ساختن آینده تنها با تکیه بر برنامه‌ریزی زمان حال میسر خواهد بود. برنامه‌ریزی مرحله به مرحله، دانش‌اندوزی و باور شما به خودتان از جمله مهم‌ترین مسائلی هستند که شما برای ساختن آینده به آن احتیاج دارید. در اینجا به صورت مرحله به مرحله راهکارهای عملی و ساده‌ای نشان‌داده شده است.

1-  به یک تیم حرفه ای ملحق شوید.

این انجمن ها در هر رشته ای قوانین مخصوص به خود را دارند اما شرایط و قوانین عضویت در اغلب آنها برای دانشجویان و نوجوانان آسانتر می باشد. اگر در جستجوی شغل موردنظر خود هستید از انجمن ها کمک بگیرید چون آنها معمولاً لیست مشاغلی را دارند که دیگر اعضای انجمن به دنبال جذب افراد مربوط در آنها هستند . برای اینکه در رشته موردنظر خود حرفه ای شده و شبکه ارتباطی خود را گسترده کنید در سمینارها، کارگاه ها و سخنرانی های ماهانه و سالانه انجمن شرکت کنید.

 

2-  به دنبال رشد و پیشرفت خود باشید.

لیستی از اهداف موردنظر خود تهیه کرده و برای بدست آوردن آنها تلاش کنید. برای کسب موفقیت شاید بهتر باشد از منطقه امنیت خود خارج شوید و پروژه ای را مدیریت کنید که توانایی های شما را به چالش می کشند. برای یادگیری مهارت های تازه مسئولیت های بیشتری را به عهده بگیرید و بجای اینکه مشکلات را به دیگران واگذار کنید سعی کنید خودتان آنها را حل کنید. برای اینکه میزان رشد و پیشرفت خود را ارزیابی کنید از یک مشاور کمک بگیرید. مهارت های خود را متناسب با جایگاه شغلی خود بیشتر کنید. اگر مهارت های تفکر انتقادی را در خود افزایش دهید می توانید مشکلات را پیش از آنکه اتفاق بیافتند پیش بینی کنید. حلقه ارتباطی خود را گسترش دهید.

 

3-  در فرصت مناسب به دنبال ارتقای شغلی باشید.

یکی از راهکارهای مناسب برای ارتقای شغلی انتقال به یک سازمان جدید می باشد. این تغییر مکان این فرصت را برای شما فراهم می کند تا دانش و مهارت های تازه ای را کسب کنید و از رکورد و درجا زدن شما جلوگیری می کند. نقل مکان به یک واحد جدید در عین حال می تواند شبکه ارتباطی شما را نیز تقویت کند.

 

4-   بودجه ای را در نظر بگیرید و به آن متعهد باشید.

بودجه ای را تعیین کنید که حتی موارد پیش بینی نشده را نیز پوشش دهد. اگر بودجه شما از انعطاف پذیری لازم برخوردار باشد هم می توانید پس انداز کنید و هم قرضهای خود را پرداخت کنید علاوه بر اینکه می توانید در پروژه های جدید نیز سرمایه گذاری کنید. برای مدیریت بودجه خود می توانید 10% از درآمد خود را پس انداز کنید و 35% آن را به خانه اختصاص دهید. اگر در نظر دارید هزینه تحصیلی فرزندتان را بپردازید یا یک ماشین نو بخرید می توانید 10% از درآمد خود را نیز کنار بگذارید.

 

5-  هزینه‌های کارت اعتباری را به حداقل برسانید.

با خرید از کارت اعتباری به دلیل ماهیت مجازی آن نمی توانید هزینه های جاری خود را کنترل کنید و پس از مدتی متوجه می شوید که هزینه های زیادی به شما تحمیل شده بدون اینکه کاملاً بر آنها اشراف داشته باشید. برنامه ای را طراحی کنید تا بتوانید هزینه‌های کارت های اعتباری(هزینه انتقال پول، هزینه‌ای که هر کارت اعتباری به عنوان اعتبار کارت در خود نگه می‌دارد و ...) خود را با توجه به بودجه در نظر گرفته شده پرداخت کنید. سعی کنید بعضی اوقات به جای کارت اعتباری از پول نقد استفاده کنید.

 

6-   با سرمایه گذاری عاقلانه سرمایه خود را افزایش دهید. 

برای افزایش سرمایه می توانید در طول زمان در حوزه های مختلف سرمایه گذاری کنید. یکی از راه های افزایش سرمایه خرید سهام شرکت هاست که به طور میانگین در سال حدود ۱۵ درصد سود می دهند

 

۷- زمانی را به خانواده اختصاص دهید

تلاش کنید تا مسائل مربوط به کار را از محیط خانه جدا کنید و هنگامیکه با خانواده وقت می گذرانید خود را با تمام وجود به آنها بسپارید. حتی اگر مجبور هستید فرزندان خود را صبح زود از خواب بیدار کنید تا با شما ورزش کنند و وقتی را با هم بگذرانید آنها را بیدار کنید. از آنها بخواهید در هنگام صرف غذا با گوشی خود بازی نکنند. شما می توانید زمانی را به تعطیلات خارج از شهر اختصاص بدهید و با این کار تمرکز خود را به خانواده معطوف کنید. 

 

8- حلقه دوستی ایجاد کنید.

روابط دوستانه صورت بهتری به زندگی ما می دهند چرا که ما تجربیات خود را با آنها تقسیم می کنیم، ساعات خوبی را با آنها سپری کرده و به آنها اعتماد می کنیم. برای ایجاد حلقه دوستی و تحکیم آنها دوستانتان را برای صرف غذا یا چای به خانه خود دعوت کنید.

 

9- در فعالیت هایی مشارکت کنید که به آنها علاقه دارید

کدام فعالیت ها به شما انرژی بیشتری می دهند؟ به چه چیزی علاقه دارید؟ این فعالیت ها چه تجاربی را به همراه دارند؟ لیستی از آنها تهیه کنید. در کلاس های آشپزی، نقاشی و هنری ثبت نام کنید. در باشگاه های طبیعت گردی یا کوهنوردی عضو شوید.

 

10- به سلامت جسمی خود اهمیت بدهید

وضعیت جسمانی شما برای رسیدن به اهدافتان می تواند به معنای یک سرمایه گذاری مفید تلقی شود بنابراین یک برنامه ریزی غذایی سالم تهیه کنید که شامل گوشت بدون چربی، لبنیات و غلات باشد تا در آینده از سود آن برخوردار شوید. بعلاوه برای حفظ سلامت جسم باید به طور منظم به پزشک مراجعه کنید.

 

11- به طور منظم ورزش کنید.

ورزش خطر ابتلاء به بیماری های قلبی را کاهش می دهد و باعث طول عمر می شود. از طرفی ورزش وزن شما را در شرایط آیده ال قرار می دهد. ورزش باعث تقویت عضلات شما و استخوان های بدن می شود. با ورزش روزانه خلق و خوی شما بهتر شده و کیفیت خواب شما نیز افزایش می یابد. 

 

12- مراقب سلامت روان خود باشید.

اگر روان شما سالم باشد می توانید در تمام مراحل زندگی خود درست تصمیم بگیرید و احساس بهتری نیز در زندگی خواهید داشت. خواب کافی و عدم مصرف بیش از حد الکل می تواند در حفظ سلامت روانی شما موثر باشد.


 

کلمات کلیدی
برنامه‌ریزی
توانمندی فردی
برگرفته ازwikihow.com

آیا مطلب بالا از نظر شما مفید بود ؟

  • 13 شهریور 1397

    عماد

    نکات مفیدی بود. ولی قبول کنین که سخته. برای کسی که از صبح تا شب داره کار میکنه خیلی سخته که بخواد برنامه ریزی هم بکنه.. خیلی سخته که همون 10 درصد هم بخوای پس انداز کنی

اگر دوست دارید، نظر خودتون رو درباره این مطلب بنویسید