چطور از شر سوسک خلاص بشم؟

زندگی شخصیبهداشت و سلامت

وقتی حشره‌ای وارد منزل شما می‌شود می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد و البته که وقتی سوسکی وارد منزل شخصی شما می‌شود خلاص شدن از شر آن سخت است و زمانی این امر سخت‌تر می‌شود که سوسک در منزل شما تخم‌ریزی کرده باشد. برای خلاص شدن از شر این حشرات مزاحم راه‌کارهای زیادی هست و در اینجا به چند راهکار کاربردی اشاره کرده‌ایم.

 

۱- مانع رسیدن آب و مواد غذایی به سوسک‌ها شوید. 

درست است که آنها می‌توانند بدون غذا ماه‌ها در جایی زندگی کنند اما بدون آب کمتر از یک هفته دوام می‌آورند. پس سعی کنید شیرآلات منزل خصوصا آشپزخانه را با دقت بررسی کنید تا نشتی نداشته باشد.

 

۲- منزل خود را همیشه تمیز و البته بهداشتی نگه دارید. 

رعایت بهداشت کلید حل این مشکل است. سعی کنید خرده نان و اضافات غذا را همیشه از محیط منزل خصوصا آشپزخانه پاک کنید و همیشه منزل را تمیز نگه دارید. 

 

۳- پسماند غذا را پس از وعده‌های غذایی جمع‌آوری کنید. 

هرگز اجازه ندهید که غذایی که پس از صرف وعده غذایی باقی می‌ماند برای مدت طولانی -مثلا شب تا صبح- بر روی میز غذاخوری یا روی زمین باقی بماند و حتما آن را برداشته و پشقاب آن را تمیز کنید.

 

۴- مرتبا زمین آشپزخانه و جایی که معمولا وعده غذایی را میل کنید تمیز کنید. 

زمین اصولا منبع خوبی برای تامین غذای سوسک‌هاست؛ پس سعی کنید مرتبا آن را  تمیز کنید و تی بکشید.

 

۵- سطل زباله را خالی کنید. 

بسیاری از افراد برای خالی کردن سطل زباله منزل منتظر آن هستند تا کیسه زباله یا سطل زباله پر شود و این دقیقا باعث ایجاد آلودگی محیطی می‌کند.  سعی کنید حتی اگر سطل زباله منزل کاملا پر نشده حداکثر هر ۴۸ ساعت آن را خالی کنید.

 

۶-  سوسک‌کش خانگی درست کنید. 

مقداری بوریک اسید( نه گرانول!) که از داروخانه‌ها می‌توانید خریداری کنید، مقداری سم پودری سوسک‌کش، مقداری آرد سفید، مقداری شکر! شکر برای آنها مانند طعمه عمل می‌کند و آرد به آن میچسبد و مانع حرکت سریع آن می‌شود و اسید بوریک آن را از پای در ‌می‌آورد.

 

۷- استفاده از محلول صابون و آب. 

شما می‌توانید با مخلوط کردن آب و صابون و اسپری‌کردن آن به سوسک آن را از پا درآورید. سعی کنید که اسپری را به سطح بدن سوسک اعمال کنید. این محلول آب و صابون سوسک را از پای در می‌آورد چراکه سوسک تنفس‌پوستی دارد و این محلول مانع از این نوع تنفس می‌شود! اما دقت کنید که به سرعت آن را از محیط خانه خارج کنید چرا که اگر بدن این حشره خشک شود می‌تواند دوباره شروع به حرکت کند!

 

۸- از اسپری سوسک‌کش استفاده کنید. 

دقت کنید از نوعی اسپری استفاده کنید که شدیدا سمی نباشد چراکه گاها همان اسپری باعث آلودگی محیط خانه می‌شود. دقت کنید اگر حیوان خانگی یا کودک نوزادی در منزل دارید چراکه این اسپری برای آنها بسیار خطرناک است.  هنگام استفاده از اسپری دقت کنید که در لجظه نخست باعث فرار سوسک می‌شود اما به دنبال او نباید اسپری را تکرار کنید تا محیط خانه آلوده شود! همچنین پس از کشتن سوسک فورا محیط خانه را تمیز کنید.

 

۹- استفاده از تله‌های مخصوص کشتن سوسک! 

استفاده از تعدادی تله‌های مخصوص به دام‌انداختن سوسک روشی بسیار موثر برای از بین بردن سوسک‌هاست. این نوع تله را معمولا می‌توانید از فروشگاه‌ها تهیه کنید.

 

۱۰- از بطری آب استفاده کنید. 

سعی کنی بطری را از وسط ببرید و بالای آن را به طور برعکس در بطری قرار دهید به طوریکه اگر سوسک درون آن قرار گرفت به راحتی نتواند خارج شود.  در سطح پایین بطری می‌توانید مقداری آب بریزید تا در صورت ورود سوسک به بطری نتواند به هیچ وجه از آن خارج شود.

 

۱۱- زباله‌های مربوط به باغچه  و گلخانه را خارج از منزل نگه دارید. 

سوسک‌ها در محیط‌های مرطوبی که بتوانند به خوبی تغذیه کنند زندگی کرده و تخم‌ریزی می‌کنند. پس سعی کنید برای جلوگیری از تولید مثل آنها در منزلتان پسماندهای مربوط به باغداری را بیرون از خانه نگه‌داری کنید.

 

۱۲- درزهای ورودی را بپوشانید. 

اصلی‌‌ترین و مهم‌ترین راه ورود سوسک‌ها و حشرات مزاحم درزهای ورودی ساختمان و محیط زندگی شماست.  سعی کنید درزهای ورودی را حتما بپوشانید تا از ورود سوسک‌ها جلوگیری کنید. مهم‌ترین آنها این موارد هستند: 

- درزهای مربوط به لوله‌های آب و حمام

- درزهای مربوط به وان حمام یا محیط مرطوب حمام 

- درزهای دیوار و کابینت 

- درزهای مربوط به پنجره، درب‌ها و حتی زمین اگر احتمال می‌دهید به خارج از خانه راه داشته باشد!

===

راهنمایی‌ها: 

 - سعی کنید اگر در محیطی هستید که احتمال دارد سوسک و حشرات آلوده در آن حضور داشته باشند حتما ظروف غذاخوری و ماهیتابه را به صورت برعکس قرار دهید به طوریکه سوسک و سایر حشرات نتوانند به سطح داخلی آن نفوذ پیدا کنند. 

- مواد غذایی دور از دسترس قرار دهید و حتما پیش از آنکه به رخت‌خواب بروید مواد پسماند غذایی را به سطح زباله بریزید. 

- در نهایت اگر هیچ اسپری یا سمی ندارید می‌توانید از آب جوش و اسپری مو و یا الکل برای کشتن فوری سوسک استفاده کنید. 

- برای دفع سوسک‌ها می‌توانید همچنین از روغن نعنا، پوست خیار، سیر و روغن میخک استفاده کنید. 

- همچنین سفید کننده مخصوص دستشویی و سرامیک و شیرآلات نیز فورا سوسک‌ها را از پای در می‌آورد. 

- مراقب مسواک‌های خیس باشید! سعی کنید از درپوش مسواک استفاده کنید چراکه سوسک‌ها جذب رطوبت می‌شوند.

 

کلمات کلیدی
بهداشت محیط
کارهای منزل
برگرفته ازWikihow.com

آیا مطلب بالا از نظر شما مفید بود ؟

  • 3 آذر 1396

    پیمان

    هر وقت از سوسک صحبت می کنید باید مراقب مسواک های خیس هم باشید اگر سرپوش نداشته باشن سوسک ها خیلی دوست دارن روی برس مسواک های خیس بشینن

اگر دوست دارید، نظر خودتون رو درباره این مطلب بنویسید