چطور از سوزش معده جلوگیری کنم؟

بهداشت و سلامت

سوزش سر دل یا سوزش معده به معنای درد شدید در بالای معده یا انتهای مری می‌باشد که البته تنها در موراد خفیف همراه با سوزش اتفاق می‌افتد و در مواردی که تبدیل به درد در قفسه سینه می‌شود نیاز به درمان یا کنترل جدی است و باید به دکتر مراجعه کرد. این سوزش در ناحیه معده بسیار شایع است اما خوشبختانه با راه‌کارهایی بسیار ساده می‌توان از چنین دردی جلوگیری کرد. در اینجا به تعدادی از راه حل‌هایی که به پیشگیری از این درد کمک می‌کنند اشاره کرده‌ایم.

1- اجتناب از خوردن غذاهایی که باعث ایجاد سوزش معده می‌شوند

تعدادی از غذاهای روزمره به طور میانگین بیش از سایر مواد غذایی  اسیدی و یا چرب  هستند. به طور مثال نوشابه گازدار یا میوه‌هایی مانند کیوی و توت فرنگی و نیز پرتقال‌ ترش اسیدی  و همچنین شیر پرچرب و خامه و نیز سوسیس و کالباس همراه با چربی زیاد و ادویه بیش از حد از مواردی هستند که سوزش شدید در معده ایجاد می‌کنند.  البته لازم نیست این دسته از مواد غذایی را به طور کامل از برنامه غذایی خود حذف کنید اما بهتر است خصوصا پیش از آنکه به بستر خواب بروید خوردن و نوشیدن این دسته از مواد غذایی را تا آنجا که ممکن است محدود کنید. 

 

۲- اجتناب از خوردن مواد غذایی تند

دلیل اصلی تند بودن فلفل داشتن ماده‌ای به نام کاپسی‌سین از گروه شیمیایی کپسیوم است.  با اینکه فلفل طبیبعت گرمی دارد اما خوردن آن باعث خنکی و کاهش دما در بدن می‌شود و به همین دلیل مردم مناطق گرمسیر  بیشتر فلفل مصرف می‌کنند. بدیهی است استفاده بیش از حد آنها به عنوان افزودنی در غذا باعث ناراحتی معده در هنگام هضم می‌شود. 

 

۳- اجتناب از خوردن غذاهای چرب

بدیهی است غذاهایی که چربی زیادی در خود دارند بسیار مشکل هضم می‌شوند اما از طرفی غذاهای چرب جایگاه مهمی در برنامه غذایی روزانه افراد دارند. بسیار مهم است برای پیشگیری از سوزش سر دل و انتهای مری خوردن این دسته از مواد غذایی را کنترل کنید. به طور مثال شکلات سیاه، شیر پرچرب، خامه، کره، پنیر، آجیل و مغزها، گوشت گوسفند و همچنین انواع تنقلات سرخ شده مانند پفک هندی و چیپس انواعی از خوراکی‌های پرچرب هستند. 

 

۴- اجتناب از خوردن نوشیدنی‌های گازدار

حباب‌های ایجاد شده به واسطه حضور نوشابه‌های گازدار در معده شما باعث ایجاد افزایش فشار در معده شده و در پیرو آن باعث سوزش سر دل می‌شود. علاوه بر این  می‌توان به اسیدی بودن این نوشیدنی‌ها اشاره کرد که بسیار برای معده ضرر دارند.

 

۵- اجتناب از آشامیدن نوشیدنی‌های الکلی 

نوشیدنی‌های الکل‌دار در حین ورود به معده باعث ایجاد سوزش در انتهای مری و سر دل می‌شوند. گفتنی است الکل می‌تواند خطر ابتلا به سرطان دهان، حلق یا مری را افزایش دهد و باعث آسیب زدن به دیواره معده و روده می‌گردد. آسیب وارده به معده و روده می‌تواند در نهایت موجب تضعیف قدرت جذب مواد مغذی توسط بدن شود.

 

۶- اجتناب از نوشیدنی‌های کافئین‌دار

نوشیدنی‌هایی چون چای سیاه و قهوه و نیز نوشدنی‌های انرژی‌زا باعث ایجاد ترشحات شدید در معده و در نهایت منجر به سوزش سر دل می‌شوند. اگر  در دورانی هستید که مرتبا سوزش سر دل دارید بهتر است موقتا نوشیدن این مواد را به طور کامل از برنامه غذایی روزانه خود حذف کنید.

 

۷-  برنامه غذایی خود را تغییر دهید

سعی کنید برای هضم بهتر مواد غذایی از این به بعد بهتر غذا را بجوید و در ساعات مشخص وعده های غذایی را تناول کنید. خصوصا میان‌وعده‌ها را سعی کنید از برنامه غذایی خود حذف کنید و بهتر است بدانید در صورت داشتن یک برنامه غذایی مناسب نیازی به میان وعده نخواهید داشت. اگر خیلی زود پس از  صرف یک وعده غذایی گرسنه می‌شوید سعی کنید بعد از غذا از دسر استفاده کنید. 

 

۸- اجتناب از خوردن و آشامیدن، پیش از خواب 

سعی کنید از دو یا سه ساعت پیش از آنکه به بستر بروید وعده غذایی سنگینی نداشته باشید. اگر این عادت را دارید بهتر است بدانید این کار باعث ایجاد نوعی اختلال نادر حرکتی مری تحت عنوان آشالازی یا همان انقباض تونیک اسفنگر تحتانی مری می‌شود. در این بیماری اسفنگر تحتانی مری به طور متناسب با بلع شل نمی‌شود و همزمان با این مشکل مری متسع و  بدون انقباض کرم‌وار است و در نهایت شما در بلعیدن غذا به مشکل برخواهید خورد. گشاد شدن بیش از اندازه  و دراز مدت ناشی از  انسداد می‌تواند باعث مشکلات جدی‌تر شود و مری را به یک عضو ناکارآمد تبدیل کند.

 

۹- اجتناب از کشیدن سیگار 

سیگار با خنثی کردن اثر بزاق  باعث افزایش اسیدی بودن معده می‌شود. بزاق ماده‌ای قلیایی (ضد اسیدی) است. این اسیدی‌تر شدن محیط معده در حین استعمال دخانیات باعث ایجاد سوزش در سر دل می‌شود.  همچنین کشیدن سیگار باعث کاهش تحرک معده در حین هضم می‌شود که این امر خود به تنهایی معده را از کارآمد بودن دور می‌کند.

 

۱۰- اجتناب از پوشیدن لباس تنگ 

هرچیزی که باعث ایجاد فشار بر معده و مری می‌شود می‌تواند مانند یک کاتالیزور  در اسیدی‌تر شدن محیط معده عمل کند و در نهایت منجر به سوزش سر دل شود. در نهایت آنکه با داشتن یک برنامه غذایی مناسب سعی کنید وزن ایده‌آلی داشته باشید و سلامتی خود را تضمین کنید. 

 اخطار: در شرایطی که از سوزش معده دچار درد در قفسه سینه شده‌اید می‌توانید با خوردن مقداری عسل یا شیر و یا آب خنک کمی از شدت درد کم کنید. 

کلمات کلیدی
گوارش
سوزش معده
درمان
برگرفته ازwikihow.com

آیا مطلب بالا از نظر شما مفید بود ؟

  • 24 خرداد 1400

    میثم

    خیلی ممنون خوب بود

اگر دوست دارید، نظر خودتون رو درباره این مطلب بنویسید