راه‌آب آشپزخانه و حمام بریزید 

این کار باعث می‌شود تمام حشرات مزاحمی که در این مسیر واقع شده اند از بین بروند. دقت کنید لازم نیست که مقداری که استفاده می‌کنید زیاد باشد اما سعی کنید این کار را چند بار در هفته انجام دهید.

 

۴- مقداری محلول آمونیاک در راه‌آب آشپزخانه و حمام بریزید

این کار نیز مانند روغن زیتون بسیار به دفع حشرات مزاحم کمک می‌کند. در صورتی که دسترسی به آمونیاک ندارید می‌توانید همچنین مقداری جوش شیرین را با آب محلول کنید و از آن به عنوان ماده‌ای برای دفع حشرات استفاده کنید و آن را در راه‌آب بریزید. 

 

۵- برخورد با گیاهانی که پشه‌زده شده‌اند 

- نوعی از پشه‌های مزاحم هستند که در زمین‌ها و خاکهای مرطوب زندگی کرده و تخم‌ریزی می‌کنند. برای برخورد با این نوع از حشره‌ها بهتر است که در ابتدا چند روزی صبر کنید تا حداقل تا ۵ سانتی‌متر از سطح خاک گلدان شما خشک شود و بعد از آن شروع به از بین بردن پشه‌ها کنید. متاسفانه در این چند روز ممکن است که گیاه شما شادابی خود را از دست بدهد اما این موضوع به مرور و آبیاری روزانه مجددا بهبود می‌یابد.

- بعد از آن با اضافه نمودن یک قطره از مواد شوینده ظرف‌شویی به آب و اسپری کردن مقدار کمی از این محلول به گیاه از آن در مقابل پشه‌ها مراقبت کنید.  اجازه دهید که این عصاره حداقل یک یا دو ساعت بر روی گیاه و برگ‌های آن باقی بماند تا تمام پشه‌ها از بین بروند و بعد از آن می‌توانید با اسپری کردن آب بر روی گیاه خودتان آن را تمیز کنید.

- در پایان نیز حتما خاک گیاه خود را عوض کنید چرا که معمولا پشه‌ها در خاک مرطوب گیاهان تخم‌گذاری می‌کنند.

 

۶- از شر مواد غذایی  بر روی وسائل آشپزخانه خلاص شوید

پشه‌ها نیز مانند هر حشره دیگری از پسماند مواد غذایی به عنوان اصلی‌ترین منبع تغذیه خود استفاده می‌کنند و بدیهتا یکی از مهم‌ترین کارهایی که شما باید انجام دهید این است که مانع تغذیه کردن پشه در منزلتان شوید و به این ترتیب از ماندن پشه در محیط زندگی خود جلوگیری کرده‌اید.

 

۷- سطل زباله خانه را مرتب خالی کنید. 

بسیاری از افراد برای خالی کردن سطل زباله منزل منتظر آن هستند تا کیسه زباله یا سطل زباله پر شود و این دقیقا باعث ایجاد آلودگی محیطی می‌کند.  سعی کنید حتی اگر سطل زباله منزل کاملا پر نشده حداکثر هر ۴۸ ساعت آن را خالی کنید.

 

۸- به گلدان خانگی بیش از اندازه آب ندهید. 

خصوصا در زمانی که شما پشه زیادی در منزل دارید سعی کنید سطح خاک گیاه خانگی را خشک نگه دارید.

 

۹- درها و پنجره‌ها را بررسی کنید. 

دقت کنید از لای درز درب اتاق یا درب ورودی منزل و همچنین پنجره‌ها پشه نتواند وارد یا خارج شود.  در خصوص درب‌ها می‌توانید آن را به طور کامل پر کنید و در خصوص پنجره‌ها می‌توانید از توری استفاده کنید.

 

۱۰- به رطوبت سطوح توجه کنید. 

در مورد رطوبت سطوح خصوصا دقت کنید که در مکان‌هایی در منزل که آلودگی محیطی وجود دارد حتما آنجا را تمیز کنید و سعی کنید به مرور تمامی محیط زندگی شما از آلودگی رفع شود.

 

 

کلمات کلیدی
بهداشت محیط
برگرفته ازWikihow.com

آیا مطلب بالا از نظر شما مفید بود ؟

اگر دوست دارید، نظر خودتون رو درباره این مطلب بنویسید